5 rituálov pre pokojné ráno

256
Ráno

Nesie sa každé vaše ráno v hektickom duchu? Vychystať deti do školy, pripraviť raňajky či skontrolovať schránku plnú e-mailov…

Samé úlohy, ktoré prinášajú viac stresu ako potešenia. Niet divu, že na ráno potom pozeráte ako na úhlavného nepriateľa. Naučte sa ráno nájsť si čas pre seba a vykročte do nového dňa s optimizmom.

Vstaňte skôr

Kto skoro vstáva, ten viac času máva. Na šálku kávy, rýchlu sprchu či vyriešenie neodkladných pracovných záležitostí. Vstaňte aspoň o hodinu skôr ako zvyčajne a uvidíte, koľko voľného času vám ostane. Než už budete robiť čokoľvek, nebudete sa musieť naháňať. Pokojné ráno tak máte zaručené. Ak si ešte deň vopred nachystáte outfit do práce, ráno ušetríte aj pár vzácnych minút, ktoré by ste inak strávili bezradným postávaním pred šatníkom.

Ráno

V zdravom tele zdravý duch

Nič vás nedobije energiou viac ako ranné cvičenie. Po práci sa ku cvičeniu donútite už len veľmi ťažko a radšej skĺznete pod deku so šálkou čaju? Tak si cvičenie odbite ráno a večer už len zaslúžene oddychujte. Joga či ranný beh sú skvelou voľbou. Vyskúšať však môžete aj rôzne intervalové cvičenia, ktoré pod vedením skúseného inštruktora môžete pomocou videí vykonávať aj z pohodlia svojej obývačky.

Meditácia odbúrava stres, odplavuje negatívne emócie a zároveň posilňuje imunitný systém.

Stop digitálnemu svetu

Aj vy skôr než ráno vyskočíte z postele najprv skontrolujete sociálne siete a e-maily? Robíte veľkú chybu a oberáte sa tak o množstvo času, ktoré ste mohli stráviť omnoho zmysluplnejšie. Čas na internete plynie rýchlo a mnohokrát sa pre nás stáva doslova závislosťou. Negatívne správy, ktoré si ráno prečítame, nás pravdepodobne tiež príjemne nenaladia do nového dňa. Dajte si na ráno záväzok, že na e-maily odpoviete až po tom, čo sa prezlečiete z pyžama. Sociálne siete skontrolujte ráno raz a vráťte sa k nim až po práci.

Ráno

Chutné raňajky

Raňajky sú základ dňa, to vravievali aj naše staré mamy. A mali pravdu! Nielenže sú zdrojom energie, ale vplývajú aj na našu psychickú pohodu. Na ťažké a mastné jedlá však rýchlo zabudnite. Voľte pestrú vyváženú stravu, ktorá zaženie pocit hladu a žalúdok nezaťaží. Povýšte raňajky na chutný rituál, pri ktorom sa stretnete so všetkými členmi rodiny. Krajší štart do dňa si už ani nevieme predstaviť.

Ráno

Meditujte

Rok 2020 je časom sebapoznania a meditácie. Spomaľte, vychutnajte si ranné ticho a ponorte sa do svojho vnútra. Meditácia odbúrava stres, odplavuje negatívne emócie a zároveň posilňuje imunitný systém. Meditovať nemusíte hodiny, pokojne stačí aj 10 minút. Už po chvíli však pocítite príval šťastia. Ak neviete ako začať, stiahnite si do mobilu aplikáciu, ktorá disponuje meditačnou hudbou. Sadnite si na mäkkú podložku alebo vankúš, zapnite hudbu a zatvorte oči. Zamerajte sa na svoje pocity či myšlienky a poznávajte hlbiny svojej duše.

Ráno

Text: Michaela Miňová, foto: unsplash.com