Vznešený, tajomný, láskavý a skvelý – taký je náš tokaj

1328
GRAND BARI

Navštíviť vinárstvo Chateau GRAND BARI vo Veľkej Bare na východe Slovenska je ako ocitnúť sa v inom svete.

Poďakujú sa vám všetky zmysly – majitelia totiž postavili u nás architektonicky nevídané moderné vinárstvo, ponúkajú skvelé vína z vlastnej produkcie, ktoré možno degustovať v rámci špeciálnych ochutnávok v tradičných tufových pivniciach, predstavia vám takmer 150-ročný unikátny vinársky lis a aby toho nebolo málo, zažijete aj modernú dominantu, ktorou sa stala rozhľadňa s na mieru odlievaným zvonom.

GRAND BARI

Na návštevu tohto pozoruhodného vinárstva si určite rezervujte viac než jeden deň. Nemali by ste totiž vynechať príležitosť ubytovať sa v apartmánoch v talianskom štýle: ako hovoria majitelia, pri realizácii mysleli na talianskych vinárov, ktorí v minulosti do malebnej obce Veľká Bara priniesli umenie vinohradníctva. Terasovito koncipovaná moderná stavba je zapustená do svahovitého terénu a obklopuje ju mohutný svah. Keď vojdete do vinárstva, zabudnete na každodenné starosti a plynúci čas, nájdete tu oázu pokoja, kultúrne dedičstvo predkov a tajomný svet sladkého Tokaja… No a noc? Tú si predsa musíte vychutnať!

GRAND BARI

Chuť vína rozhoduje

Nadštandardné ubytovanie v luxusných izbách však nie je to prioritné, hoci skvelo umocňuje zážitky, za ktorými sem chodia fajnšmekri. Hlavnými sú predovšetkým jedinečné vína, zrodené vďaka vlastnej produkcii hrozna na vyše šesťdesiatich hektároch viníc. Tunajšie vinárstvo spája historické tradície výroby vína s najmodernejšou technológiou a poznatkami pri výrobe klasických tokajských vín. Vína tejto oblasti skrývajú pokoj, tichosť prírody, šum vetra… Jeseň je tu krásna: neopakovateľné ranné hmly priamo vo viniciach dávajú tokajskému vínu jedinečnosť v podobe cibéb. Zažite túto atmosféru na vlastnej koži, dajte priestor vlastným chuťovým pohárikom.

GRAND BARI

Vstúpte do originálnych pivníc

Boli ste už v tufových pivniciach? Ak nie, rozhodne si ich návštevu v Chateau GRAND BARI vo Veľkej Bare nenechajte ujsť. V nich totiž tokajské víno dozrieva, vďaka nim je nezameniteľné. Tieto pivnice pamätajú ešte tatárske vpády plné krutostí, ale – keďže niekedy účel svätí prostriedky – práve tieto sopečné skrýše neskôr ponúkli vinárom skvelé podmienky na dozrievanie blahodarného moku. Stabilná teplota a vlhkosť v poréznom labyrinte starých chodieb spĺňajú nároky dokonalého prostredia na dozrievanie vín. Pre návštevníkov sú v rámci prehliadok pripravené stovky metrov tradičných tufových pivníc a tokajská expozícia s originálnym lisom na hrozno z roku 1873. Prehliadky sú odstupňované v ponuke bronze, silver, gold a platinum a zahŕňajú rôznu kombináciu ochutnávok, sú riadené, pripravené aj pre špeciálne privátne degustácie. Zahanbiť sa nenechá ani ponuka tamojšej reštaurácie – majú tu pripravené skvelé menu pre každého návštevníka. Prioritou je ponúknuť pokrm snúbiaci sa s tokajským vínom.

GRAND BARI

Tokajské nesklame

V poslednom čase sa hovorí, že pitie tokajského moku sa vo vyšších kruhoch stalo vecou prestíže. V Chateau GRAND BARI majú iný názor, keďže úprimne vítajú každého návštevníka: „Naše víno radi ponúkame každému. Vážime si názor všetkých klientov. V nijakom prípade nerobíme medzi nimi rozdiely. V ponuke sú zážitkové večere a soirée pre firmy a uzavreté skupiny, máme skvelé skúsenosti s prípravou degustačného menu na objednávku, ako aj s rôznymi teambuildigmi a inými podujatiami,“ hovorí Pavol Krištín – marketingový a PR manažér. „Ide nám o rozvoj vidieckej turistiky, ponúkame organizovanie kongresov, radi by sme prispeli k zamestnanosti v regióne. Vinárstvo s takým potenciálom, aký má to naše, môže regiónu výrazne pomôcť,“ dodáva Krištín.

GRAND BARI

Text: Bea Vrzgulová, foto: GRAND BARI