Zaujímavosti z elektroniky

526
Elektronika

Vo svete sa na rôznych podujatiach pravidelne prezentujú novinky z oblasti elektroniky a nové technológie.

Zopár nových produktov, ktoré sa stali témou po významnom veľtrhu CES (Consumer Electronics Show) v Las Vegas a taktiež počas minulých dní, spomenieme na nasledujúcich riadkoch.

Extrémny herný monitor

Pre tých, ktorí sa „ponárajú“ do sveta zábavy, je určený rozmerný a výrazne zakrivený monitor s uhlopriečkou 49“ (124 cm). Monitor Samsung Odyssey G9 ponúka vysoké rozlíšenie Dual Quad High Definition (DQHD) – 5120 x 1440 pixelov. Podľa výrobcu je to prvý herný monitor, ktorý kombinuje takéto vysoké rozlíšenie s obnovovacou frekvenciou 240 Hz, odozvou 1 ms, pomerom strán 32:9, zakrivením 1000R a jasom 1000 cd/m2. Fanúšikovia zábavy získajú špičkový produkt.

Elektronika
Samsung Odyssey G9

Dron s dvojicou vrtúľ

Svet kvadrokoptér dostáva zaujímavého konkurenta v podobe skladacej bikoptéry V-Coptr Falcon. Pohyb vo vzduchu zabezpečuje dvojica vrtúľ. Ide o dron vyvinutý spoločnosťou Zero Zero Robotics. Zámerom bolo vytvoriť nosič 4K kamery poskytujúci lepšie prevádzkové vlastnosti. Novinka ponúka v porovnaní so štvorvrtuľovými dronmi výrazne dlhší čas letu – až 50 minút. Kamera vie okrem videa zhotovovať obrázky s rozlíšením 12 Mpx, samozrejmosťou je trojosová stabilizácia. Zaznamenané videá sa dajú vysielať až do vzdialenosti 7 km.

Electronika
V-Coptr Falcon

Moderné aplikácie technológií

Nazretie do noviniek notebookov značky Lenovo odhaľuje inovačnú technológiu, ktorá v sebe ponúka dva displeje. Prvý je na vrchnej strane veka a druhý je klasický farebný (na vnútornej strane). Notebook Lenovo Thinkbook Plus využíva pri vrchnom displeji technológiu e-ink. Znamená to, že tento produkt sa dá použiť taktiež ako čítačka – ovládať ju možno prstom alebo priloženým dotykovým perom, ktoré zároveň slúži aj na zaznamenávanie poznámok pomocou aplikácie OneNote.

Elektronika
Lenovo Thinkbook Plus

Elektronika v službách zdravia

Medzi moderné produkty v oblasti zdravotnej starostlivosti sa radí bežecký pás značky Amazfit, patriacej pod Xiaomi. Amazfit HomeStudio je inteligentný bežecký pás, jeho súčasťou sú Full HD LCD monitor Smart Gym Hub s uhlopriečkou 43“, reproduktory JBL sprostredkujúce zvukové lekcie jednotlivých cvičebných tréningových dávok, ako aj inteligentné rozpoznávanie prostredníctvom 3D kamery umiestnenej nad obrazovkou. Amazfit HomeStudio vie teda aktívne spolupracovať pri správnom cvičení. Pretože ide o moderné zariadenie, na ovládanie slúži aplikácia v mobilnom telefóne, bežecký pás sa dá nastavovať do rýchlosti 20 km/h.

Elektronika
Amazfit HomeStudio

Rozlíšenie 8K a kvalitný zvuk

Spoločnosť Sony odprezentovala medzi novinkami televízorov aj rad ZH8, ktorý ponúkne uhlopriečky 75 (185 cm) a 85 palcov (215 cm). Výkonný procesor X1 Ultimate tohto TV s rozlíšením 8K zaručuje výraznejšie hĺbky a detaily, k dispozícii je obrazovka s technológiou Full Array LED s lokálnym tlmením podsvietenia. Kontrast vylepšuje technológia 8K X-tended Dynamic Range™ PRO4. Technológia 8K X-Reality™ PRO pomocou databázy 8K konvertuje na vyššiu kvalitu taktiež filmy v rozlíšení 4K a 2K. Technologicky zaujímavo sú umiestnené aj reproduktory, ich situovaním smerom do stredu obrazovky sa zabezpečuje výborná harmónia obrazu a zvuku. Integrované sú priamo v ráme a zvuk preto vychádza z toho miesta, kde sa odohráva scéna.

Elektronika
Sony ZH8

Text: Peter Stano, foto: Samsung, Zero Zero Robotics, Lenovo, Amazfit, Sony