Elitní manažéri

881
Jiří Koleňák
Jiří Koleňák

Elitní manažéri sa učia pracovať s prirodzenými potenciálmi a posúvajú sa aj po desaťročiach praxe

Aj manažéri s mnohoročnými skúsenosťami narážajú na nepredvídateľné problémy, čelia novým výzvam a radi zistia, ako v podobných situáciách obstáli ich kolegovia z iných firiem. To všetko môže byť obsahom manažérskeho programu MBA na NEWTON College.

K aktuálnym trendom výcviku manažérov patrí starostlivosť o seba. „Kto chce pracovať a žiť s veľkým nasadením, musí sa venovať sám sebe. Nestačí však iba skočiť na jogu, tam načerpať energiu ako na benzínke, a potom pokračovať v bláznivom tempe. Musíte sa naučiť starať sa o seba aj o vzťahy a pracovať pokojne s obrovským nasadením, ale zároveň byť dlhodobo spokojní,“ hovorí riaditeľ NEWTON Academy docent Jiří Koleňák.

Jiří Koleňák
Jiří Koleňák

Návrat k zabudnutým zručnostiam

Prax manažéra zahŕňa aj málo známe subtle skills. „Sú to naše prirodzené potenciály, talenty a schopnosti, ktoré sú zároveň veľmi citlivé na kontakt so spoločnosťou. Stačí napríklad, keď dieťaťu poviete, že spievalo falošne, a už nikdy spievať nebude. To je jasný dôkaz toho, čo s nami robí okolie. V manažmente sa preto subtle skills snažíme ľuďom vracať. Trénujeme so študentmi napríklad kreativitu, ktorá k subtle skills patrí,“ upresňuje Koleňák.

Základom je osobná zákazka

Manažérske vzdelávanie však môže byť úplne odtrhnuté od praxe a bez reálneho výcviku.

Manažéri sa obvykle do ďalšieho vzdelávania púšťajú vo chvíli, keď majú na štúdium dobré referencie od iných manažérov a potrebujú vyriešiť konkrétny pracovný problém. „V našom MBA štúdiu na NEWTON Academy tomu hovoríme osobná zákazka. Formuluje si ju každý študent sám pre seba a cieľom jeho štúdia a dizertačnej práce je nájsť riešenie problému. S tým mu pomáhajú skúsení lektori, ktorými sú top odborníci z danej branže a ktorých konzultácie inak stoja desaťtisíce korún,“ hovorí Koleňák.

Niektorí záujemcovia o štúdium sa chcú napríklad zorientovať v právnickom svete a byť relevantným partnerom pri komunikácii s právnikmi. „Tým odporúčam LL.M. štúdium. Nie je to klasické právnické vzdelanie, ale ročný praktický kurz zameraný na orientáciu v kľúčových témach, právnych dokumentoch a v legislatívnych povinnostiach pre firmy,“ vysvetľuje Koleňák. K témam patrí napríklad daňové a obchodné právo alebo ochrana osobných údajov.

Jiří Koleňák
Jiří Koleňák

Kedy je výcvik nanič

Manažérske vzdelávanie však môže byť úplne odtrhnuté od praxe a bez reálneho výcviku. „MBA štúdium ponúkajú stovky inštitúcií a diplom mnohokrát dostanete aj za vyplnený test v e-learningu. Potom sa síce môžete pýšiť titulom, ale nikam vás to neposunie,“ dodáva Koleňák. Stredobodom dobrého manažérskeho vzdelávania sú podľa neho sociálne väzby so spolužiakmi a učiteľmi, inšpirácia do ďalšej práce, prínosné konzultácie, vyriešenie osobnej zákazky a tiež kvalitní pedagógovia z praxe.

Viac o MBA a ďalšom štúdiu si prečítate na NEWTON. Today.