Trávnik na jednotku

99
Trávnik

Sýtozelený, hustý a sviežo pôsobiaci trávnik je pýchou každej záhrady. V lete môže byť miestom relaxu, zábavy aj príjemných rodinných zážitkov.

V horúcom lete vám ráno alebo podvečer trávnik zabezpečí jedinečný pocit osvieženia a pohody. Kvalitne zrealizovaná a dôkladne udržiavaná trávnatá plocha navyše pôsobí harmonickým a mimoriadne upokojujúcim dojmom, blahodarne vplýva aj na unavené oči po celodennej práci s počítačom.

Trávnik

Trávnik zároveň reprezentuje, zvýrazňuje vybraný záhradný štýl a pozdvihuje celkovú atraktivitu záhradného priestoru. V menšej záhrade podporí klamlivý dojem rozľahlosti, môže spájať aj oddeľovať, stane sa perfektným spoločníkom a kulisou pre kvetinové výsadby alebo záhon s ružami. Niet pri dome lepšieho miesta na detské hry alebo letné leňošenie, opaľovanie, rozloženie ležadiel či záhradného nábytku. Trávnik je aj najdokonalejším rámom pre zapustený záhradný bazén.

Ak je precízne trávnatá plocha udržiavaná, pomôže vyniknúť umeleckým dielam, atraktívnym solitérnym drevinám, niektorým záhradným stavbám a aj samotnému domu.

Tradičné aj odvážne tvary

TrávnikNajčastejšie pri domoch vídať trávniky presných geometrických tvarov – obdĺžnik, štvorec alebo vzácnejšie kruh. Vďaka nim získava záhradný priestor formálnejší charakter (takéto riešenia sú vhodné pre moderné záhrady). Časom však takýto trávnik pôsobí nudne, monotónne, hoci na údržbu je jednoduchší. Drobné nedostatky nikdy nepôsobia v takýchto trávnikoch dobre.

Zvlnené okraje môžete naopak využiť pri trávnikoch založených v prírodných záhradách, vo vidieckom prostredí alebo pri starších domoch. Takéto trávnaté plochy pôsobia príjemným harmonickým a prirodzenejším dojmom, zároveň nenásilným spôsobom prepájajú jednotlivé časti záhrady. Pozemky s takýmito trávnikmi sú lákavejšie a nabádajú objavovať miesta, ktoré sú ukryté za zvlnenými okrajmi trávnikov.

Na celkové vnímanie zatrávnenej plochy vplýva aj to, aké má okraje. Najlepšie je, ak sú vždy dôkladne zastrihnuté a upravené. Veľakrát sa však na to zabúda. Dôležité je tiež oddeliť trávnik od záhonov alebo štrkových plôch a presne vymedziť plochu, akú má vo vašej záhrade vyhradenú. Použiť možno kamenné obrubníky alebo kovové lemy z pásoviny. Plastové až také ideálne nie sú, veľakrát skôr špatia.

Trávnik

Možnosti a založenie

Najrýchlejšou cestou, ako si založiť krásny trávnik, je položenie hotových trávnych kobercov. Je to síce drahší spôsob, ale výsledný efekt stojí za to. Takýto trávnik je kvalitne predpestovaný, zbavený burín a obsahuje hnojivá s postupným uvoľňovaním živín, čo sa prejaví v rýchlom raste po položení. So založením vám pomôže špecializovaná odborná firma, a tak budete mať záruku perfektného výsledku. Trendom posledných rokov sú kvetinové lúky, čo je prirodzenejšia podoba trávnikov. Zakladajú sa koncom leta výsevom vhodnej zmesi. Možností, akú podobu by takýto trávnik mohol mať, je veľmi veľa. V predaji sú už totiž rozmanité lúčne zmesi. Hoci kvetinové trávniky pôsobia romanticky, nehodia sa napríklad do záhrad, ktoré využívajú alergici. Sú však skvelou voľbou pre záhrady pri chalupách a milujú ich aj domáce zvieratá.

Trávnik

Nie všade sa, samozrejme, trávnikom darí. Vhodné sú slnečné miesta s kvalitnou a priepustnou pôdou. Reprezentatívna podoba trávnika je tiež vždy výsledkom kvalitnej starostlivosti. Tá zahŕňa najmä pravidelné zavlažovanie, prihnojovanie, kosenie a prevzdušňovanie. Nič nie je len tak, námaha však v tomto prípade prináša oku lahodiaci výsledok. Starostlivosť o trávnik možno poňať aj ako relax alebo minimálne kosenie prenechať trendovej robotickej kosačke.

Text: Daniel Košťál, foto: Pixabay, Gardena