V znamení virtuálnej reality

124
Novinky

Tohtoročný ročník výstavy IFA sa zapísal do histórie svojím špeciálnym poňatím. Jeho dej bol ovplyvnený prebiehajúcou celosvetovou pandémiou.

To, že sa konal, je chvályhodné, aj keď usporiadatelia museli prijať patričné hygienické opatrenia, skrátil sa čas výstavy či obmedzil počet zúčastnených špecialistov zaoberajúcich sa elektronikou a technológiami. Priestor teda dostala virtuálna realita – tu je zopár prezentovaných noviniek.

Priestorový zážitok

Spoločnosť JVC predstavila špičkový systém JVC XP-EXT1, ktorý pozostáva z bezdrôtových slúchadiel a digitálneho procesora. Technológia Exofield zaručuje skvelú reprodukciu domáceho kina v 7.1.4-kanálovom formáte, pričom na rozdiel od konvenčných slúchadiel, pri ktorých sa obraz zvuku vytvára v hlave poslucháča („in-head“), tu vzniká mimo hlavy („out-of-head“) a zdá sa ako priestor. Slúchadlá a procesor sú rádiovo spojené s frekvenciou 5 GHz, pripájanie k zdrojom sa realizuje prostredníctvom rôznych vstupov. Systém sa vie prispôsobiť fyziológii uší vďaka špeciálnemu algoritmu a dokáže si zapamätať štyri individuálne nastavenia. Zvuk sa dá prispôsobiť v štyroch režimoch: Cinema, Music, Game a individuálnom Custom. Zariadenie taktiež podporuje Up-Mixing zo stereo a 5.1-kanálového zvuku na 7.1.4 formát. Výdrž slúchadiel na jedno nabitie je 12 hodín.

JVC XP-EXT1
JVC XP-EXT1

Elektronický respirátor

Prvý elektronický respirátor LG PuriCare Air Purifier reaguje v časoch pandémie na požiadavky doby. Kým klasické respirátory čistia iba vzduch, ktorý vdychujete, tento čistí aj vydychovaný vzduch, čím chráni aj okolité prostredie. Súčasťou respirátora z plastu sú duálne ventilátory, ich tri automaticky nastaviteľné rýchlosti sa menia podľa toho, ako dýchate. Pri nádychu sa rýchlosť ventilátorov zvýši, pri výdychu, naopak, spomalí. Hepa filtre H13 sú vymeniteľné, súčasťou respirátora je puzdro, ktoré okrem nabíjania batérií zabezpečuje taktiež dezinfekciu – má zabudované ultrafialové LED diódy ničiace baktérie a vírusy. Respirátor príde na trh ešte v tomto roku.

LG PuriCare Air Purifier
LG PuriCare Air Purifier

Laserový projektor

Pre milovníkov projekcií je určený luxusný Samsung 4K Ultra Short Throw Laser Projector. Nový rad The Premiere ponúka dva modely LSP9T a LSP7T, ktoré pri krátkej vzdialenosti dokážu ponúknuť až 130-palcovú uhlopriečku obrazu (LSP9T). Vyšší model má tri laserové zdroje, nižší model jeden. Dôležitou stránkou je bezpečnosť prevádzky – ak sa medzi projektorom a premietacou plochou objaví nejaký predmet, automaticky sa zníži jas. Rad The Premiere je ako prvý z projektorov certifikovaný pre formát HDR10+. Operačný systém Tizen umožňuje ľahký prístup k službám, ako sú Netflix či Amazon Video. Milovníci domácej zábavy si budú môcť projektory zadovážiť ešte do konca roka 2020.

Samsung 4K Ultra Short Throw Laser Projector
Samsung 4K Ultra Short Throw Laser Projector

Pre akčných športovcov

Športovo akčná Selfie Vlog Kamera Touchscreen 1080P 120FPS EIS Action Sport DV je univerzálna vlogovacia kamera s 1,35-palcovou dotykovou obrazovkou a 1080P 120fps funkciou. Vybavená je snímačom Sony IMX317 (so Super Night Vision) Matrix a objektívom so širokým uhlom záberu (170°) a technikou 4K 3840 x 2160 60FPS, 1080P 120FPS. Vysokorýchlostné videá sa dajú vyhotoviť s vysokým rozlíšením. Jasné video sa dá zaznamenať aj vďaka funkcii Anti-Shaking.

Sony Selfie Vlog Kamera Touchscreen
Sony Selfie Vlog Kamera Touchscreen 1080P 120FPS EIS Action Sport DV

Text: Peter Stano, foto: IFA, JVC, LG, Samsung, Sony