Ako nakopnúť svoje sebavedomie

80
Sebavedomie

Internet je dnes plný perfektných fotografií, usmiatych tvárí a dokonalých postáv.

Niet divu, že sa začíname porovnávať s druhými, pochybujeme o sebe a naše sebavedomie ide dolu vodou. Zdravému sebavedomiu sa však môžeme ľahko naučiť a osvojiť si ho pomocou jednoduchých trikov.

SebavedomieSebaláska je dôležitá

Možno to znie ako klišé, ale ak sa nemilujete vy, nemôžete očakávať, že vás bude milovať vaše okolie. Len človek, ktorý si uvedomuje svoje hodnoty a talenty, bude pôsobiť sebavedomým dojmom aj na ľudí, s ktorými sa stretáva. Ľahšie prijme konštruktívnu kritiku, ale aj komplimenty od okolia. Obzrite sa spätne do minulosti a uvedomte si, koľko ste toho už dosiahli. Vypíšte si na papier svoje dobré, ale aj zlé vlastnosti. Taktiež úspechy či neúspechy, vďaka ktorým ste dnes tam, kde ste. Buďte na seba hrdý a zbytočne sa nepodceňujte. Podceňovanie sa má totiž tendenciu podkopávať vaše sebavedomie.

Na výzore záleží

Za nízkym sebavedomím mnohokrát stojí náš zovňajšok. Niekedy však stačí skutočne malá zmena, ktorá môže do života priniesť veľký výsledok. Zájdite ku kaderníčke a zvoľte účes, ktorý vám lichotí. Alebo vymeňte nudné oblečenie za trendy módny kúsok. Obmeňte šatník a vneste doň závan hravosti. Šaty robia človeka a na ich výbere by ste si mali skutočne dať záležať. Ženy by nemali zabudnúť ani na make-up, ktorý podčiarkne ich prirodzenú krásu.

Prekonajte strach a úlohy, ktoré pred vami stoja, zvládnete s ľahkosťou.

Stanovte si ciele

Každý človek má vo svojom živote nejaký cieľ. Niekto si túži vybudovať skvelú kariéru, iný precestovať svet. Stanoviť si cieľ však nestačí. Musíte na ňom deň čo deň usilovne pracovať. Práve pri dosahovaní cieľov objavíte vo svojom vnútri odhodlanie, pevnú vôľu či schopnosť rozhodnúť sa. Tie vo veľkej miere vplývajú aj na naše sebavedomie. Pustite sa preto smelo do plnenia svojich cieľov!

Sebavedomie

Reč tela o vás veľa napovie

Neverbálna komunikácia je v našom živote omnoho dôležitejšia, ako si myslíme. Niekedy totiž o nás napovie viac, ako slová. Sebavedomý človek neuhýba pohľadom, má vzpriamený postoj a pevný stisk ruky. Jeho gestá nie sú trhavé, práve naopak. Pôsobí uvoľnene, jeho tvár je usmiata a ruky sa voľne pohybujú. Skúste sa teda pri upevňovaní svojho sebavedomia zamerať aj na reč tela. Pri komunikácii s druhými si všímajte svoje postoje a gestá. Len tak zistíte, kde máte rezervy a čo ešte môžete pri prezentácii samého seba zlepšiť.

SebavedomieStop strachu

Strach je najväčším nepriateľom nášho sebavedomia. Práve on nám podvedome hovorí, že toto nezvládneme, na to nemáme. Skúste z hlavy vypustiť negatívne myšlienky a nalaďte sa na pozitívnu vlnu. Pomôcť vám môžu napríklad pozitívne afirmácie, ktoré bežne nájdete dostupné na internete. Alebo si len pustite obľúbenú pesničku, ktorá vám dodá potrebnú dávku sebavedomia. Nenechajte sa ovplyvniť ani hlúpymi poznámkami kolegov či známych. Prekonajte strach a úlohy, ktoré pred vami stoja, zvládnete s ľahkosťou.

Neporovnávajte sa

Nič nevie človeku tak pokaziť deň, ako porovnávanie sa s ostatnými. Stále bude vo vašej blízkosti človek, ktorý má väčší dom, krajšie auto či lepšiu pozíciu v práci. Zamerajte sa na svoje úspechy, ciele a neriešte ľudí okolo seba.

 Text: Michaela Miňová, foto: unsplash.com