Všadeprítomná elektronika

121
Novinky

Za posledné roky sa život ľudstva v mnohých aspektoch zjednodušil. Tento záver možno vysloviť na základe príchodu dômyselných technológií.

Aj na dnešnom pohľade na niekoľko výtvorov, ktoré vznikli v rôznych laboratóriách sveta, môžeme dokumentovať, že napredovanie sa v mnohých oblastiach posúva priam míľovými krokmi.

Príchod v tretej dekáde

Na prelome tretej dekády mesiaca september má prísť na trh špičkový smartfón od spoločnosti Samsung s typovým označením Galaxy Z Fold2. Predobjednávky začali plynúť od 1. septembra. Galaxy Z Fold2 je vlastne vylepšeným skladacím mobilom. Medzi vylepšenia patrí väčší vonkajší displej s uhlopriečkou 6,2 palca (15,7 cm) s rozlíšením 2260×816 bodov. Rozmer uhlopriečky vnútorného ohybného displeja je po rozložení 7,6 palca (19,3 cm, rozlíšenie 2208×1768 bodov). Na všetkých stranách sa nachádza päť fotoaparátov. Srdcom je osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 865+, k dispozícii je 12 GB operačnej pamäte a 256 GB pamäťové úložisko. Novinka podporuje taktiež siete 5G.

Samsung Galaxy Z Fold2
Samsung Galaxy Z Fold2

Prototyp elektrobicykla

Spoločnosť Bosch predstavila prototyp unikátneho bicykla s elektrickým pohonom s názvom Bosch eBike Design Vision. Okrem zaujímavých tvarov má rám vytvorený z uhlíkových vláken, batéria má kapacitu 625 Wh a je uložená v ráme. Súčasťou štúdie je systém ABS, teda protiblokovací systém, ktorý zvyšuje bezpečnosť jazdy na takomto dopravnom prostriedku. Akonáhle hrozí zablokovanie predného kolesa, systém reguluje brzdiaci tlak a optimalizuje tak jazdnú stabilitu – a to je veľké plus pre bezpečnosť. Vďaka regulácii zdvihu zadného kolesa sa taktiež znižuje riziko prevrátenia. V prípade extrémneho brzdenia ABS dávkuje brzdnú silu na prednom kolese, takže zadné koleso sa rýchlo znova dostane do kontaktu so zemou.

Bosch eBike Design Vision
Bosch eBike Design Vision

Oslava výročia

Charizmatický dánsky producent zvukových zariadení, Bang & Olufsen, oslávil 95. narodeniny od vzniku najlepším spôsobom. Stvoril bezdrôtové slúchadlá Beoplay H95. Ide o prémiový produkt nielen z pohľadu konštrukcie, ale aj z hľadiska parametrov. O perfektný zvukový prednes sa starajú titánové meniče s priemerom 40 mm s neodymovými magnetmi, zabezpečené je účinné odhlučnenie okolitého šumu. Výrobca uvádza výdrž batérie na jedno nabitie 38 hodín. Cena je 800 eur.

Bang & Olufsen Beoplay H95
Bang & Olufsen Beoplay H95

Špička obrazu i zvuku

Novinka od spoločnosti Philips, televízor OLED+ 935 4K UHD s Android TV sa chváli výborným obrazom a zvukom. Obraz sa spracúva technológiou P5 engine s umelou inteligenciou, ktorej algoritmus s hĺbkovým učením spracúva obrazy podobne ako ľudský mozog. Takto sa dosahujú živé detaily a kontrast, bohaté farby a plynulý pohyb. Televízor má taktiež 4-strannú funkciu Ambilight. Podmanivý zvukový sprievod tvoria reproduktory od legendárnej spoločnosti Bowers & Wilkins. Nechýbajú ani technológie Dolby Vision a Dolby Atmos. Uhlopriečka televízora je 65 palcov (164 cm).

Philips OLED+ 935 4K UHD
Philips OLED+ 935 4K UHD

Tri nové grafické karty

Spoločnosť NVIDIA predstavila tri nové grafické karty – RTX 3090, 3080 a 3070. Oproti radu RTX 20, ktorý nahrádzajú, majú vyšší výkon. NVIDIA RTX 3080 ponúka v porovnaní s RTX 2080 až dvojnásobný výkon, vystrojená je 10 GB videopamäte GDDR6X, zaručuje 4K hranie pri 60 fps. Na trhu sa objaví asi v polovici septembra.

NVIDIA GeForce RTX 3080
NVIDIA GeForce RTX 3080

Text: Peter Stano, foto: Samsung, Bosch, Bang & Olufsen, Philips, NVIDIA