Príjemné chvíle pri záhradnom ohnisku

35
Ohnisko

Ohniská sú v poslednej dobe častejšou súčasťou záhrad. Prežiť pri nich môžete veľa príjemných chvíľ aj počas chladnejších jesenných mesiacov.

Zo skúseností tvorcov záhrad vyplýva, že aj v luxusnejších záhradách patrí klasické ohnisko v poslednej dobe k obľúbeným prvkom. A hoci sú pre mnohých lákavejšie skôr grily alebo záhradné kozuby, ohniská rozhodne nestrácajú na svojej obľúbenosti. Intenzívnejšie sa objavujú najmä v záhradách mladších rodín. Posedenia pri plápolajúcom ohni, ktorých súčasťou je aj opekačka, stmeľujú, podporujú dobrú náladu a zanechávajú trvalé spomienky. Napokon, iste si mnohí spomenieme na naše nezabudnuteľné chvíle pri ohni, keď sme boli ešte malými deťmi.

OhniskoVeľa možností

Ohnisku môžete dať vo svojej záhrade dobre známu aj extravagantnejšiu podobu. Vojde sa do každej záhrady, dokonca aj do tej najmenšej. V rozľahlejších záhradách mu môžete venovať oveľa väčší priestor a pozývať si na posedenie k ohňu viac ľudí. Vybudovanie ohniska nie je obvykle až tak finančne ani časovo náročné a mnoho šikovných domácich majstrov to zvládne svojpomocne. Ohniská dostať kúpiť aj hotové. Veľa ľudí, najmä majiteľov dokonale pôsobiacich záhrad, ale naďalej pokladá ohnisko za rušivý prvok. Nemusí to tak byť, stačí zvoliť vhodné riešenie, ideálne také, ktoré korešponduje s nastaveným štýlom záhrady. Aj preto sa oplatí v tejto záležitosti poradiť sa so skúseným záhradným architektom. Z ohniska nemusí byť príliš nápadný prvok, na prvý pohľad môže byť dokonca neviditeľné. Môže mať tvar kruhu (ideálny je priemer do 100 cm), polkruhu alebo aj štvorca. Dá sa rozhodnúť pre ohniská zapustené alebo polozapustené. Pri výbere materiálov dajte ale vždy prednosť tým, ktoré sa už vo vašej záhrade objavujú na iných miestach. Ak napríklad prevažujú v záhrade kamenné prvky, mal by kameň dominovať aj pri riešení ohniska. Pokiaľ je to možné, dajte prednosť lokálnym materiálom pred tými, ktoré do našich končín precestovali stovky alebo tisícky kilometrov.

Ohnisko

Kam s ním?

Ideálne tam, kde sa v záhrade najlepšie cítite a nebudete nikým a ničím obmedzovaní. Nemá zmysel vpratávať ohniská do rôznych zastrčených kútov na dvore alebo iných stiesnenejších priestorov. Odporúča sa vyhradiť tomuto prvku taký priestor, aby sa okolo dalo pohybovať bez obmedzení a nehrozilo pri tom žiadne nebezpečie. K obľúbeným patria ale aj prenosné ohniská, ktoré majú niekoľko výhod. Tou najpodstatnejšou je, že ich môžete podľa potreby premiestňovať na ľubovoľné miesta pri dome, tam, kde sa vám to práve hodí. Obvykle sa aj jednoduchšie udržiavajú. Na výber máte rôzne riešenia a materiály – obľúbený do moderných záhrad je napríklad cortén. Napriek trendovým riešeniam si pod ohniskom aj tak väčšina z nás predstaví najmä tmavé miesto v tvare kruhu, so zvyškami zuhoľnateného dreva, ktoré je ohraničené kameňmi a obkľúčené drevenými lavičkami. Takúto podobu môže mať ohnisko pri chalupe alebo v záhrade prírodného charakteru. V modernej kompozícii sa však žiada urobiť to úplne inak. Ohnisko tu môže mať aj odvážnejšiu podobu, a to aj vďaka modernejším materiálom či výraznejšej farebnosti.

Ohnisko

Ochrana pred požiarom

Pre niekoho môže otvorený oheň predstavovať nebezpečie, a preto sa ho stráni. Záhradné ohnisko by vždy malo byť aspoň z jednej strany dobré chránené, napríklad vyšším živým plotom či múrom a nikdy by nemalo byť situované pod vyšším, najmä preschnutým ihličnatým stromom. Iskry vychádzajúce z pahreby by totiž mohli spôsobiť požiar. Nezabudnite ani na prívod vody – vždy je vhodné, ak sa nachádza v blízkosti.

Text: Daniel Košťál, foto: Atelier Flera