Čas v pohybe

162
Hodinky

Tohtoročným prehliadkam hodinárskeho majstrovstva urobila škrt cez rozpočet koronakríza.

Napriek zrušeniu tradičných podujatí v Ženeve (SIHH) a v Bazileji (Watches & Wonders) prestížne hodinárske manufaktúry predstavili novinky aspoň on-line. Priblížime vám niektoré z nich.

Clifton Baumatic
Clifton Baumatic

Vyvážená trojica

Tri nové prírastky do rodiny Clifton Baumatic ženevskej manufaktúry Baume & Mercier stelesňujú eleganciu a vyjadrujú jej bohaté skúsenosti, ktorými vychádza v ústrety milovníkom krásnych hodiniek. V tomto roku sa usilovali dostať modely ešte na vyššiu úroveň. Hodinky sú poháňané vlastným strojčekom BM14 s päťdňovou rezervou chodu. Clifton Baumatic s dátumovkou a mesačnými fázami spája špičkovú funkcionalitu s neustálou snahou o vyváženosť tvarov, materiálov i farieb.

Clifton Baumatic
Clifton Baumatic
Hampton
Hampton

Klasika pre mužov i ženy

Ikonická kolekcia Hampton značky Baume & Mercier je inšpirovaná obdobím Art Déco. Modely určené rovnako pre mužov ako pre ženy sa vyznačujú charakteristickým hranatým dizajnom, a skladajú tak hold svetoznámemu architektonickému prúdu 20. rokov minulého storočia. Línie hodiniek Hampton však dostali nádych súčasnosti okrem jedinečných pravých uhlov tým, že zvýrazňujú krásu svetla, ktoré sa kĺže po ich uhladenom povrchu. Lesklé puzdro z ušľachtilej ocele je k dispozícii v troch veľkostiach.

Hampton
Hampton

Futuristický experiment

Roger Dubuis
Roger Dubuis

Vysoké hodinárstvo (Haute Horlogerie) nepozná kompromisy. Predovšetkým týmto postulátom sa riadi značka Roger Dubuis, ktorá svojimi kreáciami vyráža dych aj ľuďom, ktorí zhadzujú všetky konvencie. Zoznámte sa s najnovším modelom Excalibur Diabolus in Machina, ktorý si určite získa prívržencov myšlienky, že život treba prežiť intenzívne, vášnivo a možno aj s excesmi. Samozrejmosťou pre hodinky je mechanický strojček s kráľovskou hodinárskou komplikáciou, tzv. lietajúcim tourbillonom, pričom zaujímavou inováciou je systém „minute repeater“.

Pre potápačov

Presne 70 rokov po zavedení používania svetielkujúcej substancie na báze trícia v hodinkách zvanej Luminor, pretože produkuje prirodzené svetlo, značka Panerai predstavila šesť vysoko inovatívnych modelov Luminor Marina. Spája ich výnimočná vyváženosť high-tech materiálov a športového vzhľadu. Pôvodne talianska značka dnes so sídlom vo švajčiarskom Neuchateli zásobovala hodinkami predovšetkým talianske námorníctvo. Aj nové modely dosahujú špičkové technické parametre vhodné pre potápačov, napríklad sú vode odolné až do hĺbky 300 metrov.

Panerai Luminor
Panerai Luminor

Text: Marianna Sadloňová, foto: archív značiek