Objavte čaro francúzskeho Lyonu

189
Lyon

Francúzsko je krásna krajina a hoci teraz nemôžeme cestovať, naskytá sa nám príležitosť zaujímavé ciele si v nej naplánovať. Aj keď je najnavštevovanejším francúzskym mestom Paríž, odporúčam navštíviť i tie ostatné.

Veľmi pôsobivý je Lyon, tretie najväčšie francúzske mesto. Kroky našincov sem bežne nevedú, avšak má čo ponúknuť bežným aj náročnejším cestovateľom. Mesto, ktoré sa rozkladá pri sútoku riek Rhône a Saone, bolo oddávna bránou medzi severom a juhom krajiny.

Lyon

Kde začať spoznávať?

Najlepšie nad mestom, pri bazilike Notre – Dame na vrchole Fourviere, kam sa dostanete aj pozemnou lanovkou. Z terasy pred bazilikou sa vám naskytne dych berúci výhľad na mesto, jeho rozľahlosť, starú aj modernú časť. Neďaleko baziliky nájdete stopy veľmi dávnej minulosti mesta –ruiny dvoch starých rímskych amfiteátrov. Hoci ide o vzácne pamiatky – najstaršie dochované antické divadlá vo Francúzsku, v súčasnosti sú dejiskom mnohých podujatí, najmä koncertov a umeleckých predstavení.

Lyon je neodmysliteľne spojený aj so skvelou francúzskou gastronómiou.

Nezabudnuteľné je predovšetkým túlanie sa po starobylej štvrti Viex Lyon, dolu pod bazilikou. Nájdete tu ohromné množstvo výborne zachovalých historických domov a palácov, hodnotnú katedrálu sv. Jána z 12. storočia (ukrýva vzácny orloj), v malých uličkách množstvo obchodíkov s nevšednou atmosférou, umelecké galérie a ateliéry. Typické pre túto časť mesta sú historické domy obchodníkov s hodvábom (mesto bolo v minulosti známe spracovávaním hodvábu). V jednom takomto dvore môžete nájsť dokonca zaujímavú schodiskovú vežu Tour Rose. Za pozornosť stojí aj vybudovaný systém prechodných pasáží (tzv. traboules), cez ktoré sa hodváb prenášal a zároveň chránil pred nepriaznivým počasím. Množstvo krásnych renesančných palácov nájdete na ulici Rue St-Jean a Rue du Boeuf. Na jednej z týchto ulíc dokonca objavíte veľmi zaujímavé múzeum miniatúr, ktoré nadchýna rovnako deti ako aj dospelých. A to už vo výklade! V meste môžete navštíviť aj zaujímavé múzeum kinematografie.

Lyon

Námestie, ktoré ohromí

Ruch moderného Lyonu pocítite najmä po tom, ako prejdete niektorý z mostov a dostanete sa do mestskej časti Presquile. Nemiňte obrovské námestie Place Bellecour, tretie najväčšie vo Francúzsku. Naskytne sa vám odtiaľto pekný pohľad na baziliku Notre – Dame na vrchole Fourviere, uprostred námestia sa vypína jazdecká socha Kráľa slnka. Odtiaľto sa môžete vydať po ulici lemovanej obchodnými domami a módnymi butikmi na ďalšie veľké a obľúbené lyonské námestie Place de Tarraux, kde uvidíte krásnu historickú fontánu, monumentálnu radnicu a múzeum krásneho umenia (Musée des Beaux Arts). Po parížskom Louvre tu nájdete najrozsiahlejšiu zbierku umenia vo Francúzsku.Lyon

Moderné lákadlá

Lyon – to je aj moderná architektúra. Okrem nepochybne zaujímavého letiska, štvrti Le Part – Dieu stojí za povšimnutie napríklad futuristická budova národnej opery (Opera de Lyon), ktorej otvorenie v roku 1993 sprevádzala silná vlna kritiky.

Lyon

Lyon je neodmysliteľne spojený aj so skvelou francúzskou gastronómiou. Údajne je dokonca srdcom najlepšej francúzskej gastronómie. Pri potulkách mestom nájdete množstvo bistier, ktoré tu nazývajú bouchons, špičkových reštaurácií, ale aj útulných kaviarničiek, ktorými je mesto posiate. Stačí sa zastaviť a vstrebávať dojmy z túlania a objavovania. Za vyskúšanie stojí aj typický lyonský dezert coussin de Lyon a veľa iného. Množstvo výborných gastronomických zariadení sa koncentruje najmä v štvrtiach Saint-Jean alebo Saint-Georges. Zážitkom je aj návšteva miestnych potravinových trhov alebo len zastavenie sa v typickej pekárni či predajni syrov.

Lyon

Text: Daniel Košťál, foto: Pixabay