Slúchadlá, ktoré vás neobťažujú káblami

1330
Slúchatká

Slúchadlá sú dobrý spôsob ako relaxovať, športovať, pracovať, pozerať filmy, hrať hry alebo vykonávať rôzne aktivity podľa vlastnej chuti. Vyskúšali sme viacero noviniek na našom trhu a pripravili sme pre vás mix rôznych modelov.

JBL Live650BTNC

Slúchadlá, ktoré vás potešia prémiovým zvukom a celkovým pohodlím počas používania. Výrobca aj tento rok pripravil nástupcu svojej zabehnutej série. V balení nájdete aj ochranné vrecúško, nemusíte sa obávať ich prenášania.

Náušníky sú oválne a kompletne ukryjú vaše uši. To je len časť odhlučnenia, tu si totiž môžete zapnúť aktívne odhlučnenie. Funguje veľmi dobre. Dokonca aj zvuk bol živší, pokým bola táto funkcia aktívna. Na výber sú vlastne celkovo štyri režimy používania. Prvý je úplný, a to cez Bluetooth a ANC. Vtedy vydržia prehrávanie hudby po dobu 20 hodín. Vypnutím ANC predĺžite výdrž batérie o 10 hodín. Tretí režim je pasívny, pripojením audiokábla, ktorý máte v balení. Posledný je režim s audiokáblom a aktivovaním funkcie ANC. K slúchadlám môžete pripojiť naraz dve zariadenia Bluetooth a prepínanie medzi nimi funguje vynikajúco.

Zvukovo sú veľmi dobré, a to celkovým vyvážením prednesu.

Tlmenie okolitých hlukov je výborné. JBL s tým má skúsenosť a slúchadlá sú skvelé na cestovanie, ale aj do kancelárie. Zvuk klimatizácie a iných monotónnych ruchov tým takmer úplne eliminujete. ANC sa dá nastaviť aj cez mobilnú aplikáciu, veľký úžitok vám však neprinesie. Všetko si nastavíte cez ovládacie prvky na pravej mušli. Sú tu tlačidlá na párovanie, ovládanie hudby, hovorov a nastavenie hlasového asistenta. Ak je vo vašom smartfóne dostupný, stačí ťuknúť na ľavú mušľu a aktivuje sa. Nám sa páčilo aj to, že za 15 minút nabíjania ich nabijete na dve hodiny použitia.

Zvukovo sú veľmi dobré, a to celkovým vyvážením prednesu. Basy sú silné a zároveň hlbšie a dynamické. Stredy a výšky sú veľmi jasné, ale na úrovni, ktorá ich nestavia neprirodzene nad nízke tóny.

JBL Live650BTNC
Slúchadlá JBL Live650BTNC
Cena: 199 €

Lamax Tips1

Cenový tip na slúchadlá za krk. Sú ľahké, dobre sa ovládajú a hrajú celkom kvalitne. Plastová konštrukcia je ľahká a tento spôsob vyhotovenia nás teší. Slúchadlá síce nebudú také pevné ako modely s hliníkovými prvkami, avšak nebudú ani také ťažké. Hlavný ovládací prvok, v ktorom je aj batéria, vedie z pravej mušle. Špeciálne upozorňujeme na fakt, že celková nízka hmotnosť je pozitívom a ochranou proti vypadávaniu pravej mušle.

Páčila sa nám možnosť pripojenia dvoch zariadení.

Tri veľké tlačidlá sa ovládajú dobre a sú kombinované. Primárne slúžia na úpravu hlasitosti a pozastavenie hudby. Dá sa s nimi preskakovať prehrávané skladby a prijímať hovory ako aj aktivovať digitálny asistent vo vašom smartfóne. Balenie slúchadiel obsahuje tri veľkosti nadstavcov a nabíjací kábel microUSB. Tu nám starší konektor až tak výrazne neprekáža. Slúchadlá tohto typu ho stále majú ako štandardný prvok. Jeho adaptácia na novší typ je pri bezdrôtových slúchadlách s prepojovacím káblom len pozvoľná.

Batéria vydrží 5 hodín. To nie je príliš dlho na tento typ. Je však pravda, že výrobcovia často pridávajú akumulátor ako samostatný prvok. Na spojovacom kábli by ste tak mali ovládacie tlačidlá a samostatný plastový prvok na batériu. V pohotovostnom režime vydržia do 100 hodín, a tak ich odporúčame aj ako slúchadlá do kancelárie. Keď ich nechcete mať na ušiach, zložíte si ich a zostanú uchytené o váš krk. Stále ich môžete mať pripojené k smartfónu a v prípade potreby použiť pri telefonovaní. Páčila sa nám možnosť pripojenia dvoch zariadení. Ak počúvate hudbu na notebooku a začne vám zvoniť telefón, hudba sa pozastaví a vy môžete slúchadlami telefonovať cez mobil. Rovnako to funguje aj pri hudbe. Na to, aby sa spustilo prehrávanie z druhého zdroja, potrebujete preskočiť skladbu, pustenie pozastavenej neprepne audiozdroj.

Lamax Tips1
Lamax Tips1
Cena: 31,90 €

LegacyOne Wireless Earphones

Slúchadlá do ucha, ktoré budú pohodlné aj pre tých, čo nemajú radi in-ear modely. Gumové nadstavce sú kratšie, a tak sa síce mierne dajú do zvukovodu, ale v menšej miere ako pri klasickom vyhotovení.

Umiestňujú sa za krkom a sú bezdrôtové s Bluetooth 5.0. Výrobca ponúka niekoľko farieb týchto slúchadiel a rozlišuje ich ešte aj matným a kovovým vyhotovením. Slúchadlá sa dajú používať na športovanie a majú odolnosť voči dažďu a spoteniu. V ušiach držia dobre vďaka aretačným gumičkám. Tie sú teraz v jednom celku s nadstavcami do ucha. V balení máte tri veľkosti. Rozdiely vo veľkosti nadstavcov sú minimálne.

Komu tento typ slúchadiel drží v ušiach dobre, bude spokojný so silným zvukom.

Konštrukčne sú špecifické. Tento typ vám nemusí sedieť v uchu – jednoducho ich tam totiž nevložíte. Majú veľké mušle a ak vám nedržia Apple AirPods a im podobné slúchadlá, takmer určite nepochodíte ani pri LegacyOne. Na dosiahnutie najlepšej kvality zvuku a hlavne stabilného držania je potrebné, aby boli v uchu úplne tesne.

Výrobca sa zameral aj na ovládanie. Obe majú dotykové plochy. Nimi sa ovláda hudba, hovory, hlasitosť a špeciálny zvukový režim. Jediné tlačidlo, ktoré je fyzické, slúži na zapnutie a párovanie slúchadiel. Konektor na nabíjanie microUSB nám až tak neprekážal, v malých slúchadlách ho ešte akceptujeme.

Ovládanie je pohodlné. Aj dotykové plochy sú veľké, čo zjednodušuje použitie gest pri nastavení hlasitosti. Špeciálny zvukový režim sa nám nepodarilo aktivovať.

Komu tento typ slúchadiel drží v ušiach dobre, bude spokojný so silným zvukom. Prekvapivo silné basy pri týchto slúchadlách rozhodne nebude treba zintenzívňovať ekvalizérom. Výšky a stredy sú reprodukované v miernom úzadí vzhľadom na silu nízkych tónov. So zvukom sme boli spokojní a reprodukcia nízkych tónov je pri cvičení žiaduca.

LegacyOne Wireless Earphones
LegacyOne Wireless Earphones
Cena: 159 €

Sony WI-SP600N

Ide o športovo zamerané slúchadlá s umiestnením za krkom. Pomerne dobre držia v ušiach, a to najmä, keď zoberieme do úvahy jednoprvkové vyhotovenie. Na spojovacom kábli sú batéria a ovládacie tlačidlá v rámci jedného prvku. Umiestnený je bližšie k ľavej mušli. Napriek tomu sa slúchadlo nevyberá z ucha. Súčasťou konštrukcie sú aretačné prvky. V balení máte až štyri veľkosti nadstavcov, vďaka čomu si lepšie vyberiete vhodnú veľkosť.

Zvukovo uspokoja aj náročnejších poslucháčov.

Slúchadlá majú aktívne potlačenie hluku, a to v dvoch režimoch. Prvý je štandardný na eliminovanie šumu a hluku, druhý prepúšťa nízke tóny. Ideálne, ak potrebujete vedieť, čo sa okolo vás deje alebo počuť hlasové oznamy. Štandardné odhlučnenie je poznať, no testovali sme slúchadlá so silnejším odhlučnením. Tlmenie však bolo poznať a výhodou bude, že vo väčšine prípadov nebude treba použiť ANC s dôrazom na prepúšťanie hlasu. Mikrofóny totiž výrazne zosilnia napríklad zvuky vetra alebo premávky. Je lepšie si dať slúchadlá dole, ako počúvať hudbu s týmito zosilnenými zvukmi.

Sony WI-SP600N
Sony WI-SP600N
Cena: 159 €

Majú certifikáciu IPX4 a prežijú dážď aj spotenie. Nie sú vhodné na ponorenie do vody. Ovládací prvok má prepínanie ANC režimov, tlačidlo na zapnutie a párovanie Bluetooth zároveň, tlačidlá hlasitosti a tlačidlo na pozastavenie hudby alebo prijatie hovorov.

Sony Headphones Connect je aplikácia, ktorá slúži na nastavenie slúchadiel. Aktualizujete ňou ich firmvér, prispôsobíte si ekvalizér alebo vyberiete režim ANC. Dostupnosť funkcií závisí od pripojených slúchadiel tejto značky.

Vyhotovenie je pevné, avšak gumový materiál ovládacieho prvku trpí efektom zažltnutia. Odporúčame preto inú než bielu alternatívu slúchadiel. Sony síce označuje nami testovanú ako bielu, ale je to rýdzo šedá verzia, k bielej nemá ani len blízko.

Zvukovo uspokoja aj náročnejších poslucháčov. Tento model obsahuje funkciu Extra Bass, ktorú dlhodobo hodnotíme pozitívne. Rozšírený zážitok z nízkych tónov je dynamický – nezasahujú výrazne do celkovej vyváženosti reprodukcie. Výhodou je, že nemusíte upravovať zvuk cez ekvalizér. Stredy sú ideálne, výšky trochu viac citeľné.

Text: Tomáš Buranský, foto: archív značiek