Český Krumlov – klenot južných Čiech

59
Český Krumlov

Český Krumlov je nefalšovaným klenotom južných Čiech, kde história sála doslova odvšadiaľ. Dôkazom toho je už samotný názov mesta, je totiž odvodený z nemeckého „Krumme Aue“, teda „Krivý luh“.

Poukazuje na tvar územia, na ktorom sa mesto rozkladá – leží v esovito zakrivených meandroch rieky Vltavy. Tunajšia história je navyše nielen bohatá, ale aj dlhá, napokon prvá zmienka o meste pochádza z písomnosti datovanej do roku 1253.

Český Krumlov

Čím si teda Krumlov vyslúžil zápis do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v roku 1992? Jedinečné pamiatky tu zanechal predovšetkým bohatý rozkvet počas troch storočí vlády rodu Rožmberkovcov (1302 – 1602). Vďaka bohatým kontaktom medzi českým vnútrozemím, rakúskym a bavorským podunajskom a severným Talianskom získalo mesto úchvatnú podobu v štýle talianskej renesancie. Baroková výzdoba pochádza z doby Schwarzenbergovcov, na konci 17. storočia vyrástlo v Krumlove barokové divadlo a zámocká záhrada získala úplne nový ráz. Dosť však histórie, pretože cestovanie je predovšetkým o zážitkoch a na návštevníkov Českého Krumlova ich čaká naozaj veľa.

Český Krumlov

Objavujte aj v zime!

Či už ide o šport, kultúru, gastronómiu alebo aktivity s deťmi, ponuka je tu celoročne bohatá. Možností vonkajšieho vyžitia je prirodzene najviac v teplých mesiacoch, ale aj v zime je stále z čoho vyberať a zasnežené ulice a strechy historického centra vás nadchnú. Ponúka úplne inú atmosféru a poetiku miesta, pretože máte možnosť v pokoji spoznať úžasnú a neobvyklú dušu tohto mesta. Čas adventu je naplnený množstvom prekrásnych stretnutí, napríklad pri spoločnom rozsvietení vianočného stromu s koledami, mikulášskej nádielke a Ježiškovej pošte.

Kúzelným zavŕšením predvianočného obdobia je potom živý Betlehem – biblický príbeh stvárnený piesňou a tancom s bohatým hudobným sprievodom. Staročeské vianočné trhy počas adventných víkendov rozvoňajú celé mesto sladkosťami aj punčom a každého naladia sviatočne. Nielen pre rodiny s malými deťmi sa Štedrý deň môže začať stretnutím na prvom zámockom nádvorí pri príležitosti medvedích Vianoc. Svoje nezameniteľné čaro má v Českom Krumlove aj vítanie nového roka a na konci februára potom krumlovské fašiangy. Pestrofarebné procesie masiek sprevádzajú pouliční divadelníci, cirkusanti a muzikanti, nechýba ani fašiangová hostina s tradičnými zabíjačkovým špecialitami.Český Krumlov

Hotel OLDINN – Kde sa začínajú príbehy

Zimné obdobie znamená aj výhodnejšie ceny ubytovania. Preto sa priam núka možnosť zostať v meste dlhšie a užiť si pravú zimnú atmosféru s posedením pri praskajúcom kozube a hrnčeku horúceho čaju tesne pred spaním. Nielen kozub a príjemné prostredie, ale aj ďalší pohľad do bohatej histórie mesta ponúka nedávno zrekonštruovaný Hotel OLDINN. Rozsiahla renovácia dodala hotelu moderný ráz, zároveň však bol zachovaný genius loci všetkých troch budov na Námestí Svornosti, ktorých história siaha vyše 600 rokov do minulosti.

OLDINN

V jednej z budov počas renovácie objavili renesančné stropy a nástenné maľby zo 16. storočia s výjavmi z diela Premeny rímskeho básnika Ovídia. Hotel ponúka izby v nadčasovom štýle, ktorý rešpektuje charakter pamiatky a moderné vybavenie, hostia majú k dispozícii aj wellnes v blízkom Hoteli Ruža. Ubytovanie zahŕňa bufetové raňajky, špičkový gastronomický zážitok vás čaká aj v dvoch hotelových reštauráciách. Le Nood Wok & Sushi ponúka modernú a sviežu ázijskú kuchyňu a dáva príjemnú možnosť voľby tým, ktorí si nevyberú spomedzi krumlovských reštaurácií s českou ponukou.OLDINN

Zostaňte dlhšie – objavte viac!

Pre tých, ktorí chcú Krumlov a okolie skutočne objavovať, je ideálny hotelový balíček „Zostaňte dlhšie – objavte viac!“. Získate v ňom štyri noci ubytovania pre dvoch za zvýhodnenú cenu, takže budete mať dostatok času preskúmať aj okolie Krumlova. Medzi najzaujímavejšie celodenné zimné aktivity patrí okrem lyžovačiek v skiareáloch Lipno a Frymburk tiež adrenalínový snowkiting. Pri ňom vás ovládateľný drak (kite) silou vetra ťahá na snowboarde alebo lyžiach po zasneženej pláni. Vďaka veľkej ploche zamrznutej hladiny a dobrým poveternostným podmienkam sú na Lipne na prevádzkovanie snowkitingu ideálne podmienky. Či už na lyžiach s kitom, alebo pri prechode lipenskej ľadovej magistrály na korčuliach určite krásne a zdravo vymrznete. OLDINN

Aby ste sa mohli opäť poriadne rozohriať, ponúka vám spomínaný špeciálny balíček v hoteli OLDINN ešte voľný vstup do Wellness Centra hotela Ruža, polhodinovú masáž pre dvoch a trojchodovú štýlovú večeru. Čo viac si priať pre dokonalé zakončenie zimného dňa?