Minerálne pramene našich kúpeľov sú bohatstvo

198
Smrdáky
Smrdáky

Kúpele smelo a najmä právom voláme bohatstvom našej krajiny. Sú unikáty, ktoré nám môže závidieť Európa i svet. Napríklad nikde inde v Európe nemajú taký jaskynný parný kúpeľ alebo vodu s takou koncentráciou protizápalového sírovodíka.

Zdá sa, že už dávno neplatí stereotyp, že do kúpeľov chodí len staršia generácia liečiť si tie svoje „boliestky,“ a stráviť pokojné chvíle pri kúpeľných oblátkach, kávičke a rozhovoroch. Už aj mladí objavili čaro originálneho kúpeľného relaxu a skutočného dobíjania pomyselných energetických bateriek.

Bardejov
Bardejov

Napríklad v Bardejovských kúpeľoch hovorí za všetko slogan – Oáza zdravia a pokoja. Jedny z najstarších a najvýchodnejších slovenských kúpeľov lákajú nielen tichým prostredím, ale kontrujú aj tanečnými zábavami, bez ktorých by kúpeľný život nebol to pravé. Zároveň však Tamara Šatanková z Bardejovských kúpeľov spomína jednu unikátnosť: „Bardejovské kúpele ako jediné kúpele na Slovensku majú svoju kolonádu, kde je na jednom mieste vyvedených až osem rozličných prameňov. Každý z nich je určený na iné ochorenie a je to v rámci strednej Európy obrovská rarita.“ Rovnako dopĺňa, že vychutnávať si ich môžu klienti kúpeľov ako pitnú kúru, inhaláciu či minerálny uhličitý kúpeľ. Páni by tiež nemali obísť prameň Herkules, ktorému sa vraj hovorí „modrý prameň“. Dôvody a pravdivosť už odskúšajte na vlastnej koži.

Sklené teplice
Sklené Teplice

Rodinné, ako znie prívlastok kúpeľov Sklené Teplice v prostredí Štiavnických vrchov, sa majú rovnako čím pochváliť. Okrem toho, že sa tu konal v roku 1786 prvý vedecký kongres, ktorého sa zúčastnil aj J. W. Goethe, európska jedinečnosť je aj v inom: „Je tu jaskynný parný kúpeľ s teplotou liečivej termálnej vody 42°C. Vyhľadávaný je nielen slovenskou, ale aj zahraničnou klientelou,“ uvádza Ivana Marušková z Liečebných termálnych kúpeľov Sklené Teplice. Poklad, v podobe termálnej vody, nateká do bazénov priamo z prameňov.

Rajecké Teplice
Rajecké Teplice

Rajecké Teplice aj dnes ponúkajú atmosféru dávnych starovekých, antických kúpeľov. Čo sme však zrejme mnohí netušili, je, že kedysi sa tu nachádzali symboly moci českej krajiny. V čase zúrenia nemeckých nacistov tu od jesene roku 1938 ukrývali v trezore české korunovačné klenoty. O ich presune rozhodol vtedajší prezident Edvard Beneš. Kúpele v obklopení Rajeckej doliny však s touto dobou spája ešte niečo. Z Rajeckých Teplíc pochádzal Jozef Gabčík. Muž, ktorý spáchal atentát na nemeckého ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Aktuálne je však toto mesto najmä o skutočných kúpeľoch a pravom oddychu, ktorý potvrdzuje aj Peter Slyško z kúpeľov Aphrodite Rajecké Teplice: „Naše kúpele sú vnímané ako tradičné kúpele v antickom duchu. Vytvárajú pocit uvoľnenia, relaxu. Kúpele sú súčasťou životného štýlu, kde chodíme načerpať energiu. Poskytujú však aj možnosti, ako si vytvárať prirodzenú imunitu.“

Smrdáky
Smrdáky

A pyšní môžeme byť dokonca aj na nie príliš vábivú vôňu sírovodíka v kúpeľoch Smrdáky. „Tekutým zlatom našich kúpeľov je miestna prírodná liečivá voda. Jej jedinečnosť spočíva v chemickej kompozícii. Máme vodu s najvyššou koncentráciou sírovodíka v Európe, až 680 mg/l. Sírovodík má protizápalové účinky na podráždenú pokožku, zlepšuje jej elasticitu a má priaznivý vplyv na imunologické zmeny v organizme,“ konkretizuje Marianna Ďuriš Schweitzerová z Ensana Health Spa Hotels.

Smrdáky
Smrdáky

Priblížili sme len niektoré z našich kúpeľov a len málo z ich jedinečností. Možno sme však aspoň pripomenuli, na čo môžeme byť v našej krajine hrdí a inšpirovali k vlastným zážitkom v slovenských „spa“.

Text: Eva Vašková, foto: SLOVENSKÉ LIEČEBNÉ KÚPELE PIEŠŤANY a.s. , BARDEJOVSKÉ KÚPELE a.s., Liečebné termálne kúpele, a.s., Sklené Teplice, Kúpele Aphrodite Rajecké Teplice