Mercedes-Benz trieda V 300d: Ponuka luxusu

92
Mercedes-Benz V 300d 4Matic

Trieda V má za sebou úspešný päťročný automobilový príbeh, teraz prišla na rad jej modernizácia.

Štylistické premeny sa dotkli najmä prednej časti, významnejšie zásahy sa udiali pod karosériou. Výrobca oznámil, že sa zameral na ďalší prínos do oblasti cestovného komfortu pasažierov a pod prednú kapotu taktiež prvýkrát nainštaloval najvýkonnejší agregát 300d.

Mercedes-Benz V 300d 4MaticMožností je viac

Okrem ponúkaných motorizácií si môže majiteľ zadovážiť tri dĺžky karosérie, viaceré stupne výbavy (na obrázkoch Avantgarde), ako aj rôzne usporiadanie sedadiel v interiéri. Obľúbenosť na trhu dokázal už predchodca tohto nového vanu, svoje služby ponúkol väčším rodinám, podnikateľom, športovým klubom, prepravným spoločnostiam, atď.

Mercedes-Benz V 300d 4Matic

Po vstupe na palubu rýchlo zistíte, že je tu pripravené priam luxusné prostredie, ktoré sa dá porovnať s limuzínami vyššej triedy. Stránku prehľadného usporiadania ovládacích prvkov a intuitívnej manipulácie s nimi  majú v Stuttgarte veľmi dobre zvládnutú, v tomto vozidle sa za volantom dajú pohodlne precestovať stovky kilometrov. Nie inak je to aj v prípade pasažierov na doplnkových luxusných samostatných sedadlách v druhom, či na pohodlnej lavici v treťom rade. Siedmi pasažieri majú zabezpečený veľkorysý priestor v každom smere, pre batožinu a náklad sa núka kapacita 1030-4630 l (dlhá verzia). Samozrejmá je možnosť variovať vnútorný priestor.Mercedes-Benz V 300d 4Matic

S naftovým zázemím

Nová dvojlitrová naftová pohonná jednotka je výkonnostne dostatočne disponovaná na to, aby dodala vozidlu veľmi solídne dynamické parametre. Poskytuje maximálny výkon 176 kW (239 k) a sýty krútiaci moment 500 Nm (overboost +30 Nm). Deväťstupňová automatická prevodovka (nahradila sedemstupňovú) je výborne zladená s agregátom, efektívne využíva jeho pružnosť a ťažnú silu. Trieda V s príplatkovým pohonom všetkých kolies 4Matic je schopná zrýchliť z 0 na 100 km/h za 8,3 s. Motor sa vyznačuje kultivovaným chodom a v dobrom svetle sa javí aj pri posudzovaní spotreby. Tej venovali vývojoví pracovníci osobitú pozornosť a pri konštrukcii agregátu použili najmodernejšie technológie. Údaj kombinovanej spotreby podľa WLTP je 8,2 l/100 km. Naladenie podvozka je zamerané na to, aby ponúkol pohodlnú jazdu, v prípade triedy V ide o špičkového reprezentanta v tejto oblasti.

Mercedes-Benz V 300d 4Matic

Mercedes-Benz trieda V 300d sa v dlhej verzii a výbave Avantgarde predáva za 58 707 eur. K takejto veľmi dobre zastúpenej výbave si možno navyše objednať početný zástup doplnkov, napríklad balík asistenčných jazdných systémov, panoramatickú strechu, systém COMAND online, parkovací balík s 360o  kamerou, elektrické posúvanie dverí vľavo a vpravo, luxusné sedadlá, pohon všetkých kolies 4Matic, atď.

Text: Peter Stano, foto: Mercedes-Benz