TOP hry, ktoré si zahráte na herných konzolách

842
Hry

Svet počítačových hier a hier, ktoré sme kedysi hrávali na herných konzolách, je na míle vzdialený od toho dnešného.

Predstavujeme vám TOP hry, ktoré vás môžu zaujať.

Hry

Metro Exodus – PC, Xbox One, PS4

Tretie Metro je úplne iné ako jeho predchodcovia.

Čo by ste robili, ak by ste sa zobudili a zistili, že svet okolo vás je zamorený rádioaktívnym odpadom? V knižnej sérii Metro sa preživší stiahli do tunelov metra a tam bojovali o prežitie. A rovnako aj hráči v tituloch Metro 2033 a Metro: Last Light.

Metro Exodus je v jadre FPS hra, avšak v žiadnom prípade nejde o šialenú strieľačku. Práve naopak. Hra okrem akčnej zložky kladie veľký dôraz na tichú likvidáciu nepriateľov a motivuje vás k tomu, aby ste šetrili náboje. Môžete si ich síce vyrobiť na konkrétnych miestach, avšak Artyom nie je žiaden Rambo a presila zmutovaných príšer či ľudských nepriateľov je často výrazná. Snaha vystrieľať všetky hrozby často skončí neúspechom, pretože vám po zneškodnení pár protivníkov dôjde munícia. Je preto vhodné zvážiť aj tichý postup. A na rozdiel od iných FPS hier, Artyom nie je nesmrteľný a aj na strednej náročnosti padá k zemi pomerne benevolentne.

Metro Exodus si tiež zaslúži pozornosť z audiovizuálneho hľadiska. Je to jednoducho nádherná hra a lepšiu grafiku dnes asi nenájdete. Otvorený svet je plný detailov a herný engine patrí k tomu najlepšiemu, čo dnes nájdete medzi videohrami. Faktom je, že dokáže byť zároveň aj jedným z najnáročnejších. Optimalizácia hry je výborná, avšak pokiaľ sa rozhodnete pre extrémne nastavenie kvality, zapotí sa nejedna grafická karta GeForce RTX 2080. Ak však máte niektorú z nových kariet radu RTX, môžete využiť aj technológie ray tracing a DLSS, ktoré sú v novom Metre zakomponované.

Páči sa nám: kvalita vizuálneho spracovania, dizajn herného sveta a dôraz na detail, FPS akcia pre náročných hráčov, príbeh a rozvoj postáv. Nepáči sa nám: Ayrtom je nemý.

Metro Exodus
Metro Exodus
Cena: 49,90 €

Tom Clancy’s The Division 2 – PC, Xbox One, PS4

The Division 2 ponúka zábavný loot systém a množstvo obsahu.

The Division 2 je pokračovanie úspešnej strieľačky z pohľadu tretej osoby, ktorá svoj úspech postavila na koncepte hra ako služba. V praxi to znamená, že ide o hru, ktorá je koncipovaná tak, aby ste pri nej trávili niekoľko stoviek hodín a pravidelne sa k nej vracali. A ideálne ju hrali niekoľko rokov. Pokiaľ sa vývojárom podarí vytvoriť dostatočne silnú hráčsku komunitu, pre hru budú pripravovať nový obsah a podporovať ju dlhé roky.

The Division 2 vás bude chcieť zaujať aj zábavnou hrateľnosťou. Hoci ide o akčnú hru, nechýbajú obľúbené RPG prvky. Hlavným lákadlom bude najmä získavanie čoraz lepšieho vybavenia. Takzvaný loot systém funguje v The Division 2 na jednotku a bude dôvodom, prečo sa budete k hre vracať. Podobne ako v klasických RPG hrách aj v The Division 2 sú zbrane a brnenie odlíšené podľa vzácnosti a tomu zodpovedajú aj ich schopnosti. Výbava takisto ponúka dostatočnú variabilitu, a to z hľadiska dizajnu aj schopností.

Vývojári sa snažili oživiť hrateľnosť rôznymi režimami, takže sa okrem primárnych misií môžete zapájať aj do vedľajších úloh, verejných udalostí alebo PvP súbojov. Hru si najlepšie užijete v spolupráci s inými hráčmi.

Páči sa nám: množstvo obsahu, atraktívny loot systém, detailne spracovaný Washington. Nepáči sa nám: príbeh neohúri, nič pre vlkov samotárov – najlepší zážitok získate pri hraní s kamarátmi.

The Division 2
The Division 2
Cena: 49,90 €

Mortal Kombat 11 – PC, Xbox One, PS4

Mortal Kombat 11 je nádherné bojové divadlo.

Prvý Mortal Kombat sa dostal na trh v roku 1992 a žáner bojových hier posunul na ďalšiu úroveň. Hra zaujala najmä svojou brutalitou, ktorá sa následne stala špecifická pre túto značku. Vytrhnuté končatiny či chrbtové kosti odlíšili tento titul od ostatných bojových hier na trhu.

Mortal Kombat 11 prináša známu hrateľnosť v modernejšom spracovaní a s drobnými úpravami. Pomerne vysoké číslo za názvom vás možno prekvapí, ale pokiaľ ste v minulosti hrali hociktorý Mortal Kombat, v MK11 sa nestratíte. Sú tu však určité novinky, na ktoré si budete zvykať.

Mortal Kombat 11 obsahuje 25 hrateľných postáv, tri z nich sa v tejto sérii objavujú prvýkrát. Nechýbajú ani obľúbení hrdinovia, s ktorými sme bojovali už v dobách prvého MK. A hoci by ste od bojovej hry čakali najmä kvalitnú akciu, nový MK príjemne prekvapí aj z hľadiska príbehu. Nebudeme prezrádzať žiadne detaily, faktom je, že MK11 má najlepší príbeh, aký sme za posledné roky videli v bojových hrách.

Mortal Kombat využíva pomerne jednoduché herné mechaniky, ich osvojenie však predstavuje náročnejšiu úlohu, ako sa na prvý pohľad zdá. Jasné, môžete bojovať štýlom, že budete chaoticky stláčať všetky tlačidlá na ovládači, no väčší úspech a radosť z hry dosiahnete vtedy, keď začnete využívať blokovanie, sledovať útoky vášho súpera a adekvátne na ne reagovať.

Mortal Kombat 11 ponúka množstvo obsahu. K dispozícii je príbehový režim, Tower režim a tiež aj tzv. Krypta, v ktorej sa budete na hrdinu pozerať z pohľadu tretej osoby a riešiť puzzle.

Páči sa nám: skvelá dynamika boja, audiovizuálne spracovanie, množstvo obsahu, prekvapujúco dobrý príbeh. Nepáči sa nám: monetizácia a pomalší postup pri odomykaní, Fatal Blows budete buď milovať alebo nenávidieť.

Mortal Kombat 11
Mortal Kombat 11
Cena: 59,99 €

Blood & Truth – PS4

Zábavná horská dráha s atraktívnym vizuálom.

Blood & Truth je exkluzívna hra pre virtuálnu realitu PlayStation VR, ktorú by ste nemali prehliadnuť, ak máte tieto VR okuliare doma. Ide totiž o plnohodnotné pokračovanie pre technické demo London Heist, a to ste s najväčšou pravdepodobnosťou hrali a zamilovali ste si ho.

Blood & Truth je jedna z najlepších hier pre PlayStation VR. Ponúka atraktívne audiovizuálne spracovanie, príbehovú zložku a tiež aj akčnú hrateľnosť. V tejto hre si budete pripadať ako v akčnom filme a kvalita celkového zážitku je na vysokej úrovni.

Blood & Truth má svoje obmedzenia, ktoré vyplývajú z herného dizajnu pre virtuálnu realitu. Je to však zábavná horská dráha, akých je pre PS VR minimum a túto hru budete určite púšťať vašim kamarátom ako ukážku toho, prečo sa oplatí mať PlayStation VR doma.

Blood & Truth
Blood & Truth
Cena: 35,99 €

Bloodstained: Ritual of the Night – Xbox One, PS4, PC

Akčné 2,5D RPG ako zo starej školy.

Bloodstained: Ritual of the Night je najnovší prírastok do žánru Metroidvania. Tieto hry sú špecifické tým, že ponúkajú akčnú hrateľnosť s RPG prvkami, pohľad na svet zboku a tiež aj veľký dôraz na skúmanie herného sveta a zbieranie všemožných pokladov.

Bloodstained nám svojím spracovaním pripomína hry zo série Castlevania. Je to zámer tvorcov, ktorý bol prezentovaný už v minuloročnej hre Bloodstained: Curse of the Moon – táto hra bola zámerne spracovaná v 8-bitovej grafike. V prípade titulu Ritual of the Night je však spracovanie moderné a audiovizuálna stránka si určite zaslúži pochvalu. Umelecký štýl je nádherný a soundtrack presne zodpovedá očakávaniam Metroidvanie.

V Bloodstained: Ritual of the Night budete hrať za hernú hrdinku a bojovať s démonmi. Okrem vylepšovania hernej postavy budete tiež získavať nové a silnejšie vybavenie a tiež aj kryštály, ktoré vám umožnia čarovať. Akčná zložka je zábavná, boje s bossmi predstavujú výzvu a skúmanie herného sveta je motivujúce. K hrateľnosti nemáme pripomienky, k tejto hre si sadnete, začnete ju hrať a nebudete chcieť prestať.

Ritual of the Night
Ritual of the Night
Cena: 35,99 €

Wolfenstein: Youngblood – Xbox One, PS4, PC

Tak trochu iný Wolfenstein, ako sme doteraz poznali.

Sériu FPS strieľačiek s názvom Wolfenstein netreba hráčom predstavovať. Matka tohto žánru sa v posledných rokov dočkala oživenia a po niekoľkých plnohodnotných dieloch a doplnkoch prichádza titul Wolfenstein: Youngblood, ktorý je z úplne iného súdka.

Wolfenstein: Youngblood je kooperatívna FPS akcia s dôrazom na RPG prvky a s náznakom otvoreného sveta. Youngblood tak možno čiastočne prirovnať k titulom, ako je Borderlands či Destiny, avšak nečakajte ich kópiu vo svete Wolfenstein. Skôr podobne ladenú hrateľnosť.

V Youngblood budete hrať za jednu z dvojice dcér B. J. Blazkowicza. Druhú postavu bude ovládať váš kamarát, náhodný hráč alebo umelá inteligencia. Hneď na úvod upozorňujeme, že najlepší herný zážitok vám Youngblood ponúkne iba v prípade, že máte kamaráta, ktorý vie hrať FPS strieľačky a príbehovú kampaň si s vami prejde celú. Pri hraní s náhodnými hráčmi vás bude nový Wolfenstein s najväčšou pravdepodobnosťou frustrovať a ideálny zážitok vás nečaká ani pri hraní s počítačovým spoluhráčom.

Youngblood
Youngblood
Cena: 29,99 €

Text: Roman Kadlec, foto: archív značiek, pixabay.com