Trendom sú rezané kvety s certifikáciou Fairtrade

999
Fairtrade

Počas jari je veľa príležitostí na obdarovanie rezanými kvetmi. Pestovanie rezaných kvetín, ktoré bežne dostaneme kúpiť napríklad v supermarketoch, má však často aj menej známu, odvrátenú stránku.

Významné percento rezaných kvetov putuje na Slovensko z ďalekej Kene, Kolumbie, Ekvádora alebo Etiópie. Kvety sa z týchto krajín dostávajú najskôr do Holandska a odtiaľ cez známu kvetinovú burzu do ostatných európskych krajín, do veľkoskladov, následne do kvetinárstiev alebo supermarketov. Vzdialenosť, ktorú mnohé takéto kvety musia prekonať, je tak často obrovská a prirodzene to má aj nemalý dopad na životné prostredie. Produkcia rezaných kvetín na konvenčných farmách so sebou navyše nesie mnoho vážnych etických problémov.

FAIRTRADOVÉ PLANTÁŽE MUSIA SPĹŇAŤ ETICKÉ ŠTANDARDY AJ PRÍSNE KRITÉRIÁ OCHRANY ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA.

Iná alternatíva

Fairtradové kvety, ktoré sú o niečo známejšie len v posledných rokoch, môžu byť podstatne lepšou voľbou. Už len tým, že majú sedemkrát nižšiu uhlíkovú stopu…

Nejde pritom o niečo, čo je vo svete úplnou novinkou. Prvá fairtradová rezaná kvetina bola predaná už v roku 2001 vo Švajčiarsku. Ročne sa predá vo svete vyše 825 miliónov fairtradových kvetov (hlavne v Nemecku, Belgicku a Fínsku). K dispozícii sú hlavne ruže, ľalie, karafiáty alebo ďalšie kvety.

Fairtradové kvetinové plantáže sa nachádzajú v rôznych krajinách, okrem Kene, Etiópie, Tanzánie, Ugandy, Zimbabwe aj v Ekvádore, El Salvadore, Kostarike a na Srí Lanke.

Slovensko má čo dobiehať

FairtradeNa Slovensku zatiaľ nie sú fairtradové kvetiny bežne dostupné, hoci sem-tam sa dajú nájsť v ponuke niektorých menších kvetinárstiev. Obyvatelia prihraničných oblastí sa s nimi môžu stretnúť pri svojich nákupoch v Rakúsku, kde sú často ponúkané v supermarketoch. V susednom Česku ponúka fairtradové kvety zatiaľ jedna spoločnosť, ktorá ich odoberá z kenskej farmy Oserian. Táto farma funguje od roku 1969, certifikáciu Fairtrade má od roku 2003, zamestnáva 5-tisíc ľudí a produkuje 350 miliónov stoniek kvetín ročne. 30 % prémií investuje do štipendií pre zamestnancov a členov ich rodín, čo prispelo k výraznému zvýšeniu gramotnosti ľudí v regióne. Z fairtradového príplatku takisto zamestnávateľ hradí svojim zamestnancom výdavky na zdravotnú starostlivosť a funguje tu aj nonstop zdravotná pohotovosť.

Nevyhovujúce podmienky

Kvetinový biznis je tak v mnohom prekvapivý. Známe je, že asi polovicu zamestnancov na svetových kvetinových plantážach tvoria v súčasnosti ženy. Pracujú ako zberačky alebo pracovníčky v baliacich halách. Mnohé z nich sú samoživiteľky a majú spravidla nízke vzdelanie. Často nepoznajú svoje zamestnanecké práva a ich situáciu zhoršujú nízke mzdy a nedostatočná bezpečnosť práce. Medzi veľmi časté problémy pri bežnom pestovaní kvetín patrí aj to, že zamestnanci plantáží majú veľmi zlé pracovné podmienky. Chýbajú im odborné znalosti, ktoré sú napríklad potrebné pre zaobchádzanie s toxickými prostriedkami používanými na ochranu rastlín. Vysoké využívanie toxických chemikálií – hnojív a postrekov, či chýbajúce ochranné odevy môžu mať pre takýchto pracovníkov dlhodobé vážne zdravotné následky.

Fairtrade

Fairtradové plantáže sú v tomto smere úplne iné, musia spĺňať etické štandardy aj prísne kritériá ochrany životného prostredia. Súčasťou štandardov certifikácie Fairtrade je napríklad úsporné zavlažovanie, čistenie odpadových vôd a nakladanie s kompostom a odpadmi. Nehovoriac o úplne iných pracovných podmienkach, ktoré chránia zdravie pestovateľov. Produkcia týchto rezaných kvetov je tak v súlade s rastúcim dôrazom na ochranu životného prostredia a aj pocit z takéhoto kvetu alebo kytice vo váze je potom úplne iný.

Text: Daniel Košťál, zdroj a foto: Fairtrade International, Fairtrade Česko a Slovensko