Mám to na háčiku!

119
Kuchyňa
Kuchyňa Beluga – vďaka kombinácii otvorených políc so skrinkami je miestnosť vzdušnejšia. (Foto: Rastelli)

Či stojíte na prahu nového bytu alebo vstupujete do starého, ponúkame vám tipy na vytvorenie kuchyne, v ktorej si varenie budete vychutnávať.

V kuchyni je dôležitá najmä funkčnosť. Všetko by ste mali mať správne rozmiestnené a pohodlne prístupné, čo prispieva aj k vašej bezpečnosti. Preto sa pri zariaďovaní či rekonštrukcii oplatí rešpektovať overené pravidlá:

Kuchyňa
Praktický závesný systém Fintorp; dizajn: Carina Bengs (Foto: IKEA)
 • Pri usporiadaní pracovných zón sa riaďte zásadou – umyť, nakrájať a uvariť. V tomto poradí uložte drez, pracovnú plochu, sporák alebo varnú dosku. A umiestnite ich v rôznej výške. Pracovnú dosku do výšky 85 až 105 cm, závisí od vašej postavy. Nižšie položte varné centrum, aby ste mali prehľad aj o bublaní v zadných hrncoch. Drez by vám mal umožniť pohodlné umývanie. Vďaka optimálne prispôsobeným rôznym výškam šetríte svoju chrbticu.
 • Kuchyňa
  Na skrinke IVAR možno na ukladanie využiť aj vnútornú stranu dvierok. (Foto: IKEA)

  Dbajte, aby ste na oboch stranách sporáka mali dostatok miesta na odkladanie surovín či jedál. Táto plocha by mala mať aspoň 40 cm.

 • Na varenie si dobre posvieťte, najlepšie jednoliatym a intenzívnym LED svetlom.
 • Chladničku nikdy nedávajte vedľa sporáka. Ideálne je, ak môže byť aj s ďalšími spotrebičmi zabudovaná do linky.
 • Maximálna výška úložných priestorov by mala byť okolo 170 cm. Ak máte možnosť, uprednostnite horné skrinky s výklopným systémom.

Všetko na správnom mieste
Riad chceme mať poruke a o surovinách by sme radi mali dobrý prehľad. Kam ich teda umiestniť?

 • Aj staršiu kuchyňu zmodernizujete trendovými závesnými systémami. Pozostávajú z rôznych poličiek, háčikov, košíkov či stojanov. Drobnosti, ktoré často používate, môžete zavesiť do priestoru medzi pracovnou doskou a hornými skrinkami. Dobre poslúžia háčiky rôznej veľkosti umiestnené na konzole po celej dĺžke kuchynskej linky. Do špeciálnych stojanov prichytených na stene môžete vložiť taniere, pokrievky, hrnčeky, koreničky… Všetky potrebné veci budú na dosah a súčasne môžu byť peknou dekoráciou.
 • Potraviny uložte do uzatvárateľných dóz, a tie zasa do skriniek umožňujúcich dobrý prístup. Dobrým riešením sú výsuvné kontajnery, ich nosnosť sa zväčša pohybuje od 15 do 25 kg. Stačí jeden pohyb a o zásobách získate dokonalý prehľad.

  Kuchyňa
  Nová kolekcia porcelánového riadu NewMoon (Foto: Villeroy & Boch)
 • Nože potrebujú špeciálne zaobchádzanie. Ich kvalitu uchováte, keď ich vyvesíte do špeciálneho bloku, ktorý býva súčasťou závesných systémov.
 • Pri ukladaní príborov a iných drobností oceníte praktické zásuvky vybavené špeciálnymi priehradkami a mriežkami zabraňujúcimi posúvaniu vecí.
 • Dobrú službu urobia aj extra regály a úložné boxy, ktoré sa vsúvajú do linky. Sú priestranné a umožňujú zachovať poriadok.

Horúce trendy

Kuchyňa
Kuchyňa Bijou kombinuje priemyselný, rustikálny a moderný štýl. (Foto: Aran)
 • Letia kuchyne i riad v tmavých odtieňoch šedej, antracitovej a čiernej v matnom prevedení.
 • Novinkou na kuchynských ostrovčekoch sú komunikačné panely s mnohými funkciami, ako je napríklad nabíjacia stanica na notebook. Hitom sú tiež posuvné dosky, ktoré zakryjú napríklad drez a po vysunutí poslúžia ako jedálenský stôl.
 • Z materiálov dominujú luxusné drevo, eko-betón, prírodné kamene a materiály s extrémne odolným povrchom.

Text: Dagmar Murgašová