Technologické zaujímavosti

112
Novinky

Hoci má celá súčasná populácia starosti s riešením celosvetovej pandémie, vývoj v oblasti elektroniky je evidentný.

Vybrali sme zopár noviniek a zaujímavostí, z ktorých zákazníci už profitujú, alebo budú profitovať v budúcnosti.

Motorola Edge+

Horúcou novinkou, ktorá obohatí trh mobilov, je model Motorola Edge+. Ide o vlajkovú loď osadenú špičkovým procesorom Qualcomm Snapdragon 865, displej má uhlopriečku 6,7 palca s pomerom 21:9. Z ďalších vlastností možno spomenúť funkciu Edge Touch, ponúkajúcu nové možnosti interakcie so zariadením. Smartfón podporuje aj 5G siete, medzi ďalšie výhody sa radia 12 GB DDR5 RAM pamäť či najvýkonnejšie a najhlasnejšie stereofónne reproduktory. Kvalita prichádza taktiež v rámci snímacej techniky – hlavný fotoaparát má rozlíšenie 108 MP, technológiu Quad Pixel a snímač so štvornásobnou citlivosťou na svetlo. Okrem toho sú k dispozícii 8 MP teleobjektív s optickým priblížením a 16 MP ultraširokouhlý objektív. Video bude mať formát 4K, dá sa využívať aj 6K video, chýbať nebude dvojitá optická stabilizácia obrazu. Batéria má kapacitu 5000 mAh.

Motorola Edge+
Motorola Edge+

Maximalista v rozlíšení

Spoločnosť Samsung sa intenzívne zaoberá vývojom fotosenzorov, v minulom roku priniesla senzor 108 MP. Teraz prišla správa, že cieľom je priniesť až 600 MP fotosenzor, čo znamená, že pôjde o snímač s vyšším rozlíšením, ako má ľudské oko (v ekvivalentom prepočte asi 576 MP). Do príchodu konečného produktu uplynie ešte nejaký čas, no treba pripomenúť, že bude k nemu potrebné poskytnúť dostatočne výkonný procesor a pamäť. Ak sa budeme držať prítomnosti, tak tohto roku je v pláne príchod 150 MP fotosenzora.

Samsung 108 MP ISOCELL
Samsung 108 MP ISOCELL

Špičková bezzrkadlovka 

Novinka Canon EOS R5 vyhovie požiadavkám aj v najnáročnejšom produkčnom prostredí. Ide o plnoformátový prístroj s revolučným systémom EOS R. Prístroj bude spĺňať náročné filmové požiadavky, poskytne interný záznam 8K RAW pri 29,97 snímkach/s. Okrem toho poskytne funkcie, ktoré majú oveľa drahšie špičkové kamery, a záznam videa, ktorým nedisponuje žiadny iný bezzrkadlový fotoaparát. EOS R5 ponúka okrem špičkových fotografických parametrov aj mimoriadne kvalitný záznam v rozlíšení 8K. Okrem iného disponuje automatickým zaostrovaním Dual Pixel AF vo všetkých režimoch záznamu videa, 5-osovou optickou stabilizáciou obrazu, dvoma slotmi na pamäťové karty, rýchlosťou 12 snímok/s pri použití mechanickej uzávierky a 20 snímok/s s elektronickou uzávierkou či podporou automatického prenosu obrazových súborov z fotoaparátu do cloudovej platformy image.canon.

Canon EOS R5
Canon EOS R5

Organická batéria

Najdôležitejšou súčasťou elektromobilu je akumulátorová batéria. Výskumníci zo švédskej Uppsala University prichádzajú s novou technológiou, pri ktorej namiesto kovových častí použili materiály voľne dostupné v prírode. Aktívnou časťou sú chinóny, čo sú organické zlúčeniny uhlíka vznikajúce aj pri fotosyntéze. Počas nabíjania a vybíjania pohlcujú alebo vylučujú vodíkové ióny – protóny. Vo funkcii elektrolytu je použitý kyslý vodný roztok, ten transportuje ióny. Z uvedeného vyplýva, že tento typ batérie je ekologický a vylúčené sú výbuch aj požiar. Výbornou vlastnosťou je, že batéria sa nabije počas pár sekúnd a kapacitu si drží aj po 500-násobnom nabití, ako aj pri nízkych teplotách. Uvidíme, ako bude tento tím pokračovať v ďalšom vývoji.

Text: Peter Stano, foto: Motorola, Samsung, Canon