Pohľad medzi jarné novinky II

475
Novinky

Hoci bol sviatok automobilizmu v Ženeve z dostatočne známych dôvodov zrušený, napriek tomu automobilky odprezentovali množstvo noviniek.

Autosalón v Ženeve sa tohto roku neuskutočnil, výrobcovia zverejnili svoje novinky. Vieme aj to, že titulom Automobil roka 2020 sa hrdí Peugeot 208. V predstavení noviniek pokračujeme II. časťou. Zoradené sú opäť v abecednom poradí.

Hyundai

Model Hyundai i30 dostal v rámci inovácie úpravy dizajnu, zmeny nastali aj vo vnútri. Novinkou je digitálny prístrojový panel. Výbava N Line sa prvýkrát objaví aj v kombi, teda zahrnie všetky typy karosérií i30 (na obrázku). Novinkou je taktiež napríklad agregát 1.0 T-GDI (88 kW/120 k) s technológiou 48 V Mild Hybrid. Najvýkonnejšou alternatívou bude 1.5 T-GDI (118 kW/160 k) so 48 V Mild Hybrid technikou.

Hyundai i30 N Line
Hyundai i30 N Line

Kia

Kia Sorento dostal novú platformu určenú pre SUV strednej veľkosti. Ponúka veľkorysý priestor a prvýkrát sa v ňom objavuje hybridný pohon. Okrem toho využíva ďalšie inovácie vrátane pokročilých asistenčných systémov, moderných funkcií konektivity či systému informácií a zábavy, príplatkový je digitálny prístrojový panel.

Kia Sorento
Kia Sorento

Mercedes-Benz

Zo zástupu noviniek značky Mercedes-Benz možno pripomenúť inovovanú triedu E. Predná časť dostala dynamický dizajn, do modernizácie patria úsporné motory, nový infotainment a naladenie podvozka. V rámci ekologizácie pribudne nový 2-litrový štvorvalec so 48 V mild-hybridnou technológiou a plug-hybridným ústrojenstvom. Obe techniky sa objavia aj pri ďalších motorizáciách.

Mercedes-Benz
Mercedes-Benz

Porsche

Novinkou z dielne Porsche je 911 Turbo S (Coupé a Cabriolet). V rámci generácie 992 ide o čerešničky na torte. Zboku sú nápadné 20-palcové kolesá vpredu a 21-palcové vzadu. K dispozícii je Porsche Active Suspension Management (PASM), pohon obstaráva 3,8-litrový plochý šesťvalec s dvojicou turbodúchadiel (478 kW/650k; 800 Nm). Prenos ťažnej sily zabezpečuje na všetky kolesá 8-stupňová prevodovka PDK. Akcelerácia 0 – 100 km/h trvá 2,7 s a maximálna rýchlosť je 330 km/h.

Porsche 911 Turbo S
Porsche 911 Turbo S

SEAT

Značka SEAT prináša štvrtú generáciu modelu Leon – hatchback a kombi Sportstourer. K dispozícii bude celý rad typov alternatívnych pohonov – 48 V mild-hybrid, plug-in hybrid, CNG. Nový Leon je prvým modelom značky SEAT, ktorý je vybavený technológiou mild hybrid (eTSI), redukujúcou spotrebu. Systém mild hybrid je k dispozícii s benzínovým trojvalcom 1.0 TSI (81kW/110 k) a štvorvalcom 1.5 TSI (110 kW/150 k). Štandardom je 7-stupňová dvojspojková prevodovka DSG.

SEAT Leon
SEAT Leon

Škoda

Novinka z dielne Škoda Auto dostala pomenovanie Octavia RS iV (liftback a kombi). Ide o plug-in hybridné, športovo ladené vozidlo, pohon zabezpečuje benzínový motor 1,4 TSI (110 kW/150 k) a elektromotor (85 kW/115 k). Systémový maximálny výkon je 180 kW (245 k) a krútiaci moment 400 Nm. Akumulátorové batérie majú kapacitu 13 kWh, v čisto elektrickom režime je dojazd 60 km. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá 7,3 s a maximum rýchlosti je 225 km/h.

Škoda Octavia RS iV
Škoda Octavia RS iV

Volkswagen

Naftová verzia modelu Volkswagen Golf vstupuje do ôsmej generácie. Popri značnom náraste výkonu (147 kW/200 k) sa novinka Golf GTD prezentuje zásadnou redukciou emisií. Optimalizovaná bola účinnosť motora a znížila sa produkcia CO2. Vďaka novému systému Twindosing-SCR a dvojitému vstrekovaniu AdBlue sa podstatne zredukovali aj emisie NOx. Podľa výrobcu ide o jeden z najčistejších motorov na svete.

Volkswagen GTD
Volkswagen GTD

Text: Peter Stano, foto: Hyundai, Kia, Mercedes-Benz, Porsche, SEAT, Škoda Auto, Volkswagen