Fascinujúci dizajn

367
Red dot award

Cena Red Dot Design Award je najväčšou a najuznávanejšou profesionálnou dizajnovou súťažou o dizajnérske koncepty na celom svete. Vybrali sme niektoré z tohtoročných ocenených návrhov.

Mobilné dobrodružstvá

E-bicykle si získavajú čoraz väčšiu obľubu, pretože ponúkajú mnoho výhod pre individuálnu mobilitu. COWBOY bol vyvinutý tak, aby vyhovoval potrebám ľudí dochádzajúcich z mestských častí, ktorí sa chcú do cieľa dostať rýchlejšie. Tento e-bicykel je vybavený novým, intuitívnym motorovým systémom, ktorý dodáva energiu a rýchlosť v okamihu, keď sú skutočne potrebné. Vďaka tomu, že na bicykli neexistujú žiadne prevodové stupne, ktoré je potrebné radiť alebo prepínať, bicykel ponúka vysoký stupeň pohyblivosti. S hmotnosťou iba 16 kg umožňuje ľahké manévrovanie v mestskom teréne. To podporujú hydraulické brzdy, ktoré poskytujú riadenú brzdnú silu. Na rozdiel od tradičnej reťaze je remeňový pohon bicykla tichý, čistý a bezúdržbový, zatiaľ čo moderná palubná doska neustále poskytuje jazdcovi živé údaje na orientáciu. Vysoký stupeň bezpečnosti je zaručený aj pomocou integrovaných predných a zadných svetiel, pričom zadné svetlo sa pri brzdení zosilní tak, aby účinne varovalo ostatných účastníkov cestnej premávky za nimi. Svižná mobilita tohto e-bicykla ide ruka v ruke s modernými komunikačnými technológiami. Navyše vlastná aplikácia pre smartfóny v kombinácii s integrovaným navigačným systémom GPS ponúka nielen digitálny kľúč na zapínanie/vypínanie, ale tiež obsahuje oznámenie o krádeži a funkciu „Nájsť môj bicykel“ prostredníctvom sledovania GPS. V neposlednom rade riešenie batérie tiež prináša vysoké pohodlie. Batéria poskytuje dojazd až 70 km a môžete ju dobiť kdekoľvek.

Výrobca: COWBOY, Brusel, Belgicko (www.cowboy.com)

Dizajn: Propeller Design AB, Markus Stridsberg Jaan Selg, Štokholm, Švédsko (www.propeller.se)

Cowboy
Cowboy
Výrobca: COWBOY, Brusel, Belgicko (www.cowboy.com)

Morský vlk FISH PRO

Osobné plavidlo FISH PRO bolo špeciálne vyvinuté pre rybárčenie, čo umožňuje používateľom preskúmať rybárske oblasti, ktoré sú zvyčajne vyhradené pre väčšie lode. Medzi jeho vlastnosti patrí navigačný systém a vyhľadávač rýb. Ergonomicky tvarované sedadlo uľahčuje pohyb na lodi. Skosené nožné kliny uľahčujú rybárom zvládnuť akékoľvek ryby. Predĺžená korba má odnímateľný chladič s držiakmi tyčí. Farebné akcenty na trupe zvýrazňujú dôležité funkcie lode.

Výrobca: BRP Inc., Valcourt, Québec, Kanada (www.brp.com)

Dizajn: In-house design

Fish PRO
Fish PRO
Výrobca: BRP Inc., Valcourt, Québec, Kanada (www.brp.com)

Uľahčenie každodenného bremena

Muli je kompaktný nákladný bicykel, ktorý je optimálne prispôsobený potrebám a výzvam každodenného mestského života. Bol navrhnutý tak, aby bol čo najkratší a je vybavený skladacím košom. Vďaka tomu je to šikovný bicykel na každý deň, ktorý sa dá vziať do metra alebo hore schodmi. Tento výkonný nákladný bicykel má kôš s objemom 100 litrov a užitočné zaťaženie je až 70 kg. S ďalšou detskou sedačkou môžu byť prepravované až dve deti.

Výrobca: muli-cycle GmbH, Driedorf, Nemecko (www.muli-cycles.de)

Dizajn: In-house design – Jonas Gerhardt Sören Gerhardt

Muli
Výrobca: muli-cycle GmbH, Driedorf, Nemecko (www.muli-cycles.de)

 

Komfort pri jazdení

Platforma snežných skútrov Radien-X bola vyvinutá tak, aby vyhovovala extrémnym podmienkam ďalekého severu, a to nielen pri jazde na cestách, ale aj v hlbokom snehu. Ergonomicky optimalizovaná jazdná poloha zmierňuje zaťaženie vodiča a umožňuje dlhšiu jazdu. Okrem toho je štvortaktný motor s nízkymi vibráciami efektívny z hľadiska spotreby paliva a zaisťuje spoľahlivý jazdný výkon. Odkrytý rám je vybavený robustnými, jemne vyladenými časťami karosérie a moderným zavesením.

Výrobca: BRP Inc., Valcourt, Québec, Kanada (www.brp.com)

Dizajn: In-house design

Radien-X
Radien-X
Výrobca: BRP Inc., Valcourt, Québec, Kanada (www.brp.com)

Využívanie moderných technológií

Elektrický skúter Ujet ponúka zážitok z jazdy tým, že poskytuje jednoduchý prístup ku GPS navigácii, streamovaniu hudby a telefonovaniu. Prostredníctvom špeciálnej mobilnej aplikácie môže byť skúter zamknutý alebo odomknutý a sledovaný či monitorovaný z hľadiska výkonu. Vďaka rámu, ktorý je možné sklopiť, umožňuje dvojkolesový vozík tiež úsporu miesta. Batériu je možné nabíjať v štandardnej zásuvke. Okrem toho má vozidlo orbitálne kolesá (kolesá bez viditeľných výplní).

Výrobca: Ujet, Foetz, Luxemburg (www.ujet.com)

Dizajn: Leo Burnett-Laeufer Andreas Läufer Berlín, Nemecko Ujet Patrick David Ulm, Nemecko BUSSE Design + Engineering, Valerian Knaub Felix Timm, Elchingen, Nemecko

Ujet
Ujet
Výrobca: Ujet, Foetz, Luxemburg (www.ujet.com)

Text: RDA, d, foto: archív značiek