Škoda Octavia Combi: Užitočný formát

98
Škoda Octavia Combi

Novodobá Octavia vo verzii Combi oslovuje motoristickú verejnosť už od roku 1998, odvtedy prešla tromi generáciami, na rad pomaly prichádza štvrtá.

Naše spoznávanie s doteraz slúžiacim modelom je teda rozlúčkové. Podoba tohto rodinného alebo firemného príslušníka sa dá spredu ľahko rozpoznať podľa dvojitých svetlometov. Aj pri tomto štylistickom stvárnení karosérie možno skonštatovať, že sa stala nielen elegantnou, ale taktiež si ponechala špičkové úžitkové vlastnosti.

Škoda Octavia Combi

Rýchlo návykové

Po vstupe na poctivo vytvarované sedadlo vodiča možno skonštatovať, že sa dá rýchlo zvyknúť na príjemné a rýchlo návykové pohodové ovládanie vozidla. To je nakoniec sprievodný znak Octavií už od prvej generácie. Digitálny prístrojový panel je graficky názorný a dobre čitateľný, volant s multifunkčným ovládaním sadne dobre do dlaní, oceniť sa dajú aj viaceré praktické odkladacie priehradky na drobnosti. Ku komfortu patrí predná posuvná stredná lakťová opierka. Zadné sedadlá zaručujú dostatok miesta na nohy i nad hlavou, do batožinového priestoru s úctyhodnou kapacitou 610 l sa toho vojde naozaj dosť. Ani tu nechýbajú lakťová opierka v strede, zvyšujúca pohodlie cestovania dvojice pasažierov či otvor na prevoz dlhých predmetov. Operadlá zadného deleného sedadla sa dajú sklopiť páčkami umiestnenými v kufri (objem sa zväčší na 1740 l). Okrem kvalitatívne a materiálovo výborne zvládnutého prostredia kabíny (s príjemným farebne premenlivým osvetlením) sa teda kombi vyznačuje vysokou úžitkovosťou.

Škoda Octavia Combi

Dopovaný benzínový motor

Koncernový benzínový prepĺňaný motor disponuje maximálnym výkonom 140 kW (190 k)/4200 – 6000 ot./min a maximálnym krútiacim momentom 320 Nm/1500 – 4100 ot./min, čo sa v kombinácii so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG premieta do solídnych dynamických vlastností. Kombi zvládne rozbeh dynamicky, z 0 na 100 km/h mu to trvá 7,4 s, motor pracuje kultivovane a ponúka svoju ťažnú silu v širokom spektre otáčok. Elektronický manažment prevodovky je dobre prispôsobený charakteristike agregátu, túto modernú prevodovku ocenia vodiči hľadajúci vyšší komfort pri ovládaní vozidla. Výrobca uvádza podľa WLTP spotrebu benzínu 6,4 – 7,6 l/100 km.

Vzhľadu i jazdným vlastnostiam svedčia 17-palcové kolesá, podvozok jazdí bezpečne, stabilitu stopy si uchováva aj pri dynamickejšom prejazde zákrutami.

Škoda Octavia Combi

Štýlová výbava

Vo verzii výbavy Style poskytuje Octavia Combi všetko, čo má mať každodenne jazdiaci rodinný či podnikateľský automobil. Potvrdzuje to nazretie do zoznamu položiek týkajúcich sa pohodlia, bezpečnosti i asistenčných systémov. Za špecifikáciu modelu Škoda Octavia Combi 2.0 TSI 7DSG Style zaplatíte 27 933 eur, avšak ponúkajú sa početné možnosti zvoliť si ďalšie príplatkové zušľachťujúce prvky.

Škoda Octavia Combi

Text: Peter Stano, foto: Škoda Auto