Príťažlivé podoby tieňa

200
Tieň

Skôr, ako nás zaplavia vlny letných horúčav, zvoľme si tienenie, ktoré nás pred nimi účinne ochráni.

Pri výbere sa budeme musieť rozhodovať medzi dvoma základnými typmi: tým, ktoré sa inštaluje zvonku, a tieniacimi prvkami, čo patria do miestnosti.

S chladnou hlavou

Základný rozdiel medzi vnútorným a vonkajším tienením je hranica, kam až sa dostane teplo zo slnečných lúčov. Najúčinnejším exteriérovým prvkom sú vonkajšie žalúzie, ktoré zadržia až 94 percent energie a teplotu v domácnosti dokážu znížiť o sedem až desať stupňov. Vnútorný variant je na tom so zadržaním tepla horšie – to cez okno vstúpi do miestnosti a postupne ju zohrieva. Záleží teda najmä na tom, čo presne pre svoj domov potrebujeme, a na akú svetovú stranu sú orientované jednotlivé miestnosti.

Isotra sunshine
Tienenie v podobe japonskej steny z látky Sunshine 201/1 zachová kontakt s okolím. (Foto: ISOTRA)

Malý bedeker tienením

Rolety, žalúzie, markízy, plisé či japonské steny? Pri rozhodovaní o optimálnom riešení ponúkame rýchlu orientáciu:

 • Zimmer + rohde
  Závesy sú zasa v móde – novinka Tropical. (Foto: ZIMMER+ROHDE)

  Závesy – materiály prešli veľkým vývojom. Jestvujú látky tieniace, ktoré prepúšťajú tlmené svetlo prechádzajúce cez materiál, ale zabraňujú priamemu žiaru; alebo látky typu dimout, teda veľmi tieniace až zatemňujúce; či látky blackout, ktoré sú dokonale nepriesvitné. Na trhu nájdeme aj termo látky obohatené o špeciálnu vnútornú vrstvu, odolnú voči teplu a chladu.

 • Interiérové žalúzie – vyrábajú sa z hliníka alebo dreva v rôznych farebných odtieňoch. Najrozšírenejšie je ovládanie guľôčkovou retiazkou, ktorá zabezpečuje naklápanie a vyťahovanie lamiel.
 • Plisé – skladaná látková žalúzia rôznej priesvitnosti. Výhodou tohto variabilného tienenia je, že sa prispôsobí každému tvaru okna vrátane polkruhu či trojuholníka.
 • Vnútorné látkové rolety – vďaka bohatej škále farieb a vzorov ponúkajú najširší rozsah možností doladenia interiéru. Ľahko sa montujú a jednoducho udržiavajú, keďže materiál je antistatický.
 • Japonské steny – ide o vertikálne textilné panely vo vodiacich koľajničkách. Využívajú sa najmä na zatienenie veľkých presklených plôch a francúzskych okien. Ovládajú sa ručne aj elektricky.

  Velux
  Vonkajšia tieniaca roleta vyrieši aj problém s prehrievaním miestnosti. (Foto: VELUX)
 • Rímske rolety – vytiahnutím tejto látkovej rolety vzniká efektné riasenie. Vyzerajú romanticky a vytvárajú rozptýlené svetlo. Výhodou je, že ich možno dať dole z okna a vyprať.
 • Vonkajšie žalúzie – naklápaním lamiel umožňujú plynule regulovať prirodzené osvetlenie, tieniť a súčasne vetrať. Znížia aj náklady na klimatizáciu. Z materiálov je najlepší tvarovaný hliník. Možno ich ovládať manuálne alebo elektricky. Trendom je inteligentná elektroinštalácia zabezpečujúca ovládanie z ktoréhokoľvek miesta, automatické spúšťanie a vyťahovanie žalúzií a podobne.
 • Isotra nemo
  Vhodná do vlhkého prostredia – roleta Nemo so zatemňujúcou látkou Berlin blackout (Foto: ISOTRA)

  Markízy – vytvoria chladnú oázu pri posedení na terase, no pred priamym slnkom chránia aj interiér a navyše vyzerajú štýlovo. Výhodou je, že na ich inštaláciu nie sú potrebné žiadne náročné zásahy do stavby.

 • Screenové rolety – vyzerajú ako vnútorné, ale inštalujú sa zvonka. Čiastočne prepúšťajú svetlo. Prinášajú tieň bez straty výhľadu von, ale sťažujú pohľad zvonka do interiéru. Vďaka technickej tkanine a sklenému vláknu sú mimoriadne odolné. Vyznačujú sa stálofarebnosťou a vo vetre nie sú hlučné.

Text: Dagmar Murgašová, foto: pixabay.com