Gansberg Koliba: Predurčený na úspech

545
Gansberg Koliba

Pri jeho stavbe sa developer nespoľahol len na viac ako 15 rokov skúseností na slovenskom trhu či reputáciu inovátora vo svojej brandži, ale dal si skutočne záležať na špičkovom remeselnom vyhotovení.

Nápaditosť riešení v spojení s náročnosťou vo výbere detailov sa podpísala na vysokej kvalite celku. Nech sa na projekt dívate z akejkoľvek perspektívy, nemôžete ho prehliadnuť, a to ani v silnej konkurencii novostavieb v jednej z najlukratívnejších štvrtí Bratislavy. Gansberg Koliba už od konceptuálnej fázy nezapieral odvážnu ambíciu zvýšiť úroveň nadštandardného bývania v hlavnom meste. Ako sa ju tvorcom z ITB Development podarilo naplniť?Gansberg Koliba

1. Spolupráca s najlepšími

Komunikácia projektu nenechala od samého začiatku nikoho na pochybách, pre koho bude bývanie v troch štvorposchodových vilových domoch určené. Cieľovou skupinou sa stala najbonitnejšia klientela, ktorá očakáva prvotriednosť v každom smere a neuspokojí sa s priemerom. S tým sa neuspokojili ani developeri pri výbere stavebnej firmy.

„Mali sme šťastie, že sme k spolupráci prizvali stavebnú firmu Ise. Sú to profesionáli, ktorí dbajú na kvalitu, preto sme si dobre rozumeli. V Ise majú dobrých a stálych dodávateľov a bolo vidieť, že sa vo svojom fachu orientujú. Všetky procesy prebehli aj vďaka nim vo veľkom časovom predstihu, dokonca sa nám podarilo projekt skolaudovať načas, čo je pri súčasnom nastavení bratislavského developmentu, keď pomaly každý druhý projekt mešká, veľký úspech,“ pochvaľuje si Igor Lichý z ITB. „Gansberg nás naučil ceniť si personálny rozmer našej brandže. V čase stavebného boomu, nedostatku kapacít aj ľudských zdrojov je dôležité mať vybudované dlhodobo dobré vzťahy s vašimi spolupracovníkmi.“Gansberg Koliba

2. Vytvorenie identity v kontexte k prostrediu

Štvrť Koliba, v ktorej spodných častiach je projekt situovaný, prechádza v posledných rokoch výraznou premenou práve kvôli rozsiahlej developerskej činnosti – a nie vždy prevažuje kvalita nad kvantitou. Podľa nezávislého urbanistu Adriana Gubča možno Gansberg Koliba označiť za najcitlivejší projekt v oblasti, čo je dané mierkou zástavby a jej osadením v rámci pozemku.

Identita projektu vo viacerých aspektoch nadväzuje na okolité prostredie a jeho históriu. V svahovitom teréne sa kedysi nachádzal zanedbaný vinohrad, pozostatok vinohradníckej činnosti, ktorou celá oblasť v minulosti žila. V čase, keď sa pozemku chopilo ITB, bol zanedbanou „džungľou“ plnou náletovej zelene. Gansberg Koliba tak vdýchol miestu nový život.

Strešné penthousy s terasami uspokoja aj tie najvyššie nároky na bývanie.

„Nechceli sme byť za každú cenu originálni. Tak ako pri iných projektoch, aj pri Gansbergu sme sa zamýšľali v prvom rade nad silou a možnosťami samotného priestoru,“ približuje ideové východiská projektu Tomáš Šebo z ITB. „Architektúra, ktorú sme zvolili, je inšpirovaná históriou a tradíciami oblasti. Domy sú tam, podobne ako kedysi vinice a vinohrady, akoby v radoch a naukladané na terasách. Silná horizontalita tomu dala charakteristický ráz. Nešli sme do projektu s ambíciou postaviť, čo tam ešte nie je. Nadviazali sme na to, čo tam bolo predtým a práve takýmto prístupom sme sa akosi mimovoľne vymedzili a nesplynuli s okolitými projektmi.“Gansberg Koliba

Už samotné delenie bytov je nekonvenčné a hravé.

Tvorcovia si poradili aj s náročným terénom. „Veľa sme pracovali s rôznymi terénnymi úrovňami a opornými múrmi, aby tam tie domy vhodne zapadli, nevyčnievali a netrčali. Aby všetky prevádzkové vzťahy boli komfortne naplnené, nech sa každý dostane pohodlne domov. Samotná cesta, ktorá ide okolo, je mimoriadne strmá, aj na to sme museli reagovať. Vo výsledku sme však práve mínusy terénu dokázali vhodne zužitkovať. Vyťažili sme z východiskovej situácie maximum a komplikovanosť terénu sme využili v prospech projektu.“

Vďaka svahovitému situovaniu stavby má každý byt jedinečný výhľad a jednotlivé domy si vzájomne nezavadzajú ani netienia. Medzi domami je zelený a krajinársky upravený priestor, ktorý umožnil vytvorenie detského ihriska, nachádzajú sa tu však aj predzáhradky niektorých bytov. Dôvtipným vizuálnym premostením s minulosťou sú viničné hriadky, skrášľujúce zelené plochy v areáli objektu.

Gansberg Koliba

3. Impozantnosť exteriérových riešení

Riešenia použité v exteriéroch projektu sa nesú v znamení rafinovanosti, unikátnosti a luxusu. Závan exotiky prináša cumaru, juhoamerická drevina použitá na fasádach, terasách či kvetináčoch. Tie popri dekoračnej funkcii integrujú v sebe vonkajšiu klimatizačnú jednotku, ktorá tak pohľadovo vôbec nepôsobí rušivo, naopak, vyvažuje účelové, ako aj estetické kritériá.

Severský dotyk reprezentuje nórsky hliníkový plech, ušľachtilý materiál použitý pri realizovaní lemov a fasády. Lem zároveň predstavuje výrazný horizontálny prvok, čím prispieva k odlíšiteľnosti a rázovitosti architektúry Gansbergu Koliba. Podobne unikátny prístup badať aj na zámočníckych prácach. Exteriérové zábradlia pútajú trojicou exkluzívnych atypických vzorov, navrhnutých a na mieru vyrobených zručným zámočníkom.

Kúpeľňoví pôžitkári si tiež prídu na svoje.

Mimoriadne efektne pôsobí fasádna úprava penthousov. Strešné byty Gansbergu Koliba sú namiesto klasickej omietky obložené eternitom, alternatívnym materiálom, ktorý zaujme svojou ekologickosťou, odolnosťou voči UV lúčom, vodeodolnosťou, nehorľavosťou i pružnosťou. Na pohľad zvádza tvarom pripomínajúcim šupiny hadej kože.

4. Vysoký štandard interiérov

Hliníkové okná? Podlahové vykurovanie? Predpríprava pre klimatizáciu či exteriérové žalúzie? V Gansbergu zahŕňa pojem „štandard“ omnoho viac. Vchodové dvere pochádzajú z dielní českej rodinnej firmy SAPELI fungujúcej už od začiatku dvadsiateho storočia. Sú vyrobené z materiálov a komponentov pochádzajúcich hlavne od slovenských remeselníkov. Pozoruhodným výrobným rysom je extra náročné testovanie kvality, v rámci ktorého prejde každý kus previerkou až pol milióna otváracích cyklov. Také číslo v bežnej prevádzke ani nedocielite, je skôr demonštráciou perfekcionizmu výrobcu.Gansberg Koliba

Bytové parkety Europarkett od výrobcu Parkett Designer dovolia obyvateľom pocítiť pod nohami hrejivosť precízne opracovaného dreva. Šesť vrstiev UV tvrdého laku KLUMPP predstavuje trvácne, ekologicky neškodné a k zdraviu šetrné riešenie bez rozpúšťadiel a formaldehydov. Tvrdý voskový olej OSMO je odolný voči vode i poškodeniu, pričom si uchováva svoju elasticitu. Luxusne pôsobiace jednoliate vzory dajú bytu eleganciu začínajúcu už od podlahy.

Kúpeľňoví pôžitkári si tiež prídu na svoje. Medzinárodne známa firma Villeroy & Boch posúva úroveň štandardu už od roku 1748, a práve ich štýlové výrobky budú dotvárať eleganciu kúpeľní v Gansbergu. Aby bol zážitok z luxusne vybavenej svätyne pokoja tým pravým pohladením pre zmysly, tá istá značka figuruje aj pri výbere sanitárnych zariadení. Každý relaxačný večer vo vani a každá povzbudzujúca sprcha bude preto ešte komfortnejším zážitkom.

V kúpeľniach zároveň nájdete aj produkty kúpeľňového štúdia Domoss, s akými sa v rámci štandardu rezidenčných objektov na Slovensku bežne nestretnete. O to exkluzívnejší ráz má spolupráca tejto prestížnej značky s tvorcami projektu Gansberg Koliba.

Gansberg Koliba5. Maximálny dôraz na individualizáciu

Prečo zľavovať z náročnosti, keď nemusíte? Presne túto otázku kladie developer budúcim obyvateľom Gansbergu Koliba, čím vstupuje do hry ďalší rozmer projektu – dôraz na individualizáciu. Už samotné delenie bytov je nekonvenčné a hravé. Odkazuje na rôznorodosť preferencií, ktorá je výsledkom odlišných životných štýlov.

Každá zo štyroch kategórií bývania – City View, Garden, Quiet a Premium – svojím názvom vystihuje dominantný prvok bytu. City View ohurujú výhľadmi na východnú časť centra Bratislavy, Garden obsahujú predzáhradky – vítaný dotyk s prírodou v meste, Quiet sú orientované do zeleného svahu pre navodenie ešte väčšieho pocitu súkromia a byty Premium predstavujú „crème de la crème“ celého projektu. Strešné penthousy s terasami uspokoja aj tie najvyššie nároky na bývanie.

Gansberg Koliba

Developer neváhal vyjsť v ústrety aj špecifickejším klientskym prianiam. V realizačnej fáze projektu bolo možné upravovať dispozície v súčinnosti s architektom a pôvodný počet 48 bytov v ponuke sa neskôr znížil kvôli ich spájaniu na žiadosť klientov.

Ak by sme si mali pomôcť paralelou z módneho slovníka, Gansberg Koliba má rozhodne bližšie k prepychu „haute couture“ než k „ready to wear“ kolekciám.

Viac na www.gansberg.sk.