Veľké porovnanie vlajkových lodí

1294
MT
Foto: SONY

Prvá polovica roku 2019 je za nami a je teda ideálny čas na rekapituláciu toho, čo jednotliví výrobcovia smartfónov tento rok predstavili.

Pozrime sa na jednotlivé vlajkové lode, ktoré boli tento rok predstavené a sú dostupné v predaji. Telefóny uvádzame v abecednom poradí.

ASUS ZenFone 6

Pekná ukážka toho, ako si ASUS predstavuje vlajkovú loď. Má výklopný fotoaparát a extra dlhú výdrž. Batériu s kapacitou 5000 mAh by ste inde hľadali márne.

Pohľad na parametre

Po konštrukčnej stránke je to naozaj prepracovaný kus. Obavy z odlomenia alebo pokazenia výklopného fotoaparátu môžete zahodiť za hlavu. Výrobca ho špeciálne testoval na 100-tisíc otvorení a zatvorení. V praxi to znamená výdrž mechanizmu po niekoľko rokov.

Zaujať chce aj IPS displejom, ktorý má 100% pokrytie gamutu DCI-P3. Farby sú živé a kvalita obrazu naozaj vynikajúca. Podstatne lepšia ako pri smartfónoch Galaxy S10. Nový model fotoaparátu priniesol klasický koncept so zaobleným displejom po hranách bez nutnosti rôznych výrezov. Procesor Snapdragon 855 je samozrejmosťou a štedrá konfigurácia v podobe 8 GB RAM a 256 GB úložiska takisto poteší. Páčil sa nám aj plnohodnotný slot na dve SIM karty a pamäťovú kartu zároveň. No a v neposlednom rade sme ocenili prítomnosť 3,5 mm audiokonektora.

Dvojitý fotoaparát umožňuje 2x optický zoom, nebojte sa s ním fotiť. Snímač rozpoznania pádu ho pred dopadom na zem vráti do bezpečnej polohy. Nabíjanie nepatrí medzi najrýchlejšie, výrobca ale poskytol aspoň 18 W nabíjačku. Pri takej veľkej batérii sa oplatí využiť nabíjačku s podporou Quick Charge 4. Z našich praktických skúseností vydrží ZenFone 6 na jedno nabitie dva dni bez toho, aby ste museli šetriť energiou.

Čím vyniká

Jeden fotoaparát na všetko a obrovský displej bez výrezov. Telefón, ktorý uspokojí priaznivcov náročnej fotografie aj celkového výkonu. Cena zariadenia je adekvátna a kto chce ísť ešte nižšie, existuje verzia 6/128 GB. Na Slovensku je ale oficiálne dostupná nami testovaná verzia.

TOP vlastnosti

 • Otočný fotoaparát ovládateľný aj tlačidlami hlasitosti
 • 5000 mAh batéria
 • Veľmi kvalitný displej
ASUS ZenFone 6
ASUS ZenFone 6
Cena: 619 €

Huawei P30 Pro

Vlajková loď od Huawei je dostupná v štandardnej verzii a tiež aj vo verzii Pro. Druhá menovaná patrí k tomu najlepšiemu, čo je dnes na trhu dostupné.

Pohľad na parametre

P30 Pro je ukážkovým príkladom vlajkovej lode na rok 2019. Tomuto smartfónu nechýba prakticky nič – má špičkový OLED displej s uhlopriečkou 6,47 palca a rozlíšením 1080 x 2340 pixelov. Poháňa ho procesor Kirin 980, ktorý síce z hľadiska grafického výkonu zaostáva za Snapdragonom 855, avšak inak patrí k aktuálnej špičke na trhu. K dispozícii sú dve konfigurácie, tá lepšie vybavená má 8 GB RAM a 256 GB interné úložisko.

Huawei P30 Pro spĺňa odolnosť voči vode a prachu na úrovni IP68 a má 4200 mAh batériu. Výdrž batérie je aj v praxi výborná, telefón vydrží viac ako deň náročného používania s aktívnym používaním displeja na úrovni 5 – 7 hodín. Káblové nabíjanie dosahuje výkon až 40 W, úplné nabitie trvá hodinu. K dispozícii je 15 W bezdrôtové nabíjanie.

Telefón vyniká najmä trojitým zadným fotoaparátom, ktorý produkuje subjektívne najlepšie nočné fotky na trhu. Bezkonkurenčný je tiež 5x optický zoom, 10x hybridný zoom a až 50x digitálny zoom. Nechýba ani ultraširokouhlý fotoaparát.

Snímač odtlačkov prstov je v displeji a odomykanie je pomocou neho veľmi rýchle. Nemali sme problémy s presnosťou snímača.

Čím vyniká

Jednoznačne zadným fotoaparátom, ktorý ponúka 5x optický zoom a ToF senzor na precíznejšie vytvorenie efektu rozmazaného pozadia. 5x zoom je skvelá vlastnosť, ktorú sme počas testovania mnohokrát využili a nedáme na ňu dopustiť.

TOP vlastnosti

 • 5x optický zoom
 • Výborná výdrž a najrýchlejšie nabíjanie
 • Kvalita fotiek v každej situácii, najlepšie nočné fotky
Huawei P30 Pro
Huawei P30 Pro
Cena: od 899 €

Nokia 9 PureView

Tak trochu iné fotenie. Prioritou je kvalitná fotografia, s ktorou sa plánujete dodatočne vyhrať. Nokia na to ide inak, aj preto sa stala terčom pozornosti so svojimi piatimi fotoaparátmi.

Pohľad na parametre

Menšou anomáliou je použitie procesora Snapdragon 845. Je to stále veľmi výkonný procesor a z hľadiska výkonu dostávate rýchly smartfón. Pri čisto výkonnostných testoch je poznať, že Snapdragon 855 má navrch. Ďalšou zaujímavosťou je, že Nokia 9 PureView existuje len v jednej pamäťovej verzii. Máte 128 GB, ktoré sa ale nedajú nijak rozšíriť pre chýbajúci slot na pamäťovú kartu. Snímač odtlačkov výrobca integroval do displeja.

Displej je typu pOLED s podporou HDR10. Využitie takéhoto displeja je nielen na kvalitný filmový zážitok, ale aj na fotografie, ktoré so smartfónom spravíte. Kombinácia dvoch farebných a troch čiernobielych 12 Mpx snímačov sa ukázala ako vhodná na tvorbu takpovediac profi fotiek. Päť objektívov dokáže vyrobiť 1200 úrovní hĺbky na fotografii, čím získavate bezkonkurenčné možnosti Bokeh efektu a možnosť dodatočného upravovania preostrenia na RAW fotke. Počítajte ale s tým, že fotenie trvá 3 – 5 sekúnd na jednu takúto fotografiu.

Čistý Android a 3320 mAh batéria je dobrá kombinácia a smartfón vydrží celý deň bežného používania. Nechýba podpora bezdrôtového nabíjania s výkonom 10 W.

Čím vyniká

Nokia 9 PureView je o vážnejšom fotení. To ale neznamená, že predbieha ostatné smartfóny v teste. Je to špecifický kúsok a výrobca ho tak aj orientuje. Chcete lepšie fotky, ale ešte sa necítite na zrkadlovku? Smartfón je niekde na pomedzí a spolieha sa na to, že využijete DNG formát a následné úpravy, aby ste z fotky vytiahli maximum.

TOP vlastnosti

 • Kvalita fotografie
 • Špičkové spracovanie tela
 • 1200 úrovní pre režim Bokeh
Nokia 9 PureView
Nokia 9 PureView
Cena: 629 €

Samsung Galaxy S10+

Ultrazvuková čítačka odtlačkov v displeji, výborný fotoaparát a dvojitá selfie kamera. Toto sú najvýraznejšie charakteristiky najlepšieho smartfónu Galaxy S na tento rok.

Pohľad na parametre

Na zahnutý displej sme si u Samsungu už zvykli, oválny výrez na dve šošovky selfie fotoaparátu je niečo vskutku nové a neopozerané. Dynamický AMOLED displej je veľmi dobrý a vďaka nemu budete vidieť čo najvernejšie farby pri umelom osvetlení ako aj na priamom svetle. A má certifikáciu HDR10+. V našom regióne je dostupná verzia s procesorom Exynos 9820 a na výber je viac pamäťových verzií. Najlacnejšia je práve v našom teste a spoľahnite sa na to, že je skutočne výkonná. Kapacita 8 GB RAM plne postačuje aj na strihanie videa a v čase prípravy nášho veľkého testu vlajkových lodí je dostupná aplikácia Adobe Premiere Rush CC špeciálne určená pre majiteľov niektorého z nových Galaxy S10.

Na ultrazvukový snímač odtlačkov si treba chvíľu zvykať a prísť na správnu polohu prsta a prítlak na displej. Veľká batéria s kapacitou 4100 mAh poteší, zaslúžila by si ale rýchlejšie než 15 W nabíjanie. Samsung už pár mesiacov hovorí o SW aktualizácii, ktorá by povolila 25 W nabíjanie. Trojica zadných fotoaparátov je výborná vec na širokouhlé fotky aj na 2x optické priblíženie. Výrobca implementoval odolnosť IP68 a podporu Fast Wireless Charging 2.0.

Čím vyniká

Kvalita fotografií a tvorba videa – to je niečo, čo sme si na novom S10+ obľúbili. Samsung k nemu ponúka aj nadštandardný zákaznícky servis. Je to celkovo výborný smartfón. Vydrží celý pracovný deň, ale počítajte s tým, že nabíjačku treba mať stále poruke.

TOP vlastnosti

 • Dve selfie kamery, 4K
 • Spôsob ovládania a rozhranie
 • Stereo reproduktory a 3,5 mm jack
Samsung Galaxy s10+
Samsung Galaxy s10+
Cena: 999 €

Sony Xperia 1

Xperia 1 je prakticky jediná vlajková loď, ktorá sa snaží zachovať tradičný dizajn a neexperimentuje s výrezmi ani s vysúvateľnými alebo otočnými fotoaparátmi.

Pohľad na parametre

Vlajková loď od Sony vyzerá na pohľad luxusne a elegantne. Jej dizajn pôsobí moderne, a to aj napriek tomu, že obsahuje tradičné rámiky nad a pod displejom. Tie sú však naozaj tenké.

Telefón vyniká najmä OLED displejom s uhlopriečkou 6,5 palca a rozlíšením 1644 x 3840 pixelov. Takéto rozlíšenie v inom telefóne nenájdete a Xperia 1 sa odlišuje aj pomerom strán 21 : 9. Procesor Snapdragon 855 dopĺňa 6 GB RAM a 128 GB úložisko. K dispozícii je podpora pre microSD karty až do 512 GB.

Xperia 1 spĺňa odolnosť voči vode a prachu pre štandardy IP65 a aj IP68. Ponúka 3330 mAh batériu, avšak reálna výdrž na jedno nabitie je lepšia, ako by sa mohlo zdať pri pohľade na kapacitu. V tomto smere Sony chválime. K dispozícii je iba 18 W rýchle nabíjanie, bezdrôtové nabíjanie, žiaľ, nie.

Sony sa po dlhej dobe odhodlalo opustiť jeden zadný fotoaparát a Xperiu 1 vybavilo trojitým fotoaparátom. Nechýba 2x optický zoom a ultraširokouhlý fotoaparát. Samostatný nočný režim nie je k dispozícii, kvalita fotiek pri slabom osvetlení je však dobrá.

Xperia 1 má snímač odtlačkov prstov na boku. Je trochu otravné, že snímač odtlačkov je samostatný a nie je zabudovaný priamo do napájacieho tlačidla ako v minulosti. Poteší však LED dióda.

Čím vyniká

Xperia 1 vyniká displejom – jeho rozlíšením a tiež aj pomerom strán. Displej ponúka unikátny multimediálny zážitok pri sledovaní videa aj pri bežnom používaní. Xperia 1 sa tiež odlišuje špeciálnym režimom záznamu videa, avšak to je funkcia, ktorú reálne využijú iba kreatívni tvorcovia videa.

TOP vlastnosti

 • 4K displej s pomerom strán 21 : 9
 • Filmový režim záznamu videa
 • Celkový multimediálny zážitok
Sony Xperia 1
Sony Xperia 1
Cena: 949 €

Xiaomi Mi 9

Mi 9 sa drží zaužívaného konceptu smartfónov od Xiaomi a ponúka výbavu vlajkovej lode za cenu telefónu strednej triedy.

Pohľad na parametre

Xiaomi Mi 9 je výborne vybavený telefón, v niektorých špecifikáciách však výrobca šetril. Základom telefónu je kvalitný Super AMOLED displej s uhlopriečkou 6,39 palca a rozlíšením 1080 x 2340 pixelov. Procesor je Snapdragon 855 a na Slovensku sa oficiálne predáva konfigurácia so 6 GB RAM a 64 GB úložiskom. Takéto úložisko sa môže niekomu máliť, keďže Mi 9 nepodporuje žiadne pamäťové karty. Telefón takisto nedisponuje odolnosťou voči vode na úrovni IP.

Mi 9 má snímač odtlačkov prstov v displeji, subjektívne fungoval pomalšie a menej spoľahlivo ako konkurencia. 3,5 mm jack vo výbave nenájdete. Batéria má kapacitu 3300 mAh, výdrž telefónu je priemerná. K dispozícii je nabíjanie rýchlosťou až 27 W v prípade káblového pripojenia a 20 W v prípade bezdrôtového nabíjania. Súčasťou balenia je však 18 W káblová nabíjačka.

Xiaomi Mi 9 má trojitý zadný fotoaparát s 2x optickým zoomom a ultraširokouhlým fotoaparátom. Z hľadiska pomeru cena/kvalita fotiek je Mi 9 veľmi atraktívny smartfón. Poteší aj vysokou kvalitou záznamu videa v režime až do 4K pri 60 fps.

Čím vyniká

Jednoznačne cenou. V dobe prípravy tohto článku sa Mi 9 v oficiálnom obchode mi-store.sk predával za 459 eur s darčekom vo forme bezdrôtovej nabíjačky. V porovnaní s niektorými vlajkovými loďami tak zaplatíte polovičnú cenu, avšak zážitok a výbava tohto telefónu nie je polovičná.

TOP vlastnosti

 • Lákavá cena
 • Pomer cena/kvalita fotiek a cena/výkon
 • Veľmi dobrá výbava
Xiaomi Mi 9
Xiaomi Mi 9
Cena: 459 €

Ktorú vlajkovú loď si vybrať?

Pri výbere vlajkovej lode treba brať do úvahy preferencie značky a tiež aj cenu. Ak hľadáte cenovo atraktívnu vlajkovú loď, potom je skvelá voľba Xiaomi Mi 9 alebo ASUS ZenFone 6. Druhý menovaný ponúka unikátny fotoaparát a tiež aj najväčšiu kapacitu batérie, čo sľubuje potenciálne najlepšiu výdrž na jedno nabitie.

Ak hľadáte telefón, ktorý dobre fotí, potom vám budú vyhovovať všetky vlajkové lode. Rozdiel medzi nimi je z hľadiska kvality fotografie v mnohých scénach zanedbateľný. Huawei P30 Pro však podľa nás ponúka najlepšie nočné fotky a púta aj 5x optickým zoomom. Konkurencia ponúka tradične 2x optický zoom.

Ak by sme mali definovať dvojicu vlajkových lodí, ktoré nás zaujali najviac, a to bez ohľadu na ich cenu, spomenuli by sme Samsung Galaxy S10+ a Huawei P30 Pro. Smartfón od Samsungu je už tradične veľmi všestranný a pre väčšinu používateľov bude voľbou na istotu. Huawei v prípade P30 Pro opäť vsadil na kvalitu fotografie a tento ťah mu skvelo vychádza v kombinácii s veľkým displejom, veľkou batériou a rýchlym nabíjaním.

Text: Roman Kadlec, Michal Reiter, foto: archív značiek