Jedlo ako z reklamy: ako pripraviť jedlo na fotenie

41
Foodstyling

Určite ste sa niekedy nechali zlákať obrázkom skvelo vyzerajúceho jedla, ktoré bolo vyfotené v magazíne alebo vo výklade reštaurácie, no v skutočnosti potom tak úchvatne nevyzeralo. Za všetkým hľadajte triky foodstylistov a šikovných foodfotografov, ktorí naaranžujú a vyfotia jedlo tak, aby sa vám zbiehali sliny a roztancovali chuťové poháriky.

Ak radi varíte a je vám ľúto, že sa krásne vyzdobené jedlo rýchlo zje, môžete sa zahrať na foodfotografa aj doma. Fotografie potom umiestnite na sociálne siete alebo si vytvorte svoju vlastnú kuchárku, ktorá môže byť napríklad pekným darčekom pre priateľov.

Posvieťte si na stôl

Foodstyling
Pohľad zhora je ideálny napríklad pri fotení farebných polievok.

Základom vydarenej fotografie jedla je dobré svetlo, ktoré by ste mali správne vnímať a využiť pre výslednú fotografiu. Ak dostatok svetla nemáte, ale vlastníte lepší fotoaparát, potom využite ISO, ktoré vám pomôže s citlivosťou fotoaparátu na svetlo a zmena jeho nastavenia urobí s výslednou fotkou zázraky. Môžete, samozrejme, využiť aj prirodzené svetlo, ktoré osvetľuje miestnosť cez okno, pritom však záleží na tom, odkiaľ budete fotografovať a ako bude svetlo dopadať na jedálenský stôl. Na fotenie jedla je vhodné zvoliť bočné svetlo, prípadne protisvetlo, pri ktorom stojíte s fotoaparátom priamo oproti svetelnému zdroju. Ďalšie dôležité rozhodnutie vás čaká pri zaostrovaní. To, na čo zaostríte, dá fotke umelecký výraz a pritiahne oči ľudí presne tam, kam si želáte.

Jedlo môžete fotiť kvalitným fotoaparátom, ale vystačíte si aj so smartfónom. Okrem svetla je dôležitá aj kompozícia, uhol fotenia, použité rekvizity alebo zaostrovanie.

Foodstyling
Hamburgery sú fotené zboku, všetky ingrediencie tak dokonale vyniknú.

Uhol pohľadu

To, odkiaľ jedlo fotíte, je skutočne zásadné. Ak zvolíte pohľad zhora, napríklad zo stoličky, alebo ideálne využijete statív, potlačíte plastickosť pokrmu a zvýrazníte jeho detaily. Takéto fotenie sa hodí napríklad pri záberoch pizze alebo polievok. Ak chcete jedlám pri fotení zhora dodať plastickosť, potom pokrm nakrojte alebo pripravte vedľa menšiu porciu. Fotografovanie jedla vo výške očí sa zase hodí v prípade vyšších pokrmov, ako sú torty alebo vysoké poháre s koktailom. Fotenie z uhla, ako keby ste sa pozerali na stôl, je zasa vhodné pre prestretý stôl a naservírované pokrmy; využijete ho častejšie ako fotenie zhora, ktoré sa hodí iba pre niektoré jedlá.

Nachystajte si rekvizity

Pri foodstylingu je dôležité zvoliť správne rekvizity, ktoré jedlo doplnia. Farebné taniere, príbory, prestieranie, kvety alebo suroviny rozsypané okolo taniera môžu urobiť z výslednej fotky umelecké dielo. Základom je farebnosť podkladu – môžete fotiť na drevenom rustikálnom stole, na novinovom papieri, na saténe, v tráve alebo napríklad na slame. Fantázii a experimentovaniu sa medze nekladú. Pri fotení pokrmov nemusíte prestierať celú slávnostnú tabuľu, dôležité je sústrediť sa na detail a vybrať jednu alebo dve dominanty, ktoré budú fotke vládnuť.

Foodstyling
Zachytiť na fotke pohyb je už zložitejšie. Fotografi majú pomocníka, ktorý sa nazýva magická ruka – kĺbové rameno, ktoré drží lyžičku namiesto človeka.

Triky foodstylistov

Pokrmy, ktoré vidíte v magazínoch alebo na billboardoch, často nie sú vôbec jedlé. Foodstylisti používajú množstvo trikov, vďaka ktorým jedlo vyzerá ideálne a krásne, ale veľmi by ste si na ňom nepochutili. V domácom prostredí asi nebudete chystať zmrzlinu z nechutnej peny alebo dofarbovať suroviny, o to dôležitejšia preto bude rýchlosť fotenia. V momente, keď budete mať jedlo pripravené na fotenie, mali by ste už mať nastavenú techniku ​​a iba stlačiť tlačidlo a okamih zachytiť. Samozrejme, jedlu môžete aj trochu pomôcť, aby vydržalo dlhšie krásne – polievku si napríklad pripravte hustejšiu, aby sa v nej suroviny tak rýchlo nepotopili, alebo pretrite jedlo pred fotením štetcom s olejom, aby vyzeralo čerstvo. Funkčne pôsobí napríklad rozsypané kakao, múka, koreniny alebo cukor, ktoré dodajú fotke výraz.

Tip redakcie:

JAK SE FOTOGRAFUJE JÍDLO – Nafoťte si vlastní kuchařku

Foodstyling
Kniha Jak se fotografuje jídlo vás naučí krok za krokom získať krásne zábery pokrmov.

Alena Hrbková

Popredná profesionálna fotografka jedla Alena Hrbková prináša prvú českú publikáciu o tejto disciplíne. Kniha je určená všetkým, ktorí sa zaujímajú o fotografovanie jedla, či už pri domácom využití (rodinné kuchárky, blogy), alebo aj na ceste k profesionálnym kvalitám. Nájdete tu všetko potrebné, od technického vybavenia a všetkých praktických krokov až po vytváranie atmosféry. Dokonalý manuál s návodom a umelecký zážitok v jednom!

Text: Linda Vojancová, foto: Jak se fotografuje jídlo, Nafoťte si vlastní kuchařku, Alena Hrbková, vydavateľstvo Smart Press