Minimom k maximu

66
Minimalizmus

Minimalizmus stojí čoraz viac v opozícii konzumnému spôsobu života – a stále viac ľudí ho populárnou formou šíri, hoci je v podstate oživením princípov už dávno poznaných.

Obvykle má všetko v živote svoje vrcholy a pády. Podobne je to aj v prípade, keď životným štýlom ohrozujeme svoje zdravie i planétu. A v takýchto chvíľach je v našej náture – našťastie ­– hľadať možnosti záchrany.

MinimalizmusAko pomáha minimalizmus?

Ako zdôrazňuje známa dvojica sympatických presadzovateľov minimalizmu – Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus, zo správneho uhla pohľadu je to vlastne cesta k slobode, a teda k spokojnosti a šťastiu. Je to spôsob, ako minimalizovaním nepotrebného dosiahnuť maximum. Trochu ošúchaná myšlienka: menej znamená viac. Alfa a omega nielen minimalizmu. Netreba sa zľaknúť termínov ako redukcia, minimalizovanie, striedmosť či funkčnosť. Koniec koncov, je to veľká zábava a rýchlo prídete na to, že takýto spôsob rozmýšľania je jednoducho zdravý pre telo i myseľ.

Prvý krok: určenie priorít

Možnože si minimalizmus predstavujete ako zbavovanie sa vecí a v mysli sa vám vybaví obraz priestoru s minimom nábytku a jednoduchým dizajnom. Samozrejme, môže to byť aj takto. Tých verzií je však omnoho viac. Jeden aspekt je, čo minimalizmus znamená, druhý, čo je jeho výsledkom. V prvom rade je o stanovení si priorít, podľa ktorých chceme v živote fungovať. Určiť si priority však nie je vždy jednoduchá úloha. Pri tomto uvažovaní však zisťujeme, že hodnotu majú tie stránky života, ktoré smerujú k lepším vzťahom, ku kvalitnej životospráve a podobne. Akosi prirodzene začneme inklinovať k zdravej redukcii nadbytočného. Avšak pozor, neznamená to nutne, že minimalizmus smeruje k absencii materiálna. Nech túžite po čomkoľvek – a nie vždy záleží na tom, či ide o abstraktnú záležitosť alebo materiálnu – minimalizmus je cesta, ako vylúčiť zo života pre vás bezvýznamné veci a mať tak priestor na to, čo vás napĺňa. Je to skvelá cesta, ako dať prednosť kvalite nad kvantitou, šetriť seba a svoje okolie!

MinimalizmusAplikujte ho všade

Minimalizmus sa ako životný štýl perfektne uplatňuje vo všetkých oblastiach našich životov. Vždy však ide o komplexnú záležitosť a keď objavíte jej čaro, bude vás hnať dopredu.

Cítite potrebu obklopovať sa ľuďmi, s ktorými chcete tráviť svoj voľný čas, no nestíhate? Alebo naopak, sú vo vašom okolí energetickí upíri? Práve určenie si priorít a minimalizovanie nedôležitého v živote vám môže uľahčiť vytvárať si takýto priestor. Kvalitné a zdravé vzťahy sú základom, na ktorom sa o čosi ľahšie buduje všetko ostatné.

Túžite po nadčasovom šatníku, ktorý vás po krátkom čase neomrzí a vydrží vám? Tak do toho! Chce to len trochu úsilia a trpezlivosť. Aj tu platí rovnica: kvalita nad kvantitou. Nové veci si budete dôslednejšie vyberať a, navyše, takýto módny kúsok vás bude tešiť dlho a aj vám dlho vydrží. A keď ešte podporíte kvalitnú fair trade módu, radosť bude niekoľkonásobná.

Minimalizmus

Princípy minimalizmu možno aplikovať naozaj kdekoľvek – rovnako aj v stravovaní a kupovaní kvalitných surovín, kde majú svoje obrovské opodstatnenie, v dizajne, pri cestovaní či dokonca v prístupe, akým obdarovať blízkych. Je to vlastne jedno veľké prepojené klbko úžasných možností, kde vďaka minimalizovaniu nepotrebného umožníte vytvoriť priestor svojim radostiam.

Text: Miriama Vojteková, foto: Pexels