Šperky z červeného koberca

85
Chopard

Hoci tohto roku kvôli koronakríze konanie Medzinárodného filmového festivalu v Cannes zrušili, klenotnícky dom Chopard, oficiálny partner tohto prestížneho podujatia, napriek tomu predstavil svoju tradičnú kolekciu Haute Joaillerie pod názvom Red Carpet.

Počnúc 60. ročníkom Medzinárodného ročníka filmového festivalu v Cannes tvorivé dielne domu Chopard každoročne predstavujú svetu kolekciu šperkov, ktorá má rovnaký počet kreácií, ako je počet rokov existencie festivalu. Tento vskutku výnimočný a ambiciózny projekt umeleckej šéfky značky Chopard Caroline Scheufele a jej tímu návrhárov spája v sebe know-how vyše tridsiatich umeleckých remesiel. V súčasnosti je manufaktúra Chopard, ktorá sídli v Ženeve, najväčším švajčiarskym výrobcom luxusných šperkov. Talentovaní umelci a remeselníci posúvajú z roka na rok latku čoraz vyššie a výsledkom ich úsilia je prestížna kolekcia Red Carpet, ktorá, rovnako ako hviezdy vystupujúce po schodoch festivalového paláca na oficiálnu prezentáciu svojich filmov, právom priťahuje zraky návštevníkov.

Chopard
Nášnice Orchidey

Ako sa to všetko začalo

Chopard
Šperkové hodinky Sova

Filmový svet vždy bol priam vášňou Caroline Scheufele, a tak sa klenotnícky dom Chopard v roku 1998 stal oficiálnym partnerom Medzinárodného filmového festivalu v Cannes. Práve v jeho tvorivých ateliéroch sa zrodili trofeje, ktoré sa odovzdávajú na záverečnom ceremoniáli festivalu. Najvyšším ocenením je, samozrejme, Zlatá palma, vyrobená zo 118-tich gramov eticky vyťaženého zlata s certifikátom Fairmined a bloku krištáľu. Od roku 2001 sa Chopard rozhodol podporovať mladé herecké talenty. Do oficiálneho programu festivalu sa zaradila aj Trofej Chopard, ktorou sa oceňuje herec a herečka s najsľubnejšou budúcnosťou.

Večný zdroj inšpirácie

Chopard
Prsteň Ginko

Tento rok, keď sa mal konať v poradí už 73. ročník, sa kolekcia s presným počtom 73 klenotov tematicky zamerala na životné prostredie a stala sa predovšetkým oslavou fauny a flóry na našej planéte. Pod jednoduchým názvom Nature sa ukrývajú sofistikované kreácie, ako napríklad šperkové hodinky Sova, v ktorých dva ciferníky olemované farebnými zafírmi tvoria oči tohto nočného vtáka. Alebo náušnice Orchidey, kde lupene zafírov a púčiky tsavoritu pôsobia ako živé. Smaragdové náušnice a prsteň Ginko so tsavoritmi a žltými zafírmi odzrkadľujú zasa bohatú korunu tohto majestátneho stromu. Oku ulahodia aj diamantové prstene zo sérií Biely medveď alebo Tuleň.

Chopard
Prsteň Tuleň

Už v roku 2010, pri príležitosti 150. výročia vzniku značky Chopard, Caroline Scheufele navrhla 150 kreácií Haute Joaillerie inšpirovaných živočíšnym svetom pod názvom Animal World. Príroda je, zdá sa, pre tvorcov šperkov (a nielen pre nich) večnou inšpirátorkou. Kolekcia Nature len pokračuje v úsilí priblížiť ju tak, aby na modeloch vyzerala ešte realistickejšie ako v skutočnosti. Čo poviete, podarilo sa to?

Text: Marianna Sadloňová, foto: Chopard, pixabay.com