Multimediálne reproduktory na cesty

471
Reproduktory

Multimediálne reproduktory sú vskutku obľúbenou kategóriou a hojne sa predávajú všetky druhy. Od malých s mono reproduktorom až po stredne veľké alebo najväčšie. Výrobcovia sa snažia oživiť svoje reproduktory rôznymi funkciami. Vybrali sme tie, ktoré by vás mohli zaujať.

Hama Flying Sound Disc

Úplne iný reproduktor než to, čo ste doteraz videli. Lietajúci tanier, ktorý zároveň prehráva zvuk. Koncept vhodný pre deti a všetkých, čo sa radi zabávajú pri tejto hre. Stále je tu spojenie s Bluetooth, preto by ste nemali od seba stáť viac ako 15 metrov. Tanier je stabilný a celkovo dobre vyvážený. Má v sebe 400 mAh batériu, ktorá vydrží prehrávať hudbu dve hodiny. Na hornej strane sa nachádzajú ovládacie prvky hlasitosti a prepínania hudby, vypnutia a pozastavenia. Aj napriek tomu, že je to v zásade lietajúci tanier, samotné ovládanie reproduktora je prínosom. Výrobca nezabudol na certifikovanú ochranu a konštrukčne ju implementoval vo verzii IPX4. To znamená, že odolá postriekaniu vodou alebo dažďu. Nie je ale vhodný na pohadzovanie vo veľkom bazéne. Samotný tanier sa naozaj dobre hádže, ale kvôli elektronike v jeho strede je ťažší ako bežný. Bude treba vynaložiť podstatne viac energie na jeho hodenie a dlhý let.

hama
Hama Flying Sound Disc, Cena: 19,99 €

JBL Partybox 100

JBL Party box
JBL Partybox 100, Cena: 299 €

Toto je reproduktor na ozvučenie párty, na ktorej budete mať aj tridsať ľudí. Ideálny do vnútorných aj vonkajších priestorov. Nemá však krytie, takže je potrebné dbať o to, aby nezmokol. Dá sa používať nastojato aj naležato. Reproduktor má ochranné gumičky na obe polohy. Je tu možnosť pripojiť USB zariadenie na prenos hudby a mať z neho nezávislé zariadenie aj bez pripojeného smartfónu. K tomu sa dá pripojiť zariadenie aj cez AUX vstup a ešte je tu konektor na gitaru a mikrofón. Na prednej časti sú umiestnené po obvode oboch meničov svetelné prvky. Vizuálne vyzerajú veľmi dobre a na výber sú tri režimy – Meter, Pulse a Party. Jedným tlačidlom sa dajú vypnúť. My sa ale prihovárame za ich zapnutie. Ide o veľmi pekné efekty, výrobca sa s kruhovými prvkami pohral a svetelné animácie implementoval veľmi dobre. Na hornej strane reproduktora sú ovládacie prvky na hudbu a je tu aj režim Bass Boost. Je to skutočne silný a dynamický basový režim. Najradšej sme hudbu počúvali v tomto režime. Zážitok z reprodukcie je intenzívny. Nie je potrebné používať reproduktor pri vysokej hlasitosti. Práve pri nízkej až strednej hlasitosti tvorí silný a dominantný zvukový prvok. Vďaka tomu sa hodí aj na ozvučenie menšej miestnosti ako hudobný sprievod a vytvorenie atmosféry. Kupujete tak univerzálny reproduktor.

 

JBL Flip 5

Tento reproduktor má všetko potrebné, čo od JBL očakávate. Stále je vodeodolný a prežije polhodinu v hĺbke jedného metra. Dá sa použiť horizontálne aj nastojato. Pokojne nalejte vodu do jedného z bočných žiaričov a pri silných basoch sa vyfŕka sama.

Podobne ako u iných v teste aj tu použil výrobca látkový poťah. Ľahko ho umyjete a zároveň chráni reproduktor pri pádoch. To aj vďaka svojmu valcovému tvaru a bočným výstupkom. Sú gumové a prečnievajú tak, aby chránili reproduktor pri dopade na hranu. Skutočne sme ocenili, že sa nabíja cez rozhranie USB-C. Port je na zadnej strane a je vodeodolný, výrobca ho nijako nezakrýval. Vedľa neho sa nachádza súprava bielych LED diód ako ukazovateľ stavu akumulátora. Na zadnej strane je tlačidlo na zapnutie a párovanie s Bluetooth. Naraz sa dajú k reproduktoru pripojiť dve zariadenia a je možné prepínať sa medzi nimi. Na spojenie viacerých reproduktorov slúži funkcia JBL Connect+ a tlačidlo je na hornej strane. Sú tu samostatné tlačidlá hlasitosti a multifunkčné Play, ktoré dvojitým stlačením posunie prehrávanie na ďalšiu skladbu.

JBL FLIP5
JBL Flip 5, Cena: 129 €

Lamax MusiCan1

musiccan1
Lamax MusiCan1, Cena: 31,90 €

Tvarom je navrhnutý tak, aby sa dal jednoducho prenášať alebo sa vám zmestil do stojana na vodu na bicykli. Je z plastu, ale vďaka kovovej mriežke má takmer po celom valcovom povrchu prevažne kovový povrch. Dá sa použiť vonku aj za dažďa a certifikácia IPX4 ho ochráni pred poškodením. Odolnosť proti pádom z nášho pohľadu nie je príliš vysoká. Popravde, aj umiestňovanie do stojana na bicykli zapríčiní jeho skoré ošúchanie. Ovládacie prvky sú na hornej strane za sebou a slúžia na prepínanie režimov. Môžete si vybrať režim Bluetooth alebo využiť vstavané FM rádio či napríklad prehrávanie z microSD karty alebo flashdisku. Z tohto pohľadu je to univerzálny reproduktor so všetkým, čo po tejto stránke môže mať. Ovládanie používa zdvojené tlačidlá. To je častá prax výrobcov a najmä tohto typu reproduktora. Inak by bolo tlačidiel až príliš veľa. A tak napríklad posúvanie skladieb a úprava hlasitosti je navrhnutá cez jednu dvojicu tlačidiel. Aj v tomto prípade by sme ocenili, keby reproduktor vydával menej rušivých zvukov pri zapnutí, vypnutí, ale aj prepínaní režimov.

Neraz ale príliš veľká výbava ustupuje iným funkciám alebo kvalitám. V tomto prípade trochu hudobnej stránke.

Sony SRS-XB12

sony12
Sony SRS-XB12, Cena: 60 €

Valček, ktorý je ideálny ako osobné audio. Na ozvučenie pri počítači, na hudbu, filmy alebo niekde vonku na lavičke postačí. Má jeden širokospektrálny reproduktor s priemerom 46 mm a pasívny rezonátor v spodnej časti. Aj vďaka tomu získate solídny basový základ a spĺňa tak predpoklady na to, aby ho výrobca právom označil Extra Bass. Je vodeodolný a môžete ho do nej ponoriť bez toho, aby sa mu niečo stalo. Dá sa z neho telefonovať a ovládanie má identické ako ostatné reproduktory Sony XB. Dá sa pripojiť k ďalšiemu reproduktoru XB12 a získate tak stereo zvuk. Na reproduktore bude potom prostredníctvom LED diód vidieť, ktorý je pravý a ľavý. Na nabíjanie slúži microUSB. Tu nás tento spôsob nabíjania až tak neirituje, hoci XB12 nie je až taký lacný. Súčasťou je pútko na ruku, ktoré využijete aj na zavesenie. Dostať ho kúpiť v šiestich farebných variantoch. Ovládacie prvky sú v spodnej časti po obvode. Tým, že sú vystúpené, sa dajú nahmatať aj naslepo. Výdrž 16 hodín je nadštandardná záležitosť a toto je jedna z vecí, ktorou nás zaujal. Škoda, že nepodporuje párovanie viacerých zariadení naraz. Reproduktor teda nemôžete pripojiť naraz k PC na počúvanie hudby a zároveň ho mať pripojený k smartfónu.

Sony SRS-XB32

Odolný reproduktor, ktorý má LED svetlá, no nevyzerá ako hračkársky výrobok. So zvukom to myslí vážne a zodpovedá tomu aj kvalita spracovania. Gumový materiál chráni reproduktor na tvrdých povrchoch, látkové spracovanie prednej strany je určené na prienik zvukových vĺn. Je to zároveň zvukovo najsilnejší reproduktor v našom teste. V tesnom závese je za ním JBL Flip 5. Sony ukázalo, ako sa dá skĺbiť technologický základ do multimediálneho reproduktora. Je to vlastne inovovaný model z minulého roka. Takže máte všetko, čo dobre poznáte plus nové detaily vyladené takmer do dokonalosti.

Sony 32
Sony SRS-XB32, Cena: 170 €

To, že je zostavený z dvoch širokopásmových reproduktorov na boku a 48 mm meniča na reprodukciu nízkych tónov, mu veľmi pomáha. Vďaka tomu ozvučíte priestranstvo pri bazéne, na opekaní, ale aj väčšiu miestnosť. Má krytie IP67, čo znamená, že ho môžete ponoriť do vody. Nič sa mu nestane a ešte je odolný aj voči slanej vode. Ovládanie je na hornej strane tlačidlami, ktoré sú gumové a tvorené len výliskami na ovládacom paneli. To práve kvôli odolnosti voči vode. Takisto aj konektory na zadnej strane výrobca ochránil. Okrem toho je tu aktivačné tlačidlo na párovanie s viacerými reproduktormi. Celkovo ich môžete pripojiť až 100 (!) medzi sebou. Na použitie nepotrebujete smartfón, no na úplné využitie sa zíde.

Text: Tomáš Buranský, foto: archív značiek