Keď jedináčik ľúbi najmladšiu

94
Súrodenci

Môže poradie, v akom sme sa narodili, ovplyvniť výber partnera a našu budúcnosť? Novodobé štúdie odhaľujú zaujímavé súvislosti…

V dávnych časoch bolo všetko jasné: prvorodení mali výsadné postavenie, dedili bohatstvo rodičov a moc. Dnes je to už minulosť. V zdravo fungujúcej rodine sa rodičia s rovnakou láskou usilujú všetkým svojim potomkom poskytnúť potrebné zázemie na dobrý štart do samostatného života. Našu budúcnosť však ovplyvňuje aj poradie, v akom sme prišli na svet. Pretože tým, ako nás okolnosti nútia prijať určitú rolu v rodine, sa vyvinú naše typické povahové rysy.

SúrodenciJe výhoda byť prostredným?

Keď sme sa narodili ako prví, určitý čas sme stredobodom pozornosti rodičov a najbližšieho okolia. Často nás chvália, vyzdvihujú a rýchlo si zvykáme na úspech. No len čo príde na svet náš prvý súrodenec, zosadí nás z trónu, lebo záujem dospelých sa sústredí aj na starostlivosť o mladšieho. Už na nás nemajú toľko času, musíme sa stať rozumnejšími, zodpovednejšími, pomáhať v domácnosti… Psychológovia zistili, že najstarší súrodenci bývajú najmúdrejší a často aj najschopnejší. Stávajú sa dobrými vodcami a majú väčší pocit zodpovednosti ako ich mladší súrodenci. Prostrední bratia či sestry sú zasa lepšími vyjednávačmi a dokážu robiť skvelé kompromisy. Najmladší súrodenci vynikajú kreativitou; sú šarmantnejší, zábavnejší a podľa britských sociológov si dokážu život viac užívať.

Úskalia výnimočnosti

Jedináčikovia bývajú opradení mýtmi – vraj sú nesamostatní, rozmaznaní, egoistickí… Novodobé štúdie však odhalili, že sú rovnako vnímaví a ochotní pomôcť ako ich vrstovníci, ktorí vyrastajú spolu so súrodencami. Úskalie vo výchove predstavujú rodičia, ktorí svoju jedinú ratolesť zahlcujú slepou láskou, prenášajú na ňu svoje ambície či ju prehnane ochraňujú… V zdravom prostredí však skutočnosť, že rodičia majú na svoje jediné dieťa viac času, prináša pozitíva: jedináčikovia často bývajú dôslednejší, zodpovednejší a vytrvalejší než ich rovesníci.

Súrodenci

Ja & Ty

Podľa amerického psychológa Kevina Lemana sú jedináčikovia ako „prvorodení v ich najčistejšej podobe“, preto sú u nich vyvinuté rovnaké povahové črty, ale výraznejšie. Renomovaný psychológ upozorňuje, že pri výbere partnera by sme si mali všímať aj jeho poradie narodenia, ktoré nám môže naznačiť perspektívu nášho vzťahu. Čo prezrádza o jednotlivých kombináciách?

  • SúrodenciKeď sa stretnú dvaja prvorodení, hneď je oheň na streche. Každý sa snaží presadiť svoje predstavy a záujmy. Obaja chcú byť najlepší, takže to medzi nimi od začiatku iskrí. Ich vzťah má perspektívu za predpokladu, že obe strany prejavia ochotu zmeniť svoje priority v prospech jeho utužovania.
  • Keď sa stretne najmladší s najmladším, ich život je plný zmätkov. Ani jeden sa nechce dať spútať. Každý nadšene súhlasí aj s nezmyselným nápadom svojej polovičky, čo môže mať nedozerné následky. Pomoc rodičov nie je nekonečná, a tak je možné, že facka od života ich prinúti vážne porozmýšľať o budúcnosti.
  • Keď sa stretne prvorodený (á) a najmladšia (í), vytvoria ideálny pár. Protiklady sa priťahujú a z dlhodobého hľadiska výrazne obohacujú partnerský vzťah. Táto kombinácia býva najvydarenejšia, ak partner vyrastal v spoločnosti starších sestier a jeho polovička medzi mladšími bratmi.
  • Keď sa stretnú dvaja prostrední, vzniká totálny kompromis. Partneri robia rôzne ústupky aj za cenu popretia vlastných zásad. Hrozí však, že umelo potláčané emócie po čase explodujú a vzťah sa ocitne pred rozpadom. Kevin Leman radí, aby sa partneri od začiatku naučili jasne povedať, čo sa im páči a čo nie.

Text: Dagmar Murgašová, foto: Samphotostock, pixabay.com