Výhľad na nasledujúce mesiace

93
Novinky

Svet automobilizmu neprestal napredovať ani počas pandémie. Hoci klesol odbyt vozidiel, producenti sa medzičasom pripravovali na lepšie časy.

Najrukolapnejším dôkazom sa stávajú správy z „kuchýň“ viacerých producentov, niektoré z nich si pripomenieme.

Pätica noviniek

Spoločnosť BMW Group sa po nútenej prestávke razantne pustila do práce. Svedčí o tom aj správa, podľa ktorej v prvom júlovom dni spustila v meste Dingolfing výrobu až piatich nových modelov. Medzi novinkami nechýba športové BMW radu 4 Coupé (na foto), k nemu sa pridávajú vynovené BMW radu 5 Sedan vrátane verzií BMW M5 a BMW 5 Touring. Automobily so 4- a 6-valcovými motormi ponúknu aj účinnú 48-voltovú mild-hybridnú techniku. Nové modely BMW radu 6 Gran Turismo zas svojich majiteľov očaria komfortom pri cestovaní na dlhších trasách.

Pracuje sa aj na príchode špičkových verzií BMW M3 Sedan a BMW M4 Coupé, stvorených v oddelení BMW M GmbH.

BMW
BMW radu 4 Coupé

Príchod vlajkovej lode

Na jeseň sa objaví na cestách prvý model vyvinutý exkluzívne pre značku CUPRA. Dostal označenie Formentor, čo je názov mysu na ostrove Mallorca. Vozidlo bude k dispozícii so širokým portfóliom motorov – až po benzínový 2.0 TSI (228 kW/310 k). V roku 2021 príde taktiež pohon plug-in hybrid s maximálnym systémovým výkonom 180 kW (245 k) a elektrickým dojazdom približne 50 kilometrov. Elegantný crossover integruje inovatívne bezpečnostné asistenčné systémy a najmodernejšie technológie digitálnej konektivity. Zameraný je na trendový segment CUV, pri ktorom sa v budúcnosti ráta s kontinuálnym nárastom odbytu.

CUPRA Formentor
Na jeseň sa objaví na cestách prvý model vyvinutý exkluzívne pre značku CUPRA. Dostal označenie Formentor, čo je názov mysu na ostrove Mallorca.

Útok na emócie

Značka Citroën predstavila novinku, ktorá kombinuje prvky hatchbacku a crossovera-kupé. Štylisticky má podporiť emócie, v rámci kabíny sprostredkuje komfort a priestrannosť. K tomu všetkému patria aj praktické palubné funkcie, moderné technológie a elektronickí asistenti. Podvozok má dostať taktiež komfortné odpruženie Progressive Hydraulic Cushions, priestor pod prednou kapotou obsadia úsporné benzínové a naftové motory, chýbať nebude čisto elektrická verzia ë-C4.

Citroen C4
Citroën C4

Generačná premena

Do čerstvej ponuky crossoverov vstupuje aj druhá generácia Opel Mokka. Zaujímavo štylizovaný automobil je oproti „jednotke“ kratší, ale v kabíne ponúka lepšie priestorové možnosti a dostatočne veľký je aj batožinový priestor (350 l). Automobilka odprezentovala model Mokka-e, elektromobil má akumulátorové batérie s kapacitou 50 kWh. Elektromotor (100 kW/136 k, 260 Nm) dokáže poháňať vozidlo na jedno nabitie do vzdialenosti 322 km. K dispozícii však budú aj modely s klasickými spaľovacími agregátmi. Plánuje sa, že prvé vozidlá sa dostanú k zákazníkom na začiatku budúceho roka.

Opel Mokka-e
Opel Mokka-e

Nezameniteľný dizajnérsky jazyk

Nová Kia Sorento ponúkne zákazníkom efektne a zároveň dynamicky štylizovanú karosériu. Pod ňou sa bude skrývať najmodernejšia technika, či už sa to dotýka pohonu, bezpečnostných alebo asistenčných prvkov. V rámci pohonov bude k dispozícii hybridná verzia s motorom 1.6 T-GDi a elektromotorom (169 kW/230 k; 350 Nm), koncom roka by mala pribudnúť plug-in hybridná verzia (195 kW/265 k). Chýbať nebude naftový agregát 2.2 CRDi s mild-hybridnou technikou (148 kW/202 k; 440 Nm), skombinovaný s 8-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou. Novinka má posádke ponúknuť vyšší komfort aj lepšie jazdné vlastnosti.

Kia Sorento
Kia Sorento

Text: Peter Stano, foto: BMW, CUPRA, Citroën, Opel, Kia