Doping pre mozog

263
Mozog

Čím nakŕmiť svoj mozog, aby perfektne fungoval? Doprajme si potraviny zvyšujúce koncentráciu a pamäť. Pre dlhodobú spokojnosť nášho mozgu však iba brainfood nestačí…

Počas dvadsaťštyrihodinového dňa sme vystavení obrovskému množstvu stimulov, stále niečo počúvame, čítame alebo vnímame. V dnešnej dobe sa na náš mozog kladú čoraz väčšie nároky aj v práci a často si naša hlava neoddýchne ani doma. Správne vyživený mozog pritom nemá vplyv len na pracovné či študijné výkony, ale ovplyvňuje aj naše psychické rozpoloženie a fyzický stav.

Brainfood

Pre tvorbu nových nervových spojení je dôležitý aj kontakt s blízkymi.

K superpotravinám podporujúcim činnosť mozgu patrí kurkumín. Ide o silný antioxidant, ktorý chráni organizmus pred voľnými radikálmi. Napomáha rastu mozgových buniek a dokáže posilniť kognitívne funkcie, ako sú pamäť, pozornosť, predstavivosť alebo priestorová orientácia. Aj preto by sa kurkuma, v ktorej sa kurkumín nachádza, mala stať bežnou súčasťou našich pokrmov. Na tanieri by však nemali chýbať ani ryby, a to najmä tuniak, losos, makrela, sardinky a pstruh. Obsahujú omega-3 mastné kyseliny blahodarne pôsobiace na mozog. Nezabúdajme ani na dostatočný prísun minerálnych látok! Napríklad dlhodobý nedostatok selénu, ktorý nájdeme v cereáliách, znižuje kognitívne schopnosti. Výborným zdrojom minerálnych látok sú tekvicové semiačka. Okrem železa a medi obsahujú aj zinok, ktorý sa hodí ako prevencia Alzheimerovej choroby, alebo tiež horčík podporujúci schopnosť učenia.

Mozog

Pozitívny vplyv na výkon pamäti majú aj vitamíny B₆, B₉ a B₁₂; vhodným zdrojom sú strukoviny, mäso, ovocie, zelenina. Kognitívne schopnosti zlepšuje vitamín E; obsahujú ho avokádo, orechy či pšeničné klíčky. Podobné účinky majú aj flavonoidy. Ide o široké spektrum antioxidantov, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách – zelený čaj, čučoriedky či kakao… Ak chceme, aby náš mozog fungoval bez veľkých výkyvov, dbajme, aby naša strava bola pestrá a vyvážená.

Mozog je pri fyzickej námahe viac prekrvovaný a okysličovaný, čo zvyšuje bystrosť i pozornosť

Len jedlo nestačí

Zdravie mozgu zaisťuje aj kvalitný a dostatočný spánok. Keď ho máme nedostatok, zhoršujú sa naše mentálne schopnosti – myslenie, vyjadrovanie, uvažovanie, rozhodovanie; znižuje sa pozornosť a celková výkonnosť. Odborníci prišli aj na to, že dvadsaťštyri hodín bez spánku zodpovedá hladine alkoholu v krvi vo výške jedného promile. Spánok nie je prázdny čas, práve naopak! Podľa vedcov je obdobím intenzívnej neurologickej aktivity, pri ktorej dochádza k obnove a konsolidácii pamäti, k mozgovej a neurochemickej očiste a ku kognitívnej údržbe. Koľko hodín denne by sme mali spať? Lekári hovoria, že po piatich či šiestich hodinách spánku nemôžeme očakávať, že v rovnakej kvalite zvládneme taký objem aktivít, ako keby sme spali sedem či osem hodín.Mozog

Pridajte aj tréning

Nezabúdajme ani na pravidelný pohyb. Mozog je pri fyzickej námahe viac prekrvovaný a okysličovaný, čo zvyšuje bystrosť i pozornosť, a taktiež vedie k obnove a vzniku nových nervových buniek. Kto zaťažuje svoje svaly, automaticky trénuje aj svoje šedé bunky. Vedci zistili, že pozitívny vplyv na náš mozog má predovšetkým aeróbne cvičenie, ktoré so strednou intenzitou vykonávame dlhší čas – napríklad plávanie, beh na dlhšiu trať alebo iný vytrvalostný šport. Odporúčajú aj chôdzu.

Ak chceme, aby nám mozog slúžil v dobrej kondícii až do vysokého veku, mali by sme si tiež pravidelne precvičovať pamäť a ustavične sa vzdelávať. Pre tvorbu nových nervových spojení je dôležitý aj kontakt s blízkymi a zoznamovanie sa s novými ľuďmi.

Text: Dagmar Murgašová, foto: Samphotostock