Čriepky z motorizmu

109
Novinky

Svet automobilizmu sa, napriek celosvetovo známym zdravotným udalostiam, nezastavil. Pozrime sa, čo zaujímavé sa odohráva.

V tomto segmente priemyslu prichádzajú správy o novinkách, rôznych aukciách, vývoji nových systémov. Vybrali sme zopár čerstvých informácií a obohatili ich, ako sa hovorí, o čerešničky na torte.

Prídel noviniek

Prémiový výrobca BMW uvádza nový rad 5. Od roku 1972 sa na trhu objavilo viac ako 600-tisíc vozidiel tohto typu, aktuálna generácia automobilov BMW radu 5 Sedan a BMW radu 5 Touring sa začne predávať od júla 2020. Oba modely poskytnú špičkové motory (aj mild-hybridnú a plug-in-hybridnú techniku), najmodernejšie technológie a taktiež verziu M Sport Edition. Medzi novinkami sa objavujú aj BMW radu 4 Coupé či nové BMW radu 6 Gran Turismo.

BMW
BMW radu 5 Sedan a Touring

Replika Aston Martin

Aston Martin DB5 Goldfinger (4-litrový radový šesťvalec – 213 kW/290 k) je filmové vozidlo Jamesa Bonda z roku 1964. Značka Aston Martin ponúkne bohatým zberateľom (cena bez dane je 2,75 milióna libier) jeho repliky v počte 25 vyrobených kusov, avšak vozidlo nebude mať oprávnenie jazdiť po bežných cestách. Súčasťou budú aj makety zbraní z filmu. Stavba jedného kusa zaberie 4500 hodín a prví majitelia sa mu potešia v druhej polovici roka 2020.

Aston Martin DB5 Goldfinger
Aston Martin DB5 Goldfinger

Klenot z rely prostredia

Anglický aukčný dom Silverstone Auctions uskutočnil 23. mája svoju prvú živú online aukciu s vozidlom Peugeot 205 Turbo 16 (T16) E1 „skupina B“. Zo začiatku malo toto legendárne súťažné vozidlo priečne v strede uložený 2,5-litrový turbomotor (257 kW/350 k). Neskôr sa dostala na svet verzia s označením E2, agregát mal maximálny výkon až 404 kW (550 k) a 6-stupňovú prevodovku. A cena? Tá je 336 600 libier.

Peugeot 205 T16 E1
Peugeot 205 Turbo 16 (T16) E1 „skupina B“

Stavebnica superšportu

Obrazne by sa dalo povedať, že superšport Lamborghini mieri aj do obývačiek. Svetový výrobca stavebníc Lego a charizmatická talianska značka s býkom v logu uvádzajú na trh v sérii Technic zmenšeninu v mierke 1:8, pričom stavebnica Lamborghini Sián FKP 37 obsahuje 3696 dielikov. Z nich vznikne vozidlo s dĺžkou 60 cm, šírkou 25 cm, výškou 13 cm a viacerými funkčnými detailmi.

Lamborghini Sián
Lamborghini Sián FKP 37

Facelift triedy E kupé a kabriolet

Po marcovom facelifte sedanu a kombi prichádza na rad premena verzií triedy E kupé a kabriolet. Obe vozidlá dostali športovejší výzor, zmenila sa najmä predná časť. V portfóliu agregátov sú efektívnejšie elektrifikované benzínové i naftové motory, nechýbajú najmodernejší asistenti a infotainment MBUX.

Mercedes-AMG E-Klasse Coupé (C 238), 2020
Mercedes-AMG E 53 kupé

Prevodovky sú automatické 9G-Tronic, vybrať sa dajú aj alternatívy s pohonom všetkých kolies 4Matic. Nechýba ani verzia E 53 AMG, trojlitrový radový šesťvalec prepĺňaný turbodúchadlom a kompresorom (320 kW/435 k; 520 Nm) podporuje elektromotor (16 kW/22 k; 250 Nm). Oba modely si záujemcovia kúpia na jeseň tohto roka.

Mercedes-Benz E-Klasse Cabrio (A 238), 2020
Mercedes-Benz trieda E kabriolet

Najväčšie SUV Hyundai

Najväčšie SUV juhokórejského výrobcu – Hyundai Santa Fe – sa podrobí tento rok zmenám dizajnu, interiéru aj pohonného ústrojenstva. Po prvý raz sa v rámci pohonov objavia hybridná a plug-in hybridná technika. Novou bude aj platforma tretej generácie, novinka príde na trh koncom tohto roka. Automobilka zatiaľ odhalila kúsok tohto vozidla.

Hyundai Santa Fe
Hyundai Santa Fe

Text: Peter Stano, foto: Aston Martin, BMW, Hyundai, Lamborghini/Lego, Mercedes-Benz, newspress.co.uk, Silverstone Auctions