Na dobrej adrese

691
Prospect Park
Obývačka

Prospect Park je jednou z najvzácnejších destinácií Brooklynu a zároveň národnou pamiatkou. Tvorí ho 585 akrov malebných chodníkov, lúk, potokov a vodných ciest. A v tomto krásnom prostredí sa nachádza byt, do ktorého nahliadneme…

Prospect Park
Byt sa nachádza v Prospect Parku v New Yorku, ktorý je medzinárodným modelom pre mestské parky a jednou z popredných zelených plôch v USA.

Hoci byt mal krásny výhľad na Prospect Park, dispozičné riešenie izieb túto výhodnú polohu nevyužilo. Byt bol zrekonštruovaný tak, aby vznikli spoločné priestory s flexibilným využitím.

Nový výhľad

Obytné priestory boli zlúčené do jednej veľkej otvorenej miestnosti s výhľadom na park s flexibilným obývacím/jedálenským priestorom. Majiteľ, ktorý vedie hodiny jogy, môže nábytok posunúť a premeniť miestnosť na malú telocvičňu. Spálňa sa rozšírila a vznikol priestor s dvomi zónami: v jednej sa nachádza televízor a druhá má intímnejší charakter – slúži na spanie. Kuchyňu architekti premiestnili do stredu priestoru s vizuálnym prepojením na oba obytné priestory. Dcérina izba má výhľad na rohový park.

Prospect Park
Kuchyňa bola premiestnená do stredu priestoru.

Príjemná atmosféra

Vďaka palete materiálov z bieleho duba – bielych a farebných odtieňov – priestor pôsobí svetlo a vzdušne. Kuchyňa zaujme kombináciou skriniek z Ikea, políc z dubového dreva a obkladačiek Popham. Pracovné dosky sú z dubového masívu a mramoru Caesarstone umiestneného okolo drezu. Terakotové posuvné dvere rozdeľujú životný priestor majiteľa. Na oddelenie spálne od obývacej časti s televízorom dizajnéri vytvorili dekoratívnu drevenú stenu, ktorú možno posúvať a zakryť ňou televízor, keď sa nepoužíva. Steny v detskej izbe žiaria krásnou svetlou žltou farbou. Chlad obkladačiek v kúpeľni zjemňujú a teplo do priestoru vnášajú drevené poličky zabudované v stene. Biele podlahy spájajú priestor a odrážajú svetlo.

Prospect Park
Dcérina izba

O spoločnosti BAAO Architects

BAAO Architects je renomovaná spoločnosť so sídlom v New Yorku. Pýši sa viacerými oceneniami a so svojím viacsmerným zameraním skúma priestory a materiály, ktoré prispôsobuje neustále sa vyvíjajúcim vzťahom medzi obyvateľmi a zastavaným prostredím. Spoločnosť pracovala vo verejnom a súkromnom sektore na mnohých projektoch zahŕňajúcich súkromné rezidencie, interiéry a inštitucionálne a maloobchodné projekty v New Yorku, USA, ale aj celom svete.

Prospect Park
Drevená dekoratívna stena skryje televízor, keď sa práve nepoužíva.
Prospect Park
Drevená posuvná stena oddeľuje spací priestor od malej televíznej miestnosti.

Text: BAAO Architects, d, foto: Francis Dzikowski/OTTO