Najkrajšie parky sveta

244
Park

Parky už odjakživa patrili k vyhľadávaným lokalitám na relax či romantické prechádzky. Ani dnes tomu nie je inak.

Prejdite sa spolu s nami po najkrajších parkoch, ktorých krása každoročne priláka tisíce návštevníkov z celého sveta.

Central park – New York, USA

Najkrajší park v New Yorku pozná snáď každý. Central park sa nachádza v známej newyorskej štvrti Manhattan a rozprestiera sa na ploche 843 akrov. Návštevníci tu môžu obdivovať viacero fontán, mostov, romantické jazierka či pamätníky. Hoci bol Central park vytvorený umelo, nič to neuberá na jeho kráse a autenticite. Nádherný je v každom ročnom období, no osobitné čaro má najmä počas leta či jesene. V parku si môžete rozložiť deku, ochutnať typickú newyorskú pochúťku – hotdog a zároveň sa pri tom kochať impozantnými mrakodrapmi. Central park je aj útočiskom zaľúbených párov, ktoré si neváhajú vyznať lásku na verejnosti prostredníctvom romantických zásnub. Prechádzka kočom ťahaným koňmi je už len sladkou bodkou za gýčovitou atmosférou New Yorku.

Centralpark
Central park sa nachádza v známej newyorskej štvrti Manhattan a rozprestiera sa na ploche 843 akrov.

Hyde park – Londýn, Anglicko

Ak sa chystáte do Londýna, určite nesmiete vynechať návštevu Hyde parku. Najznámejší londýnsky park je skutočnou oázou pokoja v rušnom pulzujúcom meste. Množstvo zelene, historické budovy a prekrásne fontány. Tak sa dá charakterizovať tento verejný park, ktorý je kvôli veľkému jazeru predelený na dve časti. Hyde park sa postupne stal dejiskom spoločenských podujatí, domovom pouličných umelcov a vychýreného londýnskeho street foodu. V parku sa môžete previezť na koni, zahrať si tenis a užiť si romantické člnkovanie pri západe slnka. Nachádza sa v ňom aj pamätník, ktorý je venovaný Diane, princeznej z Walesu. Má tvar fontány a nájdete ho na juhozápadnom okraji parku.

Hydepark
Ak sa chystáte do Londýna, určite nesmiete vynechať návštevu Hyde parku. Najznámejší londýnsky park je skutočnou oázou pokoja v rušnom pulzujúcom meste.

Phoenix Park – Dublin, Írsko

Dublinský Phoenix park je najväčším európskym mestským parkom. Jeho súčasťou je prezidentský palác, ktorý býva v nedeľu sprístupnený verejnosti. Nachádza sa v ňom aj veľká zoologická záhrada, ktorá priláka najmä najmenších návštevníkov. Dominantou parku je neprehliadnuteľný vysoký pamätník, ktorý sa stal obľúbeným miestom na piknik či športové vyžitie.

Viedenský Prater je zábavný park a prívlastok najkrajší mu právom patrí.

English Garden – Mníchov, Nemecko

Mníchovská Anglická záhrada sa radí medzi najväčšie európske parky. Hoci je väčší ako newyorský Central park, mnoho ľudí o ňom nevie. A to je škoda, keďže tento mníchovský park sa môže pýšiť 78 kilometrami cyklistických a bežeckých trás. Podobne ako v iných parkoch, aj tu si do sýtosti môžete užiť vodné plochy, piknik či jazdu kočom. V Anglickej záhrade však nájdete aj pivovar a môžete si vychutnať povestné nemecké pivo. Časť severnej strany parku je vyhradená pre nudistov, preto sa neľakajte, ak tam uvidíte nahých ľudí.

Prater
Viedenský Prater je zábavný park a prívlastok najkrajší mu právom patrí.

Prater – Viedeň, Rakúsko

Za krásnymi parkami nemusíte chodiť ďaleko. Jeden nájdeme len pár kilometrov od Bratislavy. Viedenský Prater je zábavný park a prívlastok najkrajší mu právom patrí. V minulosti toto miesto slúžilo predovšetkým na lov, dnes je centrom zábavy, za ktorou cestujú ľudia z celej Európy či sveta. Na svoje si v parku prídu nielen deti, ale aj dospelí, keďže park pojme približne 250 atrakcií. Ak na zábavu práve nemáte chuť, vychutnajte si kúsok viedenskej prírody, ktorá vás určite dobije energiou.

Text: Michaela Miňová, foto: unsplash.com