Osviežte sa šťavnatým letným ovocím

142
Broskyne
V bohatom zastúpení vitamínov a minerálnych látok nezaostávajú ani broskyne.

K obľúbeným letným ovocným druhom patria marhule a broskyne. Hoci najlepšie chutia plody, ktoré si nazbierame vo vlastnej záhrade, dobrou voľbou môžu byť aj tie z lokálnych trhovísk.

Alternatívou je kúpa v supermarketoch, kde sa ale môžete často stretnúť s plodmi z dovozu. Ak kupujete dovážané plody, vždy ich poriadne a niekoľkokrát opláchnite studenou a horúcou vodou –  tým znížite nánosy pesticídov. Marhule a broskyne najlepšie chutia čerstvé. Pripraviť si z nich môžete dezerty, šťavy, džúsy, zakomponovať ich do ovocných šalátov, pudingov, marhule skvele chutia aj sušené.

Marhule
Marhule sú aj jedným z najbohatších prírodných zdrojov vitamínu A a beta-karoténu.

Spektrum vitamínov a minerálov

Pestovanie marhúľ je staré viac ako 3000 rokov. V strednej Európe je toto ovocie známe až od 14. storočia. Aj na Slovensku máme niekoľko oblastí, kde sa im výborne darí. Plody sú lákavé na pohľad a zároveň lahodné. Ich konzumáciou si môžete zabezpečiť vitalitu a energiu, zároveň si podporíte imunitný systém. Podľa niektorých štúdií je holdovanie tomuto ovociu cestou k dlhovekosti.

V poslednej dobe sa veľa diskutuje aj o blahodarnom vplyve marhuľových jadier.

Marhule sú aj jedným z najbohatších prírodných zdrojov vitamínu A a beta-karoténu. Hrsť plodov poskytuje 100% dennú odporúčanú dávku beta-karoténu a obsah karotenoidov len v troch marhuliach môže presiahnuť až 16 000 mikrogramov. Ocenia to najmä vaše oči. Zároveň je toto ovocie  bohaté na draslík, vitamín C a vlákninu. Približne 100 g čerstvých marhúľ obsahuje 80 % vody, ale len asi 4 % cukru a takmer 1 % pektínov, ktoré majú dokázaný vplyv na znižovanie cholesterolu. Typicky oranžové plody sú tiež vďaka kombinácii kyseliny listovej s bohatým obsahom medi a kobaltu ideálnym ovocím pre bledé, chudokrvné osoby. Obsahujú aj niacín (pôsobí proti vnútornému napätiu a podráždenosti), kyselinu pantoténovú (pre odbúravanie tukov, zdravé vlasy) a množstvo organicky viazaného železa, ktoré podporuje krvotvorbu. V poslednej dobe sa veľa diskutuje aj o blahodarnom vplyve marhuľových jadier.

Marhule
Pestovanie marhúľ je staré viac ako 3000 rokov.

Sladké broskyne

V bohatom zastúpení vitamínov a minerálnych látok nezaostávajú ani broskyne. Tiež sa u nás pestujú, a to aj vo väčších sadoch, sú obľúbenou súčasťou letných piknikov. Čerstvé plody obsahujú draslík, vápnik, sodík, železo, zinok a horčík. Vysoký podiel niacínu spolu s horčíkom, selénom a zinkom prispieva pri častej konzumácii k lepšej nálade, potláča vnútorný nepokoj a nervozitu. Broskyne sú bohaté na vitamín C a chránia pred voľnými radikálmi. Konzumácia tohto ovocia má údajne aj omladzujúci efekt, plody pomáhajú aj pri chudnutí tým, že zaháňajú pocit hladu. Broskyne sú hodnotné aj pre cievy, srdce a krvný obeh.

Broskyne
Tiež sa u nás pestujú, a to aj vo väčších sadoch, sú obľúbenou súčasťou letných piknikov.

Recept:

ČOKOLÁDOVÉ BROWNIE S BROSKYŇAMI (bez múky)

Ingredience:

3 lyžice ghí, 80 g horkej čokolády, 100 g mletých alebo rozmixovaných orechov, 3 bielky, 2 žĺtky, 1 – 2 lyžice stéviového sladidla PECVA, 2 broskyne, maslo alebo kokosový olej na vymastenie, mleté orechy na vysypanie, strúhaný kokos alebo kúsky čokolády na ozdobu

Marhule
ČOKOLÁDOVÉ BROWNIE S BROSKYŇAMI (bez múky)

Postup:

Najskôr si vymažte formu tukom a vysypte mletými orechmi alebo kokosom. Rúru predhrejte na 180°C. Broskyne umyte, vyberte kôstku a nakrájajte na mesiačiky. Pripravte vodný kúpeľ, nad ktorým rozpustíte ghí a čokoládu. Po rozpustení odstavte z tepla. Nameľte orechy a primiešajte ich k mierne vychladnutej rozpustenej čokoláde. V jednej mise vyšľahajte žĺtky, pridajte sladidlo alebo kokosový cukor, vyšľahajte do svetlej peny, v druhej mise zase bielky do tuhého snehu. Vyšľahané žĺtky i bielky postupne vmiešajte k čokoládovej zmesi. Cesto vlejte do pripravenej formy. Povrch pokryte mesiačikmi broskyne, posypte kokosom a prípadne kúskami horkej čokolády. Pečte približne tridsať minút.

Text: Daniel Košťál, zdroj: Naturhouse, obchodné reťazce, foto: Naturhouse, Pixabay.com