Letné leňošenie pri rakúskych jazerách

80
Jazero

Cestovanie k moru si v tomto roku väčšina odoprie. Pobyt pri vode si však možno dopriať aj na Slovensku, prípadne v susednom Rakúsku. U našich susedov nájdete hneď niekoľko prekrásnych jazier.

Okrem nám najbližšieho, Neziderského jazera, stoja za návštevu alebo príjemný letný pobyt aj viaceré vzdialenejšie. Pobyt pri nich prináša príjemné osvieženie, unikátny kontakt s krásnou prírodou a zaujímavou kultúrou. Vzhľadom na rozľahlosť mnohých rakúskych jazier je pravdepodobné, že si nájdete miesta, kde budete mať dostatok súkromia a nebudete vystavení zdravotnému riziku na preplnených plážach.

Jazero
Mondsee dostalo názov podľa toho, že z výšky pripomína mesiac.

Jazerá Soľnej komory

K najkrajším rakúskym jazerám patria tie, ktoré sa nachádzajú v oblasti Soľnej komory (Salzkammergut). Sú dobre známe z ciest po  diaľnici do Salzburgu, rozhodne však stoja za dôkladnejšie objavovanie počas leta. Jazier je tu viac ako 20 a pýšia sa nádhernou kulisou alpského horstva a sviežej prírody. K najznámejším patria  Attersee, Grundlsee, Mondsee, ktoré dostalo názov podľa toho, že z výšky pripomína mesiac, Traunsee, Wolfgangsee alebo Hallstätter See. Jazerá s priezračnou, hoci chladnejšou vodou sú využívané v lete na kúpanie, ale aj na rôzne vodné športy. Ponúkajú tiež veľa ďalších možností ako tráviť voľný čas. Zážitkom môže byť aj absolvovanie vyhliadkovej plavby po niektorom z jazier.

Jazero
Hallstätter See

Okolo mnohých z nich navyše vedú aj turistické alebo cyklistické trasy s úchvatnými výhľadmi, a tak možno tieto krásne vodné plochy spoznať dôkladne a z rôznych strán. Oblasť jazier Soľnej komory je charakteristická aj starobylými mestami. K takýmto patrí napríklad malebný Hallstat, ktorý sa rozprestiera na brehu jazera rovnakého názvu. Hoci býva v lete preplnený turistami, rozhodne sa jeho návšteva vyplatí. Zároveň je možné jeho návštevu spojiť s prehliadkou unikátnej soľnej bane.  Príjemné je tiež jazero Traunsee. Na jeho severnom brehu je situované kúpeľné mestečko Gmunden. Má útulné stredoveké centrum, nájdete tu najstarší kolesový parník sveta a romantický zámok Ort priamo v jazere. Najteplejšou vodou, dokonca pitnou a zároveň najkrajšou panorámou hôr prekvapí Wolfgangsee.

Jazero
Príjemné je tiež jazero Traunsee.

Rakúska riviéra

Milovníkov stredomorskej atmosféry a zároveň krásnej čistej prírody pravdepodobne osloví jazero Wörthersee na juhu Rakúska, pri korutánskom Klagenfurte. Často je označované ako rakúsky Karibik, čo je aj preto, že jeho vody majú tyrkysovú farbu. Môže sa pochváliť najväčšou neprímorskou plážou v Rakúsku. Je až 17 kilometrov dlhé a 1,5 kilometra široké, nachádza sa v nadmorskej výške 450 m n. m. V lete má príjemne zohriatu a kryštálovo čistú vodu, prístup do nej je tu väčšinou pozvoľný. Aj preto je dovolenka pri tomto jazere vhodná pre dospelých aj deti. Lokalita ponúka pestré možnosti trávenia voľného času od plávania, cyklistiky, vodného lyžovania, surfingu či plachtenia až po turistiku. Oplatí sa absolvovať aj vyhliadkové plavby po jazere s krásnymi výhľadmi na prírodu aj architektonické zaujímavosti pri brehoch.

Jazero
Najteplejšou vodou, dokonca pitnou a zároveň najkrajšou panorámou hôr prekvapí Wolfgangsee.

Za pozornosť stojí napríklad starobylý kostolík Maria Wörth. V okolí jazera funguje množstvo typických hotelov a penziónov s výbornými službami. Dopriať si tu možno výbornú gastronómiu alebo doposiaľ nepoznaný miešaný nápoj v niektorom z plážových barov. Mestečká na pobreží, najmä Velden, ponúkajú aj pestré možnosti nočného života. Očarujúca a romantická je prechádzka pri jazernej promenáde, popri zámku v mestečku Velden. Zážitkom pre malých aj veľkých je aj pohľad na celé jazero z výšky, zo 70 metrov vysokej vyhliadkovej veže Pyramidenkogel na južnej strane jazera.

Text: Daniel Košťál, foto: Pixabay