Herné notebooky pre skutočných hráčov

1284
Notebook

Herné notebooky už nie sú to, čo bývali. Sú to skutočne výkonné stroje, ktoré poskytnú maximálny výkon na najnáročnejšie hry, ale môžete si ich preniesť so sebou aj do práce a plnohodnotne pracovať.

Vybrali sme modely, ktoré by vás mohli zaujímať.

Acer Predator Helios 300

Predator Helios 300 je dobre známy herný notebook, ktorý sme už testovali v jeho predchádzajúcich generáciách. Teraz nám pristál v redakcii vo svojich najnovších konfiguráciách s grafickou kartou GeForce GTX 1660 Ti a GeForce RTX 2060. Notebook má štýlový dizajn z kovu, veku dominuje logo a nápis PREDATOR a tiež aj dva bočné pásy. Konštrukcia je kvalitná, zariadenie pôsobí odolným dojmom. Nič nevŕzga ani sa neohýba.

Testovaná konfigurácia ponúkala 17,3-palcový IPS displej s rozlíšením Full HD a 144 Hz obnovovacou frekvenciou. Technológia G-SYNC chýbala. Okolo obrazovky sú dva veľmi tenké bočné rámiky. Horný a spodný rámik sú o niečo hrubšie, ale stále pomerne štíhle. Nechýba ani webkamera, ktorá je zabudovaná na tradičnom mieste. Kvalitu displeja ako celok hodnotíme pozitívne, obraz je jasný a zobrazenie farieb oceníte pri hraní, ale aj pri sledovaní videa či kancelárskej práci.

Acer Predator Helios 300
Acer Predator Helios 300

Reprodukcia zvuku je postačujúca v tom zmysle, že notebook dokáže reprodukovať zvuk pri vysokej hlasitosti a vďaka odrazom od stola sa vytvára aj pocit z dynamického či bohatého zvuku.

Klávesnica je farebne podsvietená, pričom kľúčové klávesy ako WASD, smerové šípky a kláves Predator sú zvýraznené. Touchpad je jednoliaty, pracovalo sa nám s ním pohodlne. K dispozícii je tiež kláves na mierne automatické pretaktovanie notebooku.

Acer treba pochváliť za efektívne chladenie. Konštatujeme tiež, že GeForce GTX 1660 Ti je výborná alternatíva k mobilnej RTX 2060 a skvelý spôsob, ako znížiť rozpočet na váš nový herný notebook. V tomto prípade je rozdiel takmer 200 €, a to nie je zanedbateľná suma. Prídete síce o technológiu ray tracing, ale otázkou ostáva, kedy sa naplno presadí. Možno bude v praxi dobre využiteľná až v ďalšej generácii herných notebookov.

Predator Helios 300 ponúka základný softvér na pretaktovanie grafickej karty, kontrolu jednotlivých komponentov a úpravu ďalších nastavení. Softvér hodnotíme ako postačujúci. Portová výbava obsahuje HDMI 2.0 port, Mini DisplayPort, ethernet, 3,5 mm jack a trojicu USB 3.1 portov. K dispozícii je tiež USB-C port.

Acer Predator Helios
Acer Predator Helios 300
Cena: Helios 300 s GTX 1660 Ti – 1 638 €
Cena: Helios 300 s RTX 2 060 – 1 833 €
Zapožičal: Acer

ASUS ROG Strix SCAR III

ASUS ROG Strix SCAR III je tretia generácia herného notebooku, ktorý bol navrhnutý pre hráčov FPS titulov. ASUS ho v minulosti označoval takýmto prívlastkom najmä kvôli vysokej obnovovacej frekvencii displeja. My sme testovali 17-palcový model a ten má 144 Hz obrazovku.

ASUS ROG Strix SCAR III ponúka ethernet, HDMI výstup, USB-C port, 3,5 mm jack a trojicu USB 3.1 portov.

ASUS však v prípade tretej generácie vynovil aj dizajn notebooku a prináša novú funkciu s názvom Keystone. Je to príslušenstvo, ktoré je súčasťou základného balenia a tento NFC kľúč slúži na prístup k šifrovanému priečinku s dátami či pre synchronizáciu nastavení. Šifrované dáta pravdepodobne využijete skôr, avšak v rámci reinštalácie systému Windows sa môže zísť aj rýchly prístup k vašim obľúbeným nastaveniam pomocou tohto kľúča. Konkrétne teda ide o nastavenia, ktoré je možné meniť v rámci softvéru Armoury Crate, ako je zapnutie alebo vypnutie Windows a ROG klávesov, pretaktovanie displeja či nastavenie chladenia. Nastavenia pre Windows 10 si pomocou tohto kľúča neprenesiete.

ASUS ROG Strix SCAR III vyzerá skutočne elegantne. Veko z brúseného hliníka pripomína športové auto a dominuje mu logo ROG. Pánt displeja nie je umiestnený úplne pri zadnej hrane, takže zadná časť obsahuje aj porty. Zároveň má vzorovaný povrch, ktorý sa odlišuje od hladkého veka. Vyzerá to skvelo.

17,3-palcový matný displej využíva IPS panel s rozlíšením Full HD. V súvislosti s displejom treba spomenúť absenciu webkamery. Okolo obrazovky sú ultratenké rámiky po troch stranách a ASUS kameru nezabudoval ani do spodného, ktorý je rozmerovo väčší.

Klávesnica notebooku je podsvietená a rovnako aj jeho spodná časť, ktorú lemuje LED pás. Podsvietenie a ďalšie parametre si môžete prispôsobiť pomocou softvéru Armoury Crate, ten patrí vo svojej kategórii medzi to najlepšie na trhu. Touchpad je veľký a s dvoma hardvérovými tlačidlami.

ASUS ROG Strix SCAR III sme testovali v konfigurácii s procesorom Intel Core i9-9880H, 32 GB RAM v dvojkanálovom zapojení a 512 GB SSD úložiskom, ktorý dopĺňal pevný disk. Grafická karta bola GeForce RTX 2070 s 8 GB videopamäte.

Faktom je, že výdrž batérie a tiež aj prevádzkové teploty sú v oboch prípadoch zrovnateľné. ASUS dosahoval v prípade procesora teplotu v záťaži 96°C. Do úvahy treba brať vyšší výkon procesora. ASUS ROG Strix SCAR III ponúka ethernet, HDMI výstup, USB-C port, 3,5 mm jack a trojicu USB 3.1 portov.

Asus rog strix scar
ASUS ROG Strix SCAR III
Cena: 2 757 €
Zapožičal: ASUS

ASUS ROG Zephyrus S GX502GW

Hlavným lákadlom tohto modelu sú 240 Hz displeje. Takúto konfiguráciu sme nemali v redakcii na test, avšak základný model ponúka obrazovku s obnovovacou frekvenciou 144 Hz, takže aj v tomto prípade dostanete nadštandardný herný zážitok.

15,6-palcový displej ponúka rozlíšenie 1 920 x 1 080 pixelov a podporu technológie G-SYNC. Vizuálny zážitok z hrania je na vysokej úrovni aj vďaka jasným a živým farbám. Chválime tiež reprodukciu zvuku.

Nový Zephyrus dostal do výbavy najnovší procesor Intel Core 9. generácie. V praxi sa to prejavilo takmer o 1 000 bodov vyšším skóre v teste PCMark 10. Konfigurácia, ktorú sme testovali, bola najvyššia dostupná a v cene 2 609 € ponúka aj 32 GB RAM v dvojkanálovom zapojení a 1 TB SSD úložisko od Intelu.

Notebook chválime za pohodlný touchpad a praktické nabíjanie cez USB-C.

Herný výkon notebooku je špičkový, dvojnásobne s prihliadnutím na jeho kompaktné rozmery. ASUS ROG Zephyrus S GX502W má kovové veko, hrúbku 18,9 mm a hmotnosť 2 kg. Oceňujeme však celkovú kvalitu vyhotovenia – notebook je odolný a zároveň elegantný. Veko síce obsahuje podsvietené logo ROG, avšak tento notebook by sme si zobrali aj do práce. Je vhodný na tvorbu obsahu a prácu s náročnými aplikáciami.

Klávesnica je farebne podsvietená a ponúka výborné pohodlie pri písaní a hraní. Získal si nás aj touchpad, ktorý funguje ako jedno veľké ľavé tlačidlo myši, na ktoré môžete ťukať alebo ho stláčať. Časť touchpadu v pravom dolnom rohu funguje ako pravé tlačidlo. Komfort touchpadu sme ocenili najmä počas bežnej práce.

Notebook chválime za podporu nabíjania cez USB-C port. Takýto typ nabíjania nie je vhodný na hranie, avšak na bežnú prácu postačuje. Rovnako chválime vysoko nadštandardný softvér, ten dlhodobo patrí k pridanej hodnote od ASUS-u.

ASUS ROG Zephyrus S GX502W je špičkovo spracovaný notebook, ktorý nemá výrazné nedostatky. Je kompaktný, všestranný a ponúka vysoký výkon. Tomu však zodpovedá aj cena. Notebook chválime za pohodlný touchpad a praktické nabíjanie cez USB-C.

Asus rog zephyrus GX502
Asus rog zephyrus GX502
Cena: 2 609 €
Zapožičal: ASUS

OMEN od HP 15-dc1004nc

Notebooky značky OMEN od HP patria medzi cenovo najdostupnejšie riešenia. Tak je tomu aj pri tomto hernom stroji, ktorý dostal do výbavy grafickú kartu GeForce RTX 2070 v prevedení Max-Q. Cena testovaného modelu sa pohybuje na úrovni 1 840 €.

OMEN od HP 15-dc1004nc ponúka 15,6-palcový displej s rozlíšením 1 920 x 1 080 pixelov. Obnovovacia frekvencia je 144 Hz, ide teda o vyšší štandard v segmente herných notebookov. Do dokonalosti chýba technológia G-SYNC, tú však testovaný model neponúka.

Notebook vyzerá štýlovo. Je vyrobený z plastu, veko však nie je problém mierne ohnúť. Počas bežného používania by ste nemali mať s jeho odolnosťou problémy. Reprodukcia zvuku je nadpriemerná, za drahšími konkurentmi zaostáva.

OMEN od HP 15-dc1004nc je notebook s dobrým pomerom cena/výkon.

OMEN od HP poháňa procesor Intel Core i7-8750H. K dispozícii je 16 GB RAM v jednokanálovom zapojení. Úložisko tvorí 256 GB systémové SSD úložisko a 1 TB pevný disk s rýchlosťou 7 200 otáčok za minútu.

OMEN od HP má dobrú portovú výbavu. Na zadnej hrane nájdete USB 3.0 port, HDMI, Mini DisplayPort a USB-C port s podporou prenosu obrazu. Taktiež sa tu nachádza ethernet. Na bočných hranách sa nachádzajú ďalšie dva USB 3.0 porty, čítačka SD kariet a dvojica 3,5 mm jackov pre mikrofón a slúchadlá.

Notebook má podsvietenú klávesnicu. Intenzitu nie je možné regulovať, svetelný efekt je možné zapnúť alebo vypnúť. Softvér takisto umožňuje sledovať zaťaženie jednotlivých komponentov, optimalizovať sieťovú prevádzku a prepínať notebook medzi tichým a štandardným režimom a režimom výkonu. K dispozícii je tiež funkcia na streamovanie hrania medzi počítačmi.

OMEN od HP 15-dc1004nc je notebook s dobrým pomerom cena/výkon. Patrí medzi cenovo najdostupnejšie riešenia vo svojej kategórii. To sa však prejavuje na niektorých vlastnostiach, ktoré nie sú úplne bezchybné.

Omen
OMEN od HP 15-dc1004nc
Cena: 1 840 €
Zapožičal: HP

Text: Roman Kadlec, foto: archív značiek