BMW X2 M35i: Kompaktný dravec

522
BMW_X2M35i

Dopyt po športovo-úžitkových automobiloch či crossoveroch je v súčasnosti veľký. BMW ponúka kompaktný automobil s označením X2 a visačkou M Performance.

Ozdobený trikolórou M-kovej edície a osadený najvýkonnejším štvorvalcom s visačkou BMW – to je výzva pre tých, ktorí majú srdcia estétov a obdivujú svet výnimočnej dynamiky.

BMW_X2M35i

Zvonka tento automobil rozpoznáte podľa viacerých M-kových štylistických prvkov, ako sú modifikované nárazníky – predný má vstupné otvory na vzduch lemované chrómovými rámikmi, zadný dostal dvojicu výfukových rúr. Na predných blatníkoch nechýbajú písmená M s typickými tromi pásikmi. Do výrezov blatníkov sú štandardne určené 19-palcové pneumatiky, v rámci voľby sa dá podvozok postaviť na 20-palcové efektné M Sport disky z ľahkej zliatiny, obuté do pneumatík 225/40 R20 typu runflat. Ako celok pôsobí BMW X2 M35i xDrive športovo decentne, dynamicky a taktiež elegantne.

BMW_X2M35i

Štýlovo a individuálne

Pretože po vstupe na vyššiu pozíciu za volant sa dostávate do prémiového prostredia, vítajú vás tu kvalitné materiály a dielenské spracovanie na vysokej úrovni. Tento kolorit dopĺňa príjemný posed za volantom, anatomicky vytvarované predné M športové sedadlá s možnosťou elektrického nastavenia (aj bočných častí operadla) sú zábezpekou dobrého posedu s výrazným bočným vedením pri dynamickej jazde v zákrutách. „Emkový“ volant má dostatočnú hrúbku venca a neveľký priemer, teda dobre sadne do dlaní. Pod ním sú páčky na zmenu prevodových stupňov automatickej prevodovky. Prístrojový panel je obsadený veľkými ciferníkmi otáčkomera a rýchlomera, teda informačne je všetko na vysokej úrovni. K tomuto faktu pridáva „svoje ja“ displej v strede palubnej dosky, ktorý je v dostatočnej výške a zobrazuje relevantné údaje. Hoci je displej dotykový, intuitívnu a bezpečnú obsluhu ponúkajú predovšetkým kruhový ovládač a tlačidlá systému iDrive.

BMW_X2M35i

Možno to bude znieť trochu ako obohraná pesnička, ale kokpit je orientovaný na vodiča a poskytuje mu možnosť bezpečného a pohodlného ovládania vozidla. Vnútorné dimenzie vytvárajú posádke dostatok priestoru nielen vpredu, ale postavám okolo 180 cm aj na zadných pozíciách. Pri prevoze nákladu alebo cestovných tašiek sa dá využívať základný objem batožinového priestoru 470 l, čo je dostatočný objem. Po sklopení zadného sedadla nevznikne schodík a kapacita sa zväčší na 1355 l.

BMW_X2M35i

Pocit nadšenia

BMW X2 M35i xDrive je automobil, ktorý dokáže naplniť očakávania športových nadšencov.

Špičková štvorvalcová jednotka z dielne BMW s označením 2.0 TwinPower Turbo vyvinie maximálny výkon 225 kW (306 k)/5000 – 6250 ot./min a krútiaci moment 450 Nm/1750 – 4500 ot./min. Technologického sekundanta jej robí 8-stupňová automatická prevodovka s Launch Control (funkcia asistovaného rozjazdu). Už po prvých metroch jazdy je zrejmé, že konštruktéri prepožičali aj tomuto motoru dobre naladený výfukový systém, ktorý vpúšťa do sluchových orgánov posádky sýty športový zvuk. Prepĺňaný benzínový agregát dodáva svoju výraznú ťažnú silu v širokom pásme pracovných otáčok, a to od 2000 do 6500 ot./min. Zašprintovanie z 0 na 100 km/h zvládne tento crossover za 4,9 s a maximálnu rýchlosť vyženie na 250 km/h, súhra s 8-stupňovou automatickou prevodovkou je tradične výborná. V športovom režime prevodovka rýchlo sádže prevodové stupne za sebou, pohonná jednotka vie pôsobivo„zaprskať“ do výfuku. To len umocňuje perfektný dojem pri riadení tohto vozidla s naturelom disponovaného športovca. Za volantom máte počas jazdy dobrý dojem z kontaktu riadenia s vozovkou – vďaka presnému elektromechanickému riadeniu s tuhšie pracujúcim posilňovačom.

BMW_X2M35i

Práce na podvozku

Ďalším príspevkom k výbornému pocitu pri ovládaní X2 M35i xDrive je tuhšie naladený a perfektne „vybalansovaný“ podvozok s pružením M Sport, na želanie je k dispozícii adaptívne odpruženie s dvoma režimami manuálneho nastavenia. Predná náprava dostala samosvorný diferenciál M Sport Differential, ktorý zvyšuje priľnavosť predných kolies, konštruktéri oddelenia BMW M GmbH upravili aj zadnú nápravu. Kompaktný crossover dokáže zvládať zákruty s príkladnou neutrálnosťou a za volantom pocítite, že toto vozidlo má bohaté rezervy v stopovej stabilite.

Naladenie podvozka bude vyhovovať tým, ktorým neprekáža menší komfort a do popredia dávajú športový charakter vozidla. Vďaka tomu možno registrovať malé náklony pri dynamickej jazde v zákrutách. O spoľahlivú deceleráciu sa starajú brzdy M Sport s modrými pevnými strmeňmi.

Spotreba paliva sa odvíja od toho, aký jazdný štýl uprednostníte, dokonca sa dá zvoliť režim jazdy Eco Pro. Tento mód možno využiť vtedy, ak sa rozhodnete jazdiť efektívnejšie a uvoľnenejšie. Kombinovaná spotreba udávaná výrobcom je 8,3/8,6 l benzínu/100 km (podľa WLTP).

BMW_X2M35i

Vysoký level bezpečnosti

Okrem už spomenutých charakteristických vlastností, podporujúcich bezpečnú jazdu, sa na palube nachádza množstvo základných bezpečnostných prvkov. A pretože ide o prémiový automobil, v ponuke sú okrem nich početné užitočné doplnky. Za príplatok sú k dispozícii napríklad už spomenuté plne nastaviteľné sedadlá s možnosťou výberu červenej perforovanej kože Dakota Magmared s čiernymi prvkami, komfortné štartovanie a prístup do vozidla, head-up displej, Driving Assistant, rôzne balíky (obsahujú prvky posilňujúce bezpečnosť a komfort obsluhy vozidla) atď.

BMW_X2M35i

BMW X2 M35i xDrive je automobil, ktorý dokáže naplniť očakávania športových nadšencov. Skôr sa pasuje za druhé vozidlo do rodiny, hoci nemožno tvrdiť, že sa nenájdu srdciari, ktorí ho budú využívať každý deň. Základná cena vozidla je 55 400 eur, každý príplatkový prvok alebo balík ju posúvajú k vyšším cifrám.

Text: Peter Stano, foto: BMW