Aplikácie pre lyžiarov a milovníkov zimných športov

1442
Lyžiari

Zima sa neúprosne blíži, počasie je čoraz chladnejšie, a to nás teší! Prečo? Lebo s týmto obdobím sa spája množstvo aktivít, či už exteriérových, interiérových a, samozrejme, aj tých mobilných.

Čoraz viac ľudí trávi určitú časť zimy v horách alebo v prírode, čo je zdraviu prospešné, ale ani tu nezabúdame na aplikácie, bez ktorých to už akosi nejde a často nám vedia pomôcť.

Na toto krásne a jedinečné obdobie sa teší množstvo ľudí, ktorí sa nevedia dočkať prvého snehu, aby naskočili na lyže a vyrazili na svah obľúbenej zjazdovky. Turisti sú na tom podobne, nakoľko prechádzka zasneženou krajinou má svoje čaro a vášmu telu taktiež prospeje trošku čerstvého vzduchu. Ponúkame niekoľko zaujímavých aplikácií, ktoré sa vám môžu hodiť pri zimných športoch a pobyte v zimnej prírode.

OnTheSnow
OnTheSnow screen

OnTheSnow

Aktívny lyžiar alebo snoubordista musí mať pod palcom všetky snehové správy a informácie o obľúbených lokalitách. V tomto prípade nie je nič jednoduchšie ako aplikácia ponúkajúca množstvo informácií, ktoré dozaista zužitkujete. Aplikácia OnTheSnow ponúka prehľad o slovenských, ale aj svetových zimných strediskách, kde nechýbajú snehové správy, správy o vývoji počasia, správy o dostupnosti vlekov/zjazdoviek alebo rôzne fotografie, ktoré pridávajú používatelia aplikácie. Jednotlivé strediská si môžete ukladať do obľúbených a mať k nim rýchly prístup. Páči sa nám aj položka Profil stredísk s dôležitými informáciami o tratiach, vlekoch a skipasoch. K dispozícii sú aj online kamery z rôznych lokalít a zaujímavé snehové aktuality.

Android/iOS

SnowSafe

Aplikácia SnowSafe poskytuje všetkým turistom, no najmä lyžiarom či snoubordistom podrobné informácie o stave počasia v zimných horách. Poskytuje predpoveď počasia pre danú lokalitu aj upozornenia na rôzne hrozby, ktoré číhajú na svahu. Ide o oficiálnu aplikáciu lavínových služieb. Aplikácia je ideálna pre freeriderov a snoubordistov. Pomáha lepšie určiť lavínové nebezpečenstvo. Poskytuje aktuálne lavínové správy a predpoveď počasia, aj keď je pokrytie (siete) mobilným operátorom slabé. Nájdete tu tiež kontakty na záchrannú službu. Medzi podporovanými krajinami je aj Slovensko.
Android

SkiTracks
SkiTracks screen

SkiTracks

Aplikácia je navrhnutá špeciálne pre zimné športy. Umožňuje vám zaznamenať vaše celodenné lyžiarske či skialpinistické výkony na svahu a stane sa vaším neoddeliteľným spoločníkom. Svoje namerané výsledky si môžete porovnávať s kamarátmi od úplných začiatočníkov až po skúsených lyžiarov. Aplikácia navyše funguje offline a je prispôsobená tak, aby nespotrebúvala množstvo batérie. Spolupracuje aj s inteligentnými hodinkami Pebble alebo operačným systémom Android Wear. Výhodou je, že zaznamenáva aj fotografie a spáruje ich s vašimi zimnými zážitkami na svahu.

Android/iOS

Horská záchranná služba
Horská záchranná služba screen

Horská záchranná služba

Veríme, že túto aplikáciu nebudete nikdy potrebovať, ale viete ako sa hovorí: Pripravenému šťastie praje! Oficiálna aplikácia slovenskej horskej záchrannej služby je veľmi jednoduchá, čo je veľkou výhodou. Po jej otvorení ihneď viete, čo v prípade núdze stlačiť. Najprv však odporúčame zadať niekoľko osobných informácií, ktoré záchranárom výrazne pomôžu. V prípade núdze je možné jedným kliknutím kontaktovať horskú záchrannú službu alebo jej odoslať špeciálnu textovú správu. Páči sa nám aj prispôsobenie pre hluchonemých a tiež rôzne aktuálne informácie o výstrahách a lavínach. Aplikácia môže využiť aj LED blesk fotoaparátu, ktorý zužitkuje ako baterku alebo na SOS svetelný kód. Napokon tu nájdete aj užitočné informácie o poskytnutí prvej pomoci.

Android/iOS

Mapy cz
Mapy.cz screen

Mapy.cz

Turistická, ale aj klasická mapa s množstvom funkcií pre turistov a výletníkov v každom ročnom období. Aj keď má aplikácia príponu „cz“, nájdete v nej všetko potrebné pre turistiku a výlety po Slovensku. Mapa môže mať rôzne zobrazenia – turistická, zimná alebo letecká. Každé zobrazenie ponúka svoje benefity, záleží od toho, aký typ turistu ste. Páči sa nám možnosť zaznamenávania prejdenej trasy priamo na mape. Po skončení výletu tak budete vedieť, kadiaľ ste išli, akú vzdialenosť ste prešli a akú rýchlosť ste dosahovali. Výhodou sú rôzne tipy na výlety, ktoré sú priamo vyznačené ma mape a po otvorení danej ikony získate o lokalite podrobné informácie. Mapy fungujú online alebo si môžete jednotlivé lokality, resp. celé štáty stiahnuť a šetriť tak mobilné dáta, čo v prírode odporúčame.

Android/iOS

Vysoké Tatry
Vysoké Tatry screen

Vysoké Tatry

Už názov napovedá, že ide o aplikáciu, ktorá je určená výhradne pre región Vysoké Tatry. Táto prehľadná aplikácia vám ponúkne množstvo informácií, ktoré sa dajú dobre využiť. V prvom rade je to podrobný prehľad o možnostiach výletov s rôznymi podkategóriami, podrobné informácie o lyžiarskych strediskách alebo o rozmanitých voľnočasových aktivitách. Nechýba ani mapa s rôznymi podobami zobrazenia, ktoré vyhovejú výletníkovi, turistovi, ale aj aktívnemu lyžiarovi. V ponuke sa nachádza množstvo podkategórií jednotlivých položiek, kde získate podrobné informácie – od ubytovania cez gastronómiu až po lekárne v celom regióne Vysoké Tatry.

Android

Text: Miroslav Illéš, foto: archív značiek, samphotostock