Záhrada so zvieracími miláčikmi

351
Záhrada
Ak ste milovníkom zvierat, môžete si do záhrady umiestniť aj vkusné zvieracie dekorácie.

Mať krásnu a do detailu vyšperkovanú záhradu a v nej psa alebo mačku nie je jednoduché. Lenže pes a mačka do záhrady patria. Čo urobiť pre to, aby záhrada netrpela a štvornohí domáci miláčikovia sa v nej cítili ako doma?

Najdôležitejšia, najmä v prípade psa, je dôkladná výchova, a to už od šteňaťa. Vhodné je spočiatku nenechať psa v záhrade samého a všetko mu vysvetľovať, prípadne ho dôrazne napomínať a upozorňovať. Ak túto nie vždy jednoduchú úlohu zvládnete, správne vychovaný pes bude presne vedieť, kde sa má pohybovať a kde nie. Tiež si treba uvedomiť, že pobyt v záhrade nikdy psovi nenahradí voľný pohyb v prírode alebo inom vhodnom mieste. Ak budete so psom chodievať pravidelne na prechádzky, nebudete jeho negatívne stopy v záhrade až tak nachádzať.

Záhrada
Pes obľubuje trávniky.

Samozrejme, závisí to aj od plemena psa, ktoré má spolu s vami záhradu užívať. Ak chcete mať reprezentatívnu záhradu a súčasne psa, uprednostnite spoločenské plemená, ktoré sú pokojnejšie. Naopak, väčšie plemená psov, napríklad lovecké psy, vám v záhrade pravdepodobne zanechajú aj stopy, ktoré sa vám nebudú páčiť. V trávnikoch vzniknú vyšliapané miesta, rovnako aj na záhonoch a azda najviac po obvode záhrady. Pre psa je totiž bežné, že si svoje teritórium bude pravidelne kontrolovať a chrániť. Mnohé plemená psov obľubujú aj vodu, preto ak máte jazierko, overte si aj toto.

Problematické miesta

Psy sa s obľubou pohybujú najmä okolo plotov. Aj z tohto dôvodu neodporúčam vysádzať k plotom rozmanité druhy rastlín a vytvárať si tu záhony. Pes by rastliny zrejme udupal. Stačí vyšší živý plot alebo aj vôbec nič, trávnik alebo pás vysypaný drobnejším štrkom. Pes ocení priestor široký asi pol metra. Mulčovacia kôra až taká vhodná nie je, môže psovi spôsobiť drobné poranenia. Psiu cestičku ale môžete vydláždiť. Pravdepodobne sa tiež stretnete s tým, že pes bude na niektorom mieste v záhrade pravidelne hrabať. Na takéto miesta potom len jednoducho zakopte kameň alebo starú tehlu, psa to odradí. K obľúbeným činnostiam psov patrí aj podhrabávanie plotov, preto by ploty okolo vašej záhrady mali byť proti tomu dôkladne chránené.

Záhrada
Nenáročný a krásne kvitnúci kocúrnik odpudzuje psov, ale láka mačky.

Problematické môže byť aj značkovanie močom. Nie je jednoduché od toho psa odnaučiť, dá sa povedať, že je to takmer nemožné. Často potom trpia rastliny pri okrajoch trávnikov, v rohoch a na miestach, kde sa križujú chodníky. Aj z tohto dôvodu sa preto nevypláca vysádzať sem hodnotnejšie druhy drevín, tvarované formy, ihličnany alebo vždyzelené listnáče, prípadne drobné kvitnúce alebo listami okrasné rastliny. Pravda, môžete využiť rôzne odpudzujúce prípravky, avšak tie nemusia byť účinné a ani to nie je ideálna cesta dlhodobejšieho charakteru. Vybudovať svojmu psovi ale môžete originálne značkovacie miesta, rôzne stĺpiky, pníky alebo zakomponovať väčšie kamene a pod. Kamene v záhrade psy milujú.

Záhrada
Mačka je nielen milým, ale v záhrade aj užitočným tvorom, postará sa o likvidáciu hlodavcov.

Pes v záhrade vykonáva aj potrebu, pričom moč a výkaly môžu zeleni ubližovať. Ak ale psa budete pravidelne venčiť – ideálne ráno aj večer –, je možné naučiť ho vykonávať potrebu mimo záhrady. Ak sa vám to nepodarí docieliť, snažte sa miesto, kde pes vykoná potrebu, rýchlo vyčistiť (exkrementy nedávajte do kompostu) a hneď zaliať väčším množstvom vody. Takto môžete predísť nepekným žltým fľakom v trávnikoch.

Ochrana rastlín aj zvierat

Záhrada
Hodnotnejšie dreviny môžu byť poškodzované psím močom. Potom nepomôže nič iné, len znehodnotené listy a ihličie odstrániť.

Pred psom treba ochrániť najmä hodnotnejšie dreviny, predovšetkým tie mladšie. Pomôžu vám nízke plôtiky, pletivá alebo drevené kolíky umiestnené pri takejto drevine. Ochrániť treba aj záhony, najmä tie, kde sú novo vysadené rastliny. Opäť poslúžia nízke plôtiky vysoké aspoň 50 cm, ktoré zreteľne určia psovi hranice. Najproblematickejšie sú šteňatá. Ak nechcete, aby pes k niektorým záhonom chodil, vysaďte na ich okraje aromatické druhy rastlín, ktorým sa určite vyhne a k záhonom sa nepriblíži. Výborne funguje aromatická levanduľa, pakost, palina, kocúrnik alebo aj tradičné aksamietnice. Pes obľubuje hlavne trávniky, pri ich zakladaní treba vždy uprednostniť ihriskovú zmes.

Na druhej strane sú rastliny, ktoré môžu psovi v záhrade ublížiť. Okrem rôznych drevín s tŕňmi to môžu byť aj takmer nenápadné trvalky – konvalinky, čemerice, náprstníky, nebezpečné pre psa sú aj kvety lekien, plody brečtanu alebo vyhrabané cibule tulipánov či narcisov.

Pozor na mačacie pazúriky

K ďalším častým obyvateľom záhrad patria mačky. Milujú teplé a slnečné miesta a zároveň aj tieň, kde sa zvyknú v horúcich letných dňoch natiahnuť a leňošiť. Preto je dôležité, aby v záhrade tieto miesta mali mačky k dispozícii. Počítajte s tým, že svoju potrebu budú prirodzene vykonávať na povrchy so sypkou štruktúrou. Môžu to byť čerstvo prekyprené záhony, piesok alebo jemne kôrou namulčovaný záhon. Potom sa z takéhoto miesta môže šíriť zápach. Mačke však môžete niekde v úzadí také miesto vytvoriť a dúfať, že sem bude chodievať vykonávať svoju potrebu. Dajte si tiež pozor, aby pri brúsení pazúrikov neničila kôru atraktívnych drevín, pokúste sa jej čím skôr zabezpečiť vhodnú náhradu a takéto dreviny aspoň na čas vhodne ochrániť. Trávnik udržiavajte vždy nakrátko pokosený. Vyšší a hustejší trávnik láka mačku urobiť potrebu práve doň.

Záhrada
V záhradách so psami môžu trpieť dreviny a výsadby pri chodníkoch a rohoch.

Husto vysadené záhony a miesta pod stromami mačkám znemožnia hrabanie, ale aspoň malé miesto na túto aktivitu im vždy vyhraďte. Počítajte aj s tým, že mačky sa zvyknú vyvaľovať aj v črepníkoch s nižšími rastlinami. Najmä ak sú umiestnené na slnečných a teplejších miestach. Mačky s obľubou striehnu aj na vtáky. Vtáčie búdky preto umiestňujte veľmi precízne a snažte sa zamedziť prístupu mačiek k nim. K hniezdiacim vtákom v stromoch sa nedostanú, ak ku kmeňom vysadíte tŕnisté rastliny.

Záhrada
Okolo hraníc pozemkov sa vyplatí vysadiť vyšší živý plot. Medzi ním a plotom však ponechajte priestor na pohyb psa.

Pamätajte na to, že mačky vyhľadávajú a milujú steblá tráv a tiež niektoré trvalky. K tým najlákavejším patrí kocúrnik, ktorý vám pravdepodobne rýchlo zničia. Priťahuje ich totiž vôňa tejto trvalky. Na druhej strane sa ale mačkám túto trvalku vyplatí dopriať.

Záhrada
Mačkám určite doprajte rôzne druhy tráv, budú vám povďačné.

Text a foto: Daniel Košťál