Pohľad medzi jarné novinky I.

519
SEAT

Hoci bol sviatok automobilizmu v Ženeve z dostatočne známych dôvodov zrušený, napriek tomu automobilky prezentujú množstvo noviniek.

Udialo sa to prostredníctvom mediálnej stránky autosalónu a taktiež na webových stránkach výrobcov. Na nasledujúcich riadkoch predstavíme viacero noviniek, ktoré sa objavia v showroomoch a následne obohatia skladbu vozidiel, ktoré budú jazdiť po európskych cestách.

Aston Martin

Spoločnosť Aston Martin uvádza model Vantage Roadster. Látková strecha sa dokáže stiahnuť iba za 7 s, a to do rýchlosti 50 km/h. Motor 4.0 V8 Biturbo (Mercedes-AMG) je rovnaký ako pri Coupé (375 kW/510 k; 685 Nm) a spolupracuje s 8-stupňovou automatickou prevodovkou. Maximálna rýchlosť činí 306 km/h, zrýchlenie z 0 na 100 km/h sa udeje iba za 3,8 s.

Aston Martin Vantage Roadster
Aston Martin Vantage Roadster

Audi

Štvrtá generácia Audi A3 Sportback dostala platformu MQB Evo, k dispozícii je taktiež s pohonom quattro a technikou Audi Drive Select System. Novinka má výrazný športový vonkajší vzhľad, interiér zameraný na vodiča a celý rad inovatívnych prvkov typických pre vyššie triedy vrátane asistenčných systémov. Audi A3 Sportback odštartuje predaj s tromi motormi:1.5 TFSI (110 kW/150 k), 2.0 TDI (85 kW/116 k a 110 kW/150 k). Spolupracovať budú so 6-stupňovou manuálnou alebo 7-stupňovou prevodovkou S tronic. Neskôr po štarte predaja (v máji) pribudnú ďalšie možnosti pohonov aj verzie quattro.

Audi A3 Sportback
Audi A3 Sportback

BMW

Spoločnosť BMW Group má do elektrickej prémiovej strednej triedy namierené prostredníctvom štúdie BMW Concept i4. Toto Grand Coupé je predzvesťou sériového BMW i4, ktoré sa má do sériovej výroby dostať v roku 2021. Čisto elektricky poháňaný model bude mať dynamický a elegantný dizajn, dojazd má byť až 600 km (podľa WLTP). Pohon bude poskytovať maximálny výkon 390 kW (530 k), zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá asi 4,0 s a maximálna dosahovaná rýchlosť je vyššia ako 200 km/h.

BMW Concept i4
BMW Concept i4

Dacia

Do spoločnosti elektricky poháňaných vozidiel má namierené aj Dacia, čo naznačuje prostredníctvom štúdie Spring. Na jej základe má do roku 2021 vzniknúť sériový crossover, ktorý ako technický základ využíva „sesterský“ model Renault K-ZE.

Dacia Spring
Dacia Spring

Ferrari

Novinka pomenovaná po „Večnom meste Rím“, Ferrari Roma, má pod kapotou benzínový motor 3.9 V8, ktorý ponúka maximálny výkon 456 kW (612 k) a krútiaci moment 760 Nm. Tejto výkonnej pohonnej jednotke robí sekundanta 8-stupňová automatická prevodovka prevzatá z Ferrari SF90 Stradale. Model Ferrari Roma prirovnávajú mnohí odborníci vďaka jeho nádherným krivkám k charizmatickému Ferrari Dino. Samozrejmosťou je športovo naladený podvozok a konštruktéri sa výborne vysporiadali aj s pohotovostnou hmotnosťou, ktorá je iba 1472 kg. Vďaka tomu Roma zvláda šprint z 0 na 100 km/h za 3,4 s. Maximálna rýchlosť by mala prekračovať hranicu 320 km/h.

Ferrari Roma
Ferrari Roma

Honda

V Európe sa medzi viacerými novinkami predstavil inovovaný model Honda Jazz. V rámci značky e:TECHNOLOGY dostal Jazz hybridnú technológiu e:HEV. Táto technika zahŕňa dva kompaktné elektrické motory, 1,5-litrový benzínový motor DOHC i-VTEC, lítiovo-iónový akumulátor a inovatívnu prevodovku s pevným pomerom prostredníctvom inteligentnej riadiacej jednotky výkonu. Tieto pokročilé technológie harmonicky spolupracujú na poskytovaní vysoko efektívnej, plynulej a priamej odozvy.

Honda Jazz eHEV
Honda Jazz eHEV

Text: Peter Stano, foto: Aston Martin, Audi, BMW, Dacia, Ferrari, Honda, Seat