Šatka ako módny doplnok aj symbol

586
Šatka
Ak máte doma zbierku šatiek, môžete mať nový outfit každý deň.

Šatky sú obľúbeným módnym doplnkom, praktickou pomôckou, ktorá chráni pred vplyvmi počasia a taktiež symbolom, ktorý svojho nositeľa zaradí k určitej názorovej či náboženskej skupine.

Šatku si môžete uviazať na krk, zapliesť do vlasov, nosiť ako pokrývku hlavy, prípadne si ju prehodiť cez ramená. V minulosti by ste zriedkakedy stretli na ulici prostovlasú ženu. Ženy si vlasy zahaľovali a šatka na hlave patrila k bontónu, po svadbe sa takzvane „dostali pod čepiec“, keď šatku vymenili za inú pokrývku hlavy. V rôznych kultúrach šatky mali a stále majú odlišné významy a využitie. Púštne národy používali šatky na ochranu pred slnkom a pieskom, na divokom západe mal šatku okolo krku každý kovboj, mladí sikhovia v Indii nosia šatky predtým, než ich vymenia za turban, trojcípe šatky majú na krku napríklad skauti, ktorí tým vyjadrujú príslušnosť k organizácii… Poznáme iba málo odevných doplnkov, ktoré by toľko vypovedali o svojich nositeľoch.

Šatka
Šatky nosia ženy aj muži po celom svete, plnia estetickú aj praktickú funkciu.

Populárna čiernobiela kockovaná šatka

Jednou z najpopulárnejších šatiek vôbec je takzvaná palestínska šatka s typickým kockovaným vzorom, najčastejšie čierno-bielym. Tento odevný doplnok pochádza z Blízkeho východu. Pôvodne išlo o šatku, ktorá bola každodennou súčasťou odevov a mala chrániť pred slnkom, vetrom a pieskom. Postupne sa z nej však stal fenomén, ktorý prekročil hranice módy a stal sa odevom, pomocou ktorého vyjadrujeme názor alebo protest. Správny názov tejto šatky je kefíja, stala sa symbolom palestínskeho nacionalizmu a tiež symbolom ľavicového zmýšľania a názorov. Ľudia si ju brali preto, aby demonštrovali podporu oslobodeniu Palestíny. Tento typ šatky sa stal populárny predovšetkým vďaka vodcovi hnutia pre oslobodenie Palestíny Jásirovi Arafatovi. Kefíja môže mať rôzne farby, medzi palestínskymi Arabmi vyjadruje farba šatky príslušnosť k jednotlivým organizáciám, napríklad k Hamasu alebo Fatahu. Táto šatka sa postupne rozšírila aj mimo oblasť Blízkeho východu a stratila aj posolstvo, ktoré pôvodne niesla.

Šatka
Šatky sú z rôznych materiálov, napríklad z bavlny, hodvábu, saténu alebo kašmíru.

Bandana bola symbolom kovbojov aj pouličných gangov

Bandana je obľúbeným doplnkom, ktorý sa nosí vo vlasoch, na krku, na zápästí alebo napríklad uviazaný na kabelke. Štvorcovú šatku so špecifickým vzorom nosili kovboji, jeho históriu by sme však vystopovali aj v Ázii na Blízkom východe. Vzor typický pre bandanu sa nazýva paisley a bandany sú najčastejšie v dvojfarebnej kombinácii, biele a červené alebo biele a čierne. Slovo bandana pochádza z hindského slova bandhnu, čo znamená uviazať. Tento typ šatiek je obľúbený aj u hiphopových spevákov, modeliek a módnych domov. Slúžila tiež ako symbol sexuálnych menšín, ktoré pomocou šatky komunikovali s okolím a oznamovali svoje sexuálne preferencie. Bandana bola taktiež symbolom amerických pouličných gangov, farebná kombinácia vyjadrovala príslušnosť k určitej skupine.

Šatka
Takzvaná „palestína“ je šatka, ktorá sa rozšírila po celom svete a väčšina ľudí ju nosí bez toho, aby poznala jej pôvodný význam.

Dnes bandanu nosia aj motorkári, rockeri, krehké dámy alebo deti… Je to šatka pre každého, bez ohľadu na jej historickú symboliku. Bandanu môžete nosiť voľne okolo krku, alebo ju utiahnuť a nosiť natesno – tento spôsob je šik a štýlový. Môžete ju tiež využiť pri tvorbe účesov. Poslúži skvele ako čelenka alebo mašľa, dá sa zapliesť aj do vrkoča. Zaviazať si ju môžete aj na zápästie, kde bude plniť funkciu náramku, alebo si pomocou nej ozdobiť kabelku či batôžtek.

Šatka
Bandana je šatka, ktorá pristane každému. Pomocou nej si môžete štýlovo ozdobiť účes, uviazať ju okolo krku alebo napríklad okolo zápästia.

Slávna inšpirácia

Šatky získali popularitu aj vďaka ich slávnym nositeľkám, ktoré určovali módne trendy. Milovníčkami šatiek boli v 20. storočí napríklad Sophia Loren, Audrey Hepburn alebo Grace Kelly. Na zvýšený dopyt po šatkách, ktoré sa mali stať čerešničkou módneho outfitu, reagovali aj slávni návrhári a módne domy. V tridsiatych rokoch 20. storočia vo Francúzsku založili špeciálnu továreň na výrobu ručne maľovaných šatiek Hermès z čínskeho hodvábu. Práve vďaka použitým materiálom a zdobeniam, ktorého sa často ujímajú umelci, pre ktorých je šatka maliarskym plátnom, sú šatky povyšované na umelecké dielo.

Šatka
Ručne maľovaná šatka značky Hermès z čínskeho hodvábu je umeleckým dielom.

Text: Linda Vojancová, foto: pixabay.com a archív MS