Pôžitok aj pastva pre oči

134
Balkón
Pri sadení ladíme farby a dbáme na budúcu výšku kvetín – veľké dáme dozadu, malé do popredia.

Farebnými voňavými kompozíciami dáme svojmu balkónu osobitý štýl a vytvoríme si z neho kvetinovú oázu, v ktorej sa ráno nabijeme energiou a po namáhavom dni si dokonale oddýchneme.

Na balkón sa zvyčajne zmestí iba niekoľko rastlín. Pri výbere je najskôr dôležité zvážiť, na akú svetovú stranu ich umiestnime:

Balkón
Balkónovú romantiku vytvárajú aj rôzne detaily.
  • Východ vyhovuje takmer všetkým rastlinám. Na balkónoch na tejto strane je totiž dostatok svetla a kvetom nehrozí slnečný úpal.
  • Balkóny orientované na juh sú slnečné a v lete na nich môže byť horúco. Zvoľme rastliny, ktoré dobre znášajú sucho – chryzantéma, petúnie, muškáty, oleander.
  • Západnú stranu obľubujú rastliny odolné proti dažďu, ako sú napríklad železník či niektoré letničky.
  • Vlhšie a chladnejšie je na balkónoch obrátených na sever. Na takomto mieste sa bude dariť rastlinám, ktoré nie sú náročné na teplo a svetlo – sirôtky, begónie i fuksie.

Nákazlivá veselosť

Žltá a oranžová priťahujú zrak na veľkú vzdialenosť, zavedú pohľady aj do odľahlých kútov a osviežia ich. Zároveň priestor zútulňujú. Žlté kvety v kombinácii so svetlozelenou pôsobia teplo a pôvabne. Sýta oranžová zasa lepšie ladí s kontrastnými farbami, ako sú fialová a zelená.

Tip: Žlté alebo oranžové slamihy nepretržite kvitnú celé leto a nie sú veľmi náročné na starostlivosť.

Vášnivo, ale uvážlivo

Balkón
Pestré debaty medzi lupeňmi…

Červená povzbudzuje, dáva impulzy. Aj na diaľku sa účinkom červených kvetov neútulný balkón zmení na príjemný uzavretý priestor. Priveľa červenej však môže vzbudzovať agresivitu, preto ju používajme uvážlivo.

Tip: Súlad dosiahneme kombináciou odtieňov modrých a červených kvetov, napríklad pelargónií či petúnií.

Pokojná elegancia

V horúčavách biela farba osviežuje a vyčarúva pokojnú atmosféru. Dokáže opticky zväčšiť malý balkón, takže pôsobí rozľahlejšie.

Tip: Podmaňujúcou kombináciou v letných večeroch je biela s bielou alebo so žltou. Môžeme použiť Osteospermum, lobelku a chryzantémy.

Ohňostroj efektov

Ružová je farbou mnohých odtieňov. Vykúzli najrozmanitejšie dojmy – očarujúcu romantiku, krikľavú mladistvosť i nevtieravý šarm. Jemnejšie, pastelové odtiene sú pôsobivejšie zblízka, preto sú vhodnejšie pre tesnejšie priestory, ktoré tónmi ružovej farby nadobudnú veľkorysejší vzhľad.

Tip: Obzvlášť romanticky pôsobí ružová so svetlomodrou, napríklad Bellis perennis a Myosotis sylvatica.

Na vlnách relaxu

Balkón
Šetrí priestor – skladacia kolekcia ASKHOLMEN od IKEA. Dizajn: Jon Karlsson.

Najvlastnejšou farbou prírody je zelená. Upokojuje a uvoľňuje. Ak je jej však priveľa, priestor pôsobí jednotvárne a nudne.

Tip: Pomocou bambusu a tráv si na balkóne môžeme vytvoriť zelenú stenu; vhodný je bambus Simba a Panicum virgatum.

Pokoj a uvoľnenie

Modrá farba vytvára príjemnú chladivú atmosféru. Ak modrú umiestnime do pozadia iných farieb, vykúzlime dojem hlbšieho priestoru aj pri jednoduchších kompozíciách. Preto sú modré kvety vhodné na optické zväčšenie malého alebo úzkeho balkóna.

Tip: Modro-ružová kombinácia kvetov Campanula pyramidalis, Violy a Bacopy je mimoriadne vhodná pre malé balkóny.

Balkón
Z ponuky rakúskeho WOHNBALKON, experta na balkónový nábytok, si vyberie každý…

Text: Dagmar Murgašová, foto: Funnyhowflowersdothat.co.uk, IKEA, WOHNBALKON, archív