Jar vyfarbená kvitnúcimi cibuľovinami

451
Cibuľoviny

Kvety, príjemné vône a svieža zeleň už neodmysliteľne patria k jarnému obdobiu.

Najtypickejšie sú pre toto obdobie kvitnúce cibuľoviny a hľuznaté rastliny. Spestriť si nimi môžete záhrady, balkóny alebo terasy. V záhradníctvach nájdete v tomto období v predaji črepníky s nádherne kvitnúcimi tulipánmi, narcismi, hyacintami, modricami, kosatčekmi, šafranmi alebo veternicami. Ponuka je každoročne širšia, zahŕňa aj veľa nových kultivarov, ktoré lákajú zaujímavejšími kvetmi a niekedy aj netradičnými listami. Ak je týchto rastlín na jednom mieste spolu viacero, vyniknú krajšie.

Cibuľoviny
Narcis

Kvitnúce jarné cibuľoviny si môžete už začiatkom jari vysadiť do rôznych nádob (napríklad aj retro) samostatne alebo v nápaditých kombináciách a ozdobiť si nimi balkóny, terasy, okná, dvory či vstupné priestory do domu. Najdlhšie vám budú kvitnúť vtedy, ak ich umiestnite na slnečné miesta, ideálne chránené, kde dlhšie zotrvá aj vôňa kvetov (narcisy, hyacinty, modrice). Do moderného exteriéru sa hodia cibuľoviny jednotnej farebnosti, napríklad bielo alebo fialovo kvitnúce, vo vidieckom prostredí upúta naopak rôznofarebnosť. Za občasnú zálievku sa tieto rastliny odvďačia dlhým kvitnutím, exteriér zatraktívnia, odlíšia a vnesú doň príjemnú jarnú náladu.

Cibuľoviny
Modrica

Obdivuhodná rozmanitosť

Dostupný sortiment osloví náročných aj menej náročných milovníkov kvetín. Okrem toho, že ich je možné pestovať v rôznych nádobách, sú pôsobivé, ak sú vysadené aj vo voľnej pôde, na záhonoch v záhradách, predzáhradkách a átriách. Podľa druhu kvitnú počas celej jari, od marca do konca mája. Vybrať sa dajú nižšie, stredne vysoké aj vyššie druhy. Hoci si teraz môžete vysadiť kvitnúce rastliny, lepšie je si vysadiť cibule a hľuzy na jeseň, priamo na vybrané miesta. Najväčšou rozmanitosťou upútajú tulipány a narcisy, delia sa dokonca na viaceré skupiny a podskupiny. Na záhonoch však excelujú aj mnohé druhy, ktorým sa nedarí v nádobách. Drobné scily, puškínie, bledavky, ladoničky alebo majestátne a neprehliadnuteľné korunky. To je len malá časť z toho, čo sa dá vybrať aj do veľmi malej záhrady.

Cibuľoviny
Korunkovka

Výlet za inšpiráciou

O rozmanitosti tejto skupiny rastlín, o tradičných aj exkluzívnych druhoch a ich využití sa napokon každoročne možno presvedčiť v období od marca do mája v holandskom kvetinovom parku Keukenhof. V tejto nádhernej kvetinovej záhrade je možné uvidieť všetky najznámejšie jarné cibuľoviny v ich plnej nádhere. Pestrofarebná prehliadka nádherných kvetov je pôsobivejšia aj vďaka príjemným vôňam a všade prítomnej sviežej zeleni. Zážitkom je však aj virtuálna prehliadka tejto nádhery, ktorá je dnes vďaka moderným technológiám takisto možná. Cibuľoviny boli vždy aj námetom pre umelcov, objavujú sa nielen v umeleckých dielach, ale aj na mnohých predmetoch, ktoré sú súčasťou nášho každodenného života. Kvetinové cibuľky sú tiež obľúbeným darčekom a zďaleka už nie len v Holandsku. Aj u nás sa počas jesene, kedy sa vysádzajú, môžete stretnúť s atraktívnymi darčekovými baleniami, ktoré potešia asi každého milovníka kvetín.

Cibuľoviny
Tulipán

Text: Daniel Košťál, foto: Pixabay.com