Pozor na šmyk z nedostatku informácií

904
Poistenie

Ak je vonku zima, neznamená to automaticky, že všetci dovolenkári a športuchtiví jedinci sa budú iba lyžovať, snoubordovať, sánkovať a korčuľovať.

Niektorí si aj v zime zacestujú do leta, ale pravdou je, že viacerí sa už dlho tešia na sneh. Nech ideme za oddychom kedykoľvek a kamkoľvek, treba mať na pamäti, že cestovné poistenie by malo byť súčasťou každej dovolenkovej výbavy.

Stačí Európsky preukaz zdravotného poistenia?

Veru nie, pretože ten v žiadnom prípade nenahrádza cestovné poistenie. Nepokrýva súkromnú zdravotnú starostlivosť ani iné náklady – napríklad návrat do domovskej krajiny či stratenú batožinu. A určite nezaručuje bezplatné lekárske služby. Zdravotné systémy sa v jednotlivých krajinách líšia a to, za čo neplatíme doma, nemusí podobne fungovať v zahraničí. Pokiaľ cestujete ako rodina s deťmi, je veľmi praktické rodinné cestovné poistenie, ktoré okrem liečebných nákladov môže pokrývať aj zodpovednosť za škodu, batožinu a úraz. Ak cestujete za hranice častejšie, tak je výhodnejšie mať celoročnú verziu ako myslieť pri každej ceste na uzatvorenie poistenia na niekoľko dní. Je to praktické a istotne lacnejšie.

Poistenie

Mnohí sa spoliehajú namiesto klasického cestovného poistenia na svoj dodatkový bonus k platobnej karte, ktorý im môže poskytnúť banka. Je to príťažlivé riešenie najmä z pohľadu výšky poistného v pomere k poistnému krytiu. Týka sa aj ostatných členov rodiny, ale iba ak cestujú s majiteľom karty. Ak neplánujú dovolenku mimo Európy ani adrenalínové športy, tak takéto poistenie kryje prakticky všetky bežné záležitosti, ktoré sa na dovolenke môžu prihodiť.

Ak poznáme riziká, potom nie je problém pripraviť sa na ne aj cestovným poistením.

Účet vyšší ako celá dovolenka

V prípade akejkoľvek cesty je nevyhnutné mať poistené minimálne liečebné náklady, kde sa poistná suma pohybuje v priemere 250 000 – 300 000 eur, a to obzvlášť v prípade cesty do USA, Kanady alebo Austrálie. Ak by sa vyskytli vážnejšie zdravotné problémy, operácia či dlhšia hospitalizácia, pobyt v zahraničí by sa niekoľkonásobne predražil. Pre ľahšiu predstavivosť zopár čísiel:

  • Ambulantné ošetrenie v USA – cca 500 USD
  • Kontrolné ošetrenie – cca 300 USD
  • Niekoľkodňová hospitalizácia v USA, napr. pri zápale pľúc – cca 20 000 USD
  • Niekoľkodňová hospitalizácia v prípade chirurgie v USA – cca 60 000 USD
  • Ambulantné ošetrenie v Európe – cca 100 EUR
  • Základná cena za hospitalizáciu do 5 dní – cca 1 500 EUR
  • Rozsiahlejšie zranenie a nutnosť operačného zákroku – cca 10 000 EUR
  • Prevoz vrtuľníkom po nehode do nemocnice vrátane záchranných akcií počas letu – cca 17 000 EUR
  • Prevoz vrtuľníkom zo svahu k sanitke – cca 3 000 EURPoistenie

Adrenalín pod kontrolou

Poisťovne vychádzajú klientom čoraz viac v ústrety a neustále rozširujú spektrum poistných krytí. Dajú sa pripoistiť aj možnosti pre odvážnejších – napríklad tzv. Off – piste, teda lyžovanie a snoubording mimo vyznačených trás v rámci strediska, podmienkou však je, že bude s certifikovaným vodcom alebo inštruktorom. Veľké lyžiarske strediská napríklad aj v susednom Rakúsku túto možnosť ponúkajú. Ak však niekto túži po ešte väčšom riziku a bez sprievodcu či odborného inštruktora, určite by sa mal ešte pred vycestovaním informovať o možnosti pripoistiť si aj adrenalínové športy. V základnom krytí máva cestovné poistenie napríklad vysokohorskú turistiku do 5 000 m n. m. Všetky balíky poistenia obsahujú aj zásah horskej služby. Pokiaľ sa chystáte iba na dovolenku na Slovensku, dá sa uzavrieť aj tuzemské cestovné poistenie, ktoré tiež kryje záchranné akcie v horách. Stačí, ak zablúdite, alebo uviaznete v ťažkom teréne, prípadne sa poraníte. Bežný zásah stojí 350 eur, ale ak treba pátrať, prípadne použiť vrtuľník, náklady môžu byť aj niekoľko tisíc.Poistenie

Čo poisťovňa neuhradí

Aj tu však existujú výluky z poistenia, ktoré sa týkajú nielen Slovenska, ale aj poistenia v zahraničí. Z plnenia sú vylúčené škody, ktoré vznikli vplyvom alkoholu, návykových látok alebo nadmerným užitím liekov bez lekárskeho predpisu. Pri chronických chorobách treba zasa myslieť na to, že náš domáci ošetrujúci lekár by nám mal predpísať dostatočné množstvo liekov na celý plánovaný pobyt. Ak to podceníme alebo na to zabudneme, takéto prípady cestovné poistenie nekryje. A keďže sa v zime často cestuje na opačný koniec zemegule za slnkom, každý, kto má v úmysle nejakú exotickú cestu, by si mal preveriť, aké očkovania sú v danej oblasti povinné, potrebné a vysoko odporúčané. Udalosti, ktoré by sa prihodili následkom ignorovania takého očkovania, má poisťovňa tiež vo výlukách.

Poistenie

Základom plánovania každej cesty by mala byť predstava o tom, čo budeme počas pobytu robiť, aké atrakcie by nás mohli postretnúť a čo by sme robili, keby sa niečo prihodilo. Ak poznáme riziká, potom nie je problém pripraviť sa na ne aj cestovným poistením.

Text: Mirka Grochalová, foto: Pixabay