Mnohé podobizne technológií

88
Novinky

Elektronika je každodennou súčasťou nášho života, či už ide o jej prítomnosť v riadiacich alebo asistenčných systémoch, či v oblasti zábavy.

Na nasledujúcich riadkoch si predstavíme zopár čerstvých príkladov, na ktorých môžeme demonštrovať pokrok techniky.

Potešenie pre hráčov

Koncom roka sa má na trhu objaviť Sony PlayStation 5. Do hardvérového vystrojenia patria 8-jadrový procesor AMD Zen 2, grafická karta AMD-RDNA 2, 16 GB RAM pamäte či vysokorýchlostný SSD disk s kapacitou 825 GB. Nová hracia konzola ponúkne rozlíšenie 4 K (pri 60 fps), kompatibilitu s hrami PS4 či technológiu reálneho svetla ray-tracing. PS 5 dosiahne výkon až 10,3 Tflops. S novými funkciami prichádza ovládač, ktorý hráčovi sprostredkuje lepšie dotykové vnímanie hry. Samozrejme, naporúdzi bude množstvo zaujímavých hier.

Sony PlayStation 5
Koncom roka sa má na trhu objaviť Sony PlayStation 5.

Užitočný senzor

Spoločnosť Bosch vyvinula senzor typu MEMS (mikroelektromechanické systémy) – SMI230, ktorý posúva hranice ovládania vozidla. Dokáže registrovať zmeny smeru a rýchlosti vozidla, vyhodnocovať informácie a odovzdávať ich do navigačného systému. Tieto dáta sa spolu s polohovými údajmi globálneho navigačného satelitného systému GNSS (Global Navigation Satellite System) použijú pri navigácii. Ak sa vozidlo dostane do tunela alebo úzkych uličiek, aj vtedy sa výpadok navigácie stáva minulosťou. Uvedený senzor eliminuje slepé miesta v navigácii GNSS. Polovodičové čipy Bosch MEMS SMI230 sa využívajú taktiež v mnohých ďalších systémoch vozidla.

Bosch MEMS SMI230
Spoločnosť Bosch vyvinula senzor typu MEMS (mikroelektromechanické systémy) – SMI230, ktorý posúva hranice ovládania vozidla.

Digitálny kľúč

Na podujatí Apple Worldwide Developer Conference sa verejnosť dozvedela, že iPhone sa stáva plne digitálnym kľúčom od vozidiel. Prvým výrobcom automobilov, ktorý umožní takto využívať mobilnú techniku, sa stáva BMW. Digitálny kľúč BMW Digital Key pre iPhone umožní používateľom odomknúť vozidlo priložením mobilného telefónu, pri štartovaní sa iPhone umiestni do držiaka a stlačí štartovacie tlačidlo. Na nastavenie digitálneho kľúča slúži aplikácia BMW Smartphone App, automobil môže so súhlasom majiteľa používať až päť ďalších osôb. Taktiež sa dajú nastaviť podmienky užívania pre mladých vodičov (obmedzenie maximálnej rýchlosti, výkonu, maximálnej hlasitosti audiosystému atď.). Prístup sa nastavuje z interiéru vozidla, prípadne cez Apple Wallet. Technológia Digital Key pre iPhone je dostupná v 45 štátoch, a to pre modely 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, X5, X6, X7, X5M, X6M a Z4 vyrobené po 1. júli 2020. Kompatibilné budú mobilné telefóny iPhone XR, iPhone XS alebo novšie a hodinky Apple Watch Series 5 alebo novšie.

BMW
Digitálny kľúč BMW Digital Key pre iPhone umožní používateľom odomknúť vozidlo priložením mobilného telefónu

Vysoká kvalita obrazu

Spoločnosť LG Electronics (LG) prináša bezkonkurenčnú kvalitu obrazu televízora LG OLED na nový 48-palcový formát obrazovky. Prostredníctvom 4K Ultra HD OLED 48CX rieši rastúci dopyt po takejto veľkosti obrazovky a dopĺňa tak ponuku 55-, 65-, 77- a 88-palcových modelov. Rozlíšenie 4K UHD (3840 x 2160) na 48-palcovej OLED obrazovke ponúka prvýkrát zážitok zo sledovania na vyššej úrovni v kategórii strednej veľkosti – kombinuje výbornú kvalitu obrazu so špičkovými hernými funkciami. Ultrarýchly čas odozvy zabezpečuje dokonalý herný zážitok bez blikania alebo zadŕhania zvuku. Televízory LG OLED podporujú HDMI VRR, vďaka čomu sú kompatibilné so širokou škálou herných zariadení, ako sú grafické karty a konzoly.

LG 4K Ultra HD OLED 48CX
Spoločnosť LG Electronics (LG) prináša bezkonkurenčnú kvalitu obrazu televízora LG 4K Ultra HD OLED 48CX.

Text: Peter Stano, foto: Sony, Bosch, BMW, LG