Čarovný sever Poľska

224
Gdaňsk
Gdaňsk

K najväčším turistickým lákadlám v Poľsku patrí Krakov, navštevovanejšia je v posledných rokoch i Varšava. Pôsobivý je však aj sever tejto krajiny. Ponúka mnohé zaujímavé mestá aj 770 km piesočnatého pobrežia Baltského mora.

V období, kedy nebude možné cestovať na dovolenky do Stredomoria, môžu byť zaujímavé, okrem domácich destinácií, aj výlety k našim susedom. Napríklad na miesta, ktoré by sme si za dovolenkový cieľ bežne nevybrali. Môže ísť o lokality, ktoré sú menej vyhľadávané, ale pritom toho ponúkajú veľmi veľa. Zaujímavý je napríklad sever Poľska, ktorý sa v mnohom od zvyšku krajiny odlišuje. Nájdete tu krásnu prírodu, rozľahlé morské pobrežie, husté lesy, jazerá aj nádherné mestá.

Baltské more
Baltské more

Perla severu

Jedným z najkrajších a najstarších miest Poľska a aj severnej Európy je Gdaňsk. Rozprestiera sa neďaleko ústia Visly do Baltského mora. Hoci bolo toto mesto počas 2. svetovej vojny zničené, opäť vstalo z popola a dnes oslňuje svojou nádhernou architektúrou, podmanivou atmosférou a severským šarmom. Kedysi tu prekvital obchod, pôsobili tu obchodníci, umelci, spracovával sa jantár. V Starom meste nájdete mnoho krásnych kostolov, napríklad najväčší stredoveký tehlový kostol v Európe – Kostol Panny Márie. Ukrýva okrem množstva vzácnych umeleckých diel aj zaujímavý, 14 metrov vysoký orloj. Ukazuje celú hodinu, dni aj fázy mesiaca. Príťažlivé je aj námestie Dlugi Targ s radnicou, neprehliadnuteľným renesančným Artušovým dvorom a Neptúnovou fontánou.

Gdaňsk
Gdaňsk

Romantikov nadchne Mariánska ulica, ktorú tvoria úzke domy v tradičnom štýle Gdaňska. Je plná umeleckých galérií, kaviarničiek, obchodíkov a pouličných umelcov. Kedysi bola obľúbeným útočiskom umelcov a spisovateľov, sídlili tú slávni zlatníci a šperkári. Podľa mnohých je to najkrajšia ulica v meste. K veľkým lákadlám tohto severopoľského mesta patrí aj nábrežie rieky Motlawa, ktorému dominuje stredoveký prístavný žeriav. Je to jedna z najkrajších stavieb, symbol Gdaňska, ojedinelá technická pamiatka zo 14. storočia. Samotný drevený žeriav je ukotvený medzi dvoma tehlovými vežami. Hoci takisto vyhorel, opäť sa dočkal znovuzrodenia. Jeden z najkrajších pohľadov naň sa naskytá aj z paluby výletnej lode, ktorá ponúka zároveň zážitkovú plavbu po Gdaňskom prístave. Gdaňsk – to sú aj mnohé vynovené staré brány, nádherné veže alebo unikátne Námorné múzeum, ktoré si netreba nechať ujsť.

Sopoty
Sopoty

Vôňa Baltu a stredoveký hrad

Z mesta Gdaňsk je to len na skok k morskému pobrežiu. Najvyhľadávanejším tunajším prímorským letoviskom sú Sopoty. Už od 17. storočia si tu stavali honosné vily bohatí obchodníci Gdaňska. V medzivojnovom období sem prichádzali bohatí ľudia z celej Európy. Okrem užívania si chladných morských vĺn sa môžete prejsť po dlhom drevenom móle, posedieť si na najdlhšej európskej lavičke, zastaviť sa v kasíne, alebo sa nechať unášať atmosférou pri posedení v niektorej z mnohých kaviarničiek či cukrární.

Malbork
Malbork

Neprehliadnuteľnou budovou v tomto letovisku je aj štýlový Grand Hotel z roku 1924. Sever Poľska osloví aj milovníkov hradov. Vypína sa tu nádherný stredoveký tehlový hrad Malbork, ktorý začal stavať v 13. storočí rád nemeckých rytierov. Počas 2. svetovej vojny bol poškodený. Po rekonštrukcii bol v roku 1997 zapísaný na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Na jeho návštevu si vyhraďte dostatok času, pretože je pomerne rozsiahly. Veľkým lákadlom pre fotografov môžu byť na severe Poľska aj Wolinské lesy, ktorých súčasťou je aj krásne pobrežie, ktoré nebýva plné ľudí. Podmanivou atmosférou dýchajú Drawské jazerá s krištáľovo čistou vodou, historikov nadchne aj mesto Frombork s nádhernou gotickou katedrálou.

Text: Daniel Košťál, foto: Pixabay