Dobré ráno!

33
Posteľ

Ako si ustlať, aby ste vstali oddýchnutí a s úsmevom? Cesta do ríše snov začína výberom správnej postele…

Posteľ patrí do našej intímnej zóny, kde čerpáme každodennú vitalitu. Mala by byť pohodlná a poskytovať nám dostatok miesta – aby jej dĺžka presahovala výšku postavy aspoň o 20 centimetrov. Aj šírku a výšku lôžka volíme v závislosti od našich proporcií, no strednou európskou cestou k zdravému spánku sú lôžka široké od 90 do 240 cm a vysoké od 50 do 65 centimetrov.

Posteľ
Vďaka nastaviteľným bočniciam možno na rám HEMNES použiť matrace rôznej hrúbky. Dizajn: Carina Bengs. (Foto: IKEA)

Telo na rošte

Základ postele tvorí nosný rám, ktorý môže byť vybavený rôznymi typmi roštov:

  • pevný – zväčša pozostáva z drevených latiek, ktoré by od seba nemali byť vzdialené viac než 4 centimetre. Najviac sa hodí pre pružinové a penové matrace s vyšším jadrom.
  • lamelový – vyrobený z pružných drevených alebo syntetických lamiel zasadených do výkyvných puzdier v ráme zaisťuje lepší pohyb a rozloženie váhy tela. Vyšší počet lamiel – aspoň 28, zvyšuje jeho kvalitu. Užijeme si ho najmä pod latexovými a penovými matracmi.
  • polohovateľný – jeho najväčšou výhodou sú rôzne spôsoby ručnej adaptácie. Niektoré umožňujú len nastavenie výšky hlavy, iné možno ohnúť aj v kolenách. Najlepší bude pod pružné matrace; určite nie pružinové!
  • motorový – vďaka možnosti manipulácie s jednotlivými zónami roštu si lôžko dokonale prispôsobíme svojim potrebám, pričom zmeny robíme jednoduchým stisnutím tlačidla. Luxusnejšie modely možno ovládať pomocou diaľkového ovládača.
Posteľ
Srdce spálne Einstein – posteľ s majestátnym čelom z pohyblivých panelov. Dizajn: Alessandro La Spada. (Foto: Clan MILANO)

Malý bedeker

Pri výbere matraca berieme do úvahy najmä vek a hmotnosť spáča: deti potrebujú pre zdravý vývoj pevnejší matrac so strednou tvrdosťou a dôkladnejšími požiadavkami na vzdušnosť. Pre mladých ľudí sú vhodné tuhšie materiály, s pribúdajúcimi rokmi uprednostňujeme mäkšie a elastickejšie matrace. Tie sú vhodnejšie aj pre subtílnejších ľudí, ktorých by tvrdé matrace tlačili do ramien alebo bokov, čím by sa tieto miesta horšie prekrvovali. Obézni ľudia sa bolestivým polohám vyhnú na matracoch strednej tvrdosti.

Posteľ
Novinkou Javoriny je posteľ AIRA, ktorej komfort zvyšujú oblé tvary. Dizajn: Leo Čellár. (Foto: Javorina)

Výrobcovia ponúkajú viacero druhov matracov, ktoré môžeme rozdeliť na dve základné skupiny: sendvičové, vyrobené z niekoľkých vrstiev rozličných druhov pien s rôznou tuhosťou; a zónové, ktoré sú rozdelené v jadre matraca alebo na jeho povrchu do niekoľkých anatomických zón tak, aby jednotlivým častiam tela prinášali potrebnú oporu. Z akých materiálov si môžeme vybrať? Latexový matrac je kombináciou prírodného a syntetického materiálu a vyniká najmä pružnosťou, čím telu zaistí vynikajúcu podporu. Matrac z polyuretánovej peny dobre odvádza vlhkosť a prach, zo studenej peny zasa vyniká elasticitou, tvarovou stálosťou a dobrou reguláciou tepla. Pamäťová VISCO pena mení tvrdosť v závislosti od teploty, čím sa pružne prispôsobuje telu a zmierňuje napríklad bolesti chrbta. Vďaka pomalému návratu do pôvodného stavu nevytvára pretlak a zabraňuje preležaninám. Vyššia elasticita a tvarová stálosť sú zasa prednosťami matraca z biopeny. Výhodou pružinových matracov je okrem optimálnych anatomických účinkov aj odolnosť voči prachu.

Posteľ
Posteľ Bahamas vyniká aj technológiou na otváranie úložného priestoru. (Foto: Milano Bedding)

Najtvrdšie matrace sú z polyuretánovej peny a kokosového vlákna, ktoré zaisťuje dokonalé prevzdušnenie. K najmäkším patrí latex, studená a pamäťová pena. Ak hľadáme strednú tvrdosť, vyberáme si z kombinovaných materiálov – pružiny alebo polyuretánová pena či latex plus studená alebo pamäťová pena.

Text: Dagmar Murgašová, foto: pixabay