Špičkové televízory do vašej obývačky

1275
TV

Kvalita televízorov za posledné obdobie výrazne vzrástla. K súčasným trendom patrí tenký dizajn, povinnou výbavou sú USB porty, HDMI vstupy, ale aj Wi-Fi či Bluetooth rovnako ako satelitný tuner so šachtami na dekódovacie karty.

4K rozlíšenie displeja je dnes už skôr štandardné, aj keď natívne vysielanie v tomto formáte nie je vôbec štandardom. Aj dnes v 4K vysielajú len niektoré zahraničné satelitné stanice a tento obsah nájdete na on-line službách ako je YouTube alebo Netflix.

Na čo treba 4K televízor?

Podstatné je, že televízory dokážu obsah z nižšieho rozlíšenia dopočítať na 4K, a teda reálne využijete potenciál displeja, ktorý ste si kúpili. Práve v tom, ako sa dopočítava obsah z nižšieho na vyššie rozlíšenie, je dnes najväčší rozdiel medzi jednotlivými výrobcami. Aby mohol televízor v reálnom čase dopočítavať obraz na vyššie rozlíšenie, musí sa použiť výkonný procesor a príslušný softvér. Súčasné televízory sú tak skôr počítačmi s veľkým displejom a softvér pracuje s využitím umelej inteligencie pri rozpoznávaní zobrazeného obrazu.

Keď zvuk, tak poriadny

Pri zníženej svietivosti tak máte na displeji televízora zaujímavé obrazy, ktoré dopĺňajú atmosféru v miestnosti.

Zvuk je rovnako faktor, ktorým sa súčasné televízory odlišujú. Zabudovať totiž do úzkeho tela televízora reproduktory s výkonnou basovou zložkou nie je jednoduché. Ale výrobcom sa to darí čím ďalej, tým viac. Niekedy sa basová zložka zvuku vytvára špeciálnym zariadením na zadnej časti televízora. A sú aj výrobcovia, ktorí dokázali zabudovať do televízora celý soundbar.

Nech je televízor zapnutý viac ako 4 hodiny denne

Aktuálnym trendom je využiť televízor na zobrazovanie obrazu nielen typické 4 hodiny z celého dňa, ale predĺžiť to napr. na 8 hodín. Ide o to, že televízor s vypnutým obrazom pôsobí v obývačke skôr rušivo. Ako teda vyriešiť problém s veľkou uhlopriečkou, ktorá vo vypnutom stave pôsobí ako čierna diera? Jednoducho ju treba rozsvietiť, ale tak, aby elektrická spotreba bola čo najmenšia. Výrobcovia ako Samsung alebo LG sa začali spájať s galériami umeleckých diel a z vášho televízora sa tak môže stať miesto, kde sa doma stretávate s umením. Pri zníženej svietivosti tak máte na displeji televízora zaujímavé obrazy, ktoré dopĺňajú atmosféru v miestnosti. A existujú aj ďalšie (aj dynamické) možnosti, čo zobrazovať na displeji, keď to nie je film alebo televízna relácia.TV

Samsung QE55Q70R  

Samsung QE55Q70R je televízor s QLED displejom, ktorý sa voči minulosti výrazne vylepšil. Teraz dosahuje takýto displej podstatne širší pozorovací uhol. Nemusíte teda na dosiahnutie najvyššej kvality obrazu sedieť priamo v strede pred televízorom, ale môžete dobre sledovať obraz aj v uhle 60° od stredu. Je za tým aj technológia Direct Full Array, čo je priame zadné podsvietenie. V minulosti bol totiž svetelný zdroj len po hranách displeja. Ak sledujete moderné filmy, využijete aj metadáta v nich s podporou HDR 10+ a HLG. Novinkou je podpora Tunes TV a Airplay v Samsung televízoroch. Na televízore sa vám zobrazujú aj hlásenia z inteligentnej domácnosti SmartThings.

Samsung pri Q70R využil technológiu Quantum HDR 8X, ktorá je zameraná na zobrazenie detailov v obraze, a to tak v úplne tmavých ako aj presvetlených scénach. Tento televízor si poradil aj so situáciou, keď je premietacia miestnosť prežiarená denným svetlom.

TV Samsung QE55Q70R
Samsung QE55Q70R

Na prepočítanie obrazu (ale aj zvuku) sa tu používa procesor Quantum 4K. Prepočítavanie využíva umelú inteligenciu a strojové učenie.

Špeciálnou vlastnosťou televízorov Samsung je Ambient mode. Ide o spomenuté zobrazovanie obrazu mimo hlavného sledovania. Pomocou aplikácie si viete dokonca nastaviť stav, že televízor zobrazí odfotený obraz, ktorý je za televízorom. To môže vo výsledku pôsobiť tak, ako keby sa televízor stal priehľadným.

Na televízore sme ocenili aj zvuk. Áno, Q70R určite nie je najtenší televízor, ale má veľmi dobrú basovú zložku. Deklarovaný hudobný výkon je 40 W. A využijete ho aj pri hraní hier, zvládne veľmi rýchle scény bez viditeľného oneskorenia. Q70R existuje aj vo veľkosti 65 palcov.

TV Samsung QE55Q70R
Špeciálnou vlastnosťou televízorov Samsung je Ambient mode.
Cena: 1699 €

Sony KD55XG8505BAEP 

Firma Sony v tomto televízore ukázala, ako sa dá skombinovať obraz na tenkom edge LED TRILUMINOS displeji a zvuk Acoustic Multi-Audio s využitím procesora X1. Práve tento procesor je za pokročilou technológiou 4K X-Reality PRO na dopočítavania obrazu na 4K rozlíšenie a robí to veľmi dobre. Funkcia vylepšenia objektov pritom pomocou HDR analyzuje farbu jednotlivých objektov v obrazovke a upravuje kontrast.

Dizajn tohto televízora je čistý, elegantný a nijako neodpútava pozornosť od sledovania obrazu. Páči sa nám aj šikovne ukrytá kabeláž do nožičiek v podstavci. Mimochodom, na inštaláciu podstavcov pri umiestnení na stôl nepotrebujete žiadne skrutky – konečne.

Acoustic Multi-Audio pridáva ďalšie dva výškové reproduktory na rozloženie zvuku k basreflexným reproduktorom s technológiou Sound-from-Picture Reality, ktoré sa nachádzajú v zadnej časti televízora. Tak sa dosiahla simulácia šírenia zvuku zo stredu obrazovky a konštatujeme, že to pôsobí veľmi verne. Zážitok zo sledovania filmu je potom silný.

Súčasťou XG850 sú ďalšie technológie – Dolby Vision s oživovaním scén prináša lepší zážitok zo sledovania obrazu a Dolby Atmos napĺňa miestnosť priestorovým zvukom. Televízor tiež podporuje dekódovanie zvuku DTS. XG850 tak patrí medzi tie, ktoré Netflix odporúča ako vhodný model na sledovanie tohto vysielania. Televízor je k dispozícii aj vo veľkostiach 65, 75 a 85 palcov.

Operačný systém je AndroidTV a televízor ľahko nastavíte aj cez Android telefón. S aplikáciami či prepojením so smartfónom tak nemáte problém. Diaľkové ovládanie je tenšie a oblejšie, TV sa s ním ovláda pohodlnejšie. Navyše, cez toto diaľkové ovládanie môžete ovládať aj iné zariadenia pripojené cez HDMI.

TV Sony KD55XG850
Sony KD55XG850
Cena: 1299 €

TCL 55DC760  

TCL C76 má hrúbku displeja v hornej časti len 7,6 mm. V spodnej časti sa nachádza integrovaný soundbar vyrobený v spolupráci so značkou JBL. O zvuku ešte budeme hovoriť, ale už teraz je jasné, že C76 poskytuje skvelý zvuk.

Celkový dizajn televízora je pekný – konkrétne preto, lebo na troch hranách nie je viditeľný žiadny rámček a hrany rohov sú efektne zaoblené. Aj s integrovaným soundbarom sa dá C76 zavesiť na stenu.

TV TCL 55DC760
Diaľkové ovládania sme mali s televízorom dva. Používali sme väčší z nich, páčilo sa nám priame tlačidlo na Netflix.

Displej typu VA LCD môže mať okrem 55 palcov aj 49 a 65 palcov. Rozlíšenie 10-bitového panelu je 4K UHD, televízor podporuje HDR PRO a hodnota ppi je 1700.

TCL využíva operačný systém Android TV 8 a to znamená podporu všetkých dôležitých aplikácií, ďalej je tu Smart TV, ovládanie hlasom cez Google Assistant a tiež podpora inteligentnej domácnosti Google Home. K televízoru môžete pridať aj gamepad a zahrať sa na ňom hry. C76 obsahuje aj zabudovaný Chromcast a prepojenie napr. medzi telefónom a televízorom je tak veľmi jednoduché. Prehrávať môžete napr. fotky alebo videá z telefónu na televízore. Podpora sa týka aj telefónov iPhone alebo tabletu iPad ako aj notebookov Windows, Mac a Chromebook.

Konštatujeme, že z tohto televízora dostanete výborný zvuk napr. pri akčných filmoch plných výbuchov a tiež sme si na ňom radi prehrali koncert klasickej hudby. Tento zvukový systém podporuje okrem Dolby aj DTS dekódovanie.

TV TCL 55DC760
TCL 55DC760
Cena: 599 €

Text: Ondrej Macko, foto: archív značiek, pixabay.com